• 06. 3. 2020

Človek by mal s prvými jarnými lúčmi očistiť svoju myseľ, ale aj svoje telo. Hovorí sa tomu detoxikácia, zbavovanie škodlivín.

Náš organizmus je po dlhej zime vyčerpaný. Mal málo slnka, pohybu, vitamínov, je „otrávený“ z mäsa a údenín, oslabený prekonanými ochoreniami. Potrebuje sa naštartovať, zbaviť škodlivých látok. Potrebuje sa naštartovať, zbaviť rôznych škodlivých, toxických látok. Nie nadarmo je toto obdobie spojené s pôstnom, ktorý má nielen duchovný, ale aj zdravotný význam. Cítite sa podobne? Poďme spoločne s prvými jarnými lúčmi očistiť svoju myseľ i telo!

Váš lekárnik Vám ponúka niekoľko rád, ako na to:

 • Voda je najlepší čistič. Denne vypite aspoň 2 litre tekutín – čistú vodu, čaj (zelený čaj, bylinné čaje bez cukru, napr. zo žihľavy), čerstvé ovocné, zeleninové alebo iné prírodné šťavy (napr. z Aloe vera)!
 • Nezabúdajte na aktívny pohyb –prechádzky, rýchla chôdza, turistika, plávanie… Akýmkoľvek cvičením – najmä pravidelným! – prekrvíme mozog, dodáme mu kyslík, čo našu myseľ a psychickú aktivitu dokonale vzpruží.
 • Bezpodmienečne vylúčte niektoré druhy potravín a nápojov – údeniny a mastné potraviny, potraviny s nadbytkom živočíšnych potravín, tuku, cukru a výrobkov z bielej múky, niektoré potravinové aditíva (farbivá, príchute, stabilizátory, konzervačné látky a pod.), kofeín, alkohol, ochutené a prifarbované nealko nápoje, fajčenie a pitie kávy – toto sú všetko zdroje škodlivých toxínov, ktorých sa potrebujeme zbaviť,
 • Doprajte si aspoň 3x denne dávku vitamínu C na podporu činnosti pečene, hlavne v čerstvom ovocí, ale aj výživových doplnkoch,
 • Zvýšený prísun priateľských probiotických baktérií, ktoré vytláčajú z čreva nežiaduce, hnilobné baktérie (vo výživových doplnkoch musí ísť o miliardy v jednej kapsule) pomôžu naštartovať trávenie a imunitu,
 • Pomôžu a vzpružia i ďalšie metódy – sauna, lymfodrenážne masáže, kryoterapia,
 • Nájdite v sebe vôľu tento jednoduchý očistný program vydržať aspoň jeden týždeň…. a začnite hneď!

Základné otázky a odpovede.

Čo je to detoxikácia?

Detoxikácia, alebo očista organizmu, je odstraňovanie toxických látok nahromadených v organizme, príp. potlačenie ich nežiaduceho vplyvu na organizmus.

Kedy je vhodné podstúpiť detoxikačnú kúru?

Každý z nás pozná jarnú únavu … sme vyčerpaní, spomalení, nič sa nám nechce. Príčinou sú dlhé zimné večere, kedy si dopraje každý človek viac jedla, väčšinou v teple svojho domova, pri televízii a pritom sa zabúda na aktívny pohyb.
Ak teda aj Vy pociťujete niektoré príznaky, ktoré znižujú kvalitu Vášho života, neváhajte a začnite. Môže ísť o:

Kto by nemal absolvovať detoxikačnú kúru?

Detoxikáciu bez dohľadu odborníka by nemal absolvovať človek, ktorý:

 • v nedávnej dobe absolvoval operáciu,
 • trpí cukrovkou alebo poruchami príjmu potravy (anorexiou alebo bulímiou),
 • užíva niektoré lieky (napr. antidepresíva), drogy alebo nadmerné množstvá alkoholu
 • tehotné ženy a ľudia nad 70 rokov

Zdroj: Kartazdravia.sk, Foto: dietyachudnutie.sk

Zanechajte Vašu reakciu

Zrušiť odpoveď