Najčastejšie alergie

  • alergie na peľ (senná nádcha)
  • alergie na roztoče
  • alergie na plesne
  • alergie na bodnutie hmyzom
  • alergie na zvieratá
  • potravinové alergie
  • alergie na slnečné žiarenie

Pri najčastejšie sa vyskytujúcej sezónnej alergii na peľ (senná nádcha) sa neodporúča prechádzať v suchom a slnečnom počasí po nepokosených lúkach a poliach. Najmenej peľu v ovzduší je skoro ráno, neskoro večer a po daždi, vtedy sa odporúča aj vetrať. Pri pobyte vonku treba nosiť slnečné okuliare a šiltovku. Po návrate z vonku je dôležité osprchovať nielen telo, tvár, ale i vlasy, v ktorých je tiež zachytených veľa alergénov. Dobré je preplachovať nos sprejom s morskou soľou.

Pri alergii na roztoče je dôležité vyhýbať sa plochám, kde sa zachytáva prach (odstrániť koberce, závesy, záclony, plyšové hračky, čalúnený nábytok, kožušiny). Taktiež treba používať protialergické vankúše a prikrývky, prach utierať navlhko, pravidelne vetrať a v zime neprekurovať.

Pri alergii na plesne je možné sa brániť pravidelným a častým vetraním miestností, kde sa pracuje s vodou (kúpeľňa, kuchyňa, pivnica), používať protiplesňové čistiace prostriedky, vymieňať pôdu v kvetináčoch, čistiť klimatizačné zariadenia, obmedziť pobyt v starých chatách a chalupách.

Pri alergii na bodnutie hmyzom sa neodporúča chodiť naboso v tráve, nenosiť príliš farebné a pestré oblečenie v prírode, nepoužívať silné voňavky a kozmetiku, nejesť a nepiť sladké ovocie a nápoje, používať repelentné prípravky. U jedincov s takto diagnostikovanou alergiou a sklonom k prudkej anafylaktickej reakcii je nevyhnutnosťou mať pri sebe balíček prvej pomoci (adrenalín v injekčnom pere).

Pri alergii na zvieratá je jedinou ochranou odstrániť zviera z domácnosti.

Pri potravinovej alergii je účinnou prevenciou úplne a dlhodobo vyradiť alergizujúcu potravinu z jedálnička.

Pri alergii na slnečné žiarenie, ktorá sa prejavuje nepríjemnými kožnými vyrážkami a svrbením, sa odporúča extrémna slnečná ochrana používaním prípravkov s ochranným faktorom 50+ a vyhýbaním sa slnku v čase medzi 11. a 15. hodinou.