• 16. 10. 2021

Koža je najväčším orgánom ľudského tela. Pozostáva z 3 vrstiev:

 • pokožka – epidermis  – horná vrstva kože, tvorí vodotesný obal okolo tela. Je tvorená  viacvrstvovým plochým epitelom. Horné vrstvy kože neustále rohovatejú, odumierajú a odlupujú sa. Celá pokožka sa „vymení“ asi za 3 týždne. V spodných vrstvách sa nachádzajú melanocyty produkujúce zrná hnedého farbiva melanínu zodpovedného za farbu pokožky.
 • zamša – dermis – stredná vrstva kože. Jej cievna sieť vyživuje aj pokožku. V jej  spodnej vrstve prevažujú zväzky kolagénových a elastických vlákien, ktoré dodávajú koži pružnosť a pevnosť. Sú tu uložené nervové zakončenia, kožné a mazové žľazy či vlasové folikuly.
 • podkožné tkanivo – hypodermis – spodná vrstva kože, tvorená riedkym väzivovým tkanivom popretkávaným kolagénovými a elastickými vláknami. Vo väzivových bunkách sa ukladá zásobný tuk, od jeho množstva závisí aj hrúbka tejto vrstvy kože.

Koža plní viacero funkcií:

 • termoregulačná – kožou prechádza výmena tepla medzi organizmom a okolím a naopak
 • zásobná – v jej vrstvách je množstvo tuku a vody, a tak aj v nich rozpustené minerály a vitamíny
 • zmyslová – pokožka je sídlom hmatu, ale cítime ňou aj bolesť, teplo a chlad
 • exkrečná – potením vydávame z tela vodu a soli, cez pokožku ale prechádza aj CO2, dusíkaté látky či lipidy
 • resorbčná – kožou sa vstrebávajú látky rozpustné v tukoch, napr. viacero liečiv.

Asi najdôležitejšou funkciou kože je ochrana vnútorného prostredia tela od okolitého  prostredia. Chráni tak organizmus pred mechanickými, chemickými a radiačnými vplyvmi. Koža je teda najmä bariéra chrániaca telo vplyvov zvonka.

Jej porušenie je defektom, ktorý má za následok narušenie jej funkcií. A keďže jej hlavnou funkciou je funkcia ochranná, je poranenie hlavne zdrojom možnej infekcie.

Drobné poranenia patria medzi úrazy, ktoré vznikajú pri bežnej práci v domácnosti, pri športe, oddychu. Väčšinou svojim rozsahom nevyžadujú ošetrenie v zdravotnom zariadení.

Liečba drobných poranení je lokálna, spočíva v zastavení krvácania, vo vyčistení rany, dezinfekcii rany, aplikácií prípravkov na podporu hojenia rán – mastí, krémov, gélov, zásypov a v prípade potreby aj aplikácii krytia a jeho fixácie.

Priebeh ošetrenia:

 • Zastavenie krvácania – čistou vreckovkou alebo obväzom, prípadne pomocou prostriedku s hemostatickým účinkom (Gelita-spon)
 • Vyčistenie rany  a jej dezinfekcia – najlepšie pod prúdom tečúcej vody, poprípade pitná voda z fľaše, zároveň odstrániť drobné nečistoty z rany.                            Dezinfekčné prostriedky sa používajú krátkodobo (Dettol sprej, Betadine roztok, Septonex spray, Asept sprej, 60% Spiritus dilutus, Benzylalkohol, 3% peroxid vodíka).
 • Prípravky na podporu hojenia rán – pre ranu je dôležité vytvoriť prostredie, ktoré urýchli jej epitelizáciu (vznik nového tkaniva), viaže sekréty z rany, zabraňuje vysušovanie rany, znižuje bolestivosť a upokojuje pokožku. Sú to prípravky s obsahom kyseliny hyalurónovej, dexpantenolu, striebra, chlorofylu (UniGel APOTEX, BepanGel, Curiosin gel, Ialuset krém, Ialugen Plus krém, Kalciová masť, Bepanthen Baby, Bionect krém, Dermochlorophyl spray) a prípravky s obsahom prírodných látok (Propolisová masť, Himalaya multipurpose krém, Nechtíková masť, Imunoglukán krém, prípravky s obsahom Aloe vera). Na odreniny sa aplikujú prípravky s obsahom trieslovín, ktoré zrážajú proteíny a tým vytvárajú na poranenom tkanive ochrannú  vrstvu (Dermatol zásyp).

V domácom prostredí vieme ošetriť aj popáleniny 1. a 2. stupňa.

Popáleniny 1.stupňa ( neporušená koža, ružové, bolestivé miesto popálenia)  – ochladiť, ošetriť prípravkami upokojujúcimi popálené tkanivo, s regeneračnými účinkami( Kalciová  masť, Infadolan, prípravky  s obsahom Aloe vera, Panthenol pena )

Popáleniny 2.stupňa (tvoria sa už pľuzgiere) ochladiť, ošetriť prípravkami s antibakteriálnymi účinkami (Dermazin, Ialugen Plus krém, Bionect spray).

 • Prekrytie rany – rany sa najlepšie hoja na vzduchu, ak však hrozí riziko znečistenia, infekcie, je dobré ranu prekryť. Menšie rany stačí prelepiť náplasťou – výber je široký (vodeodolné, elastické, hypoalergénne, s obsahom striebra, hydrogelové) alebo ošetriť fixačnou náplasťou v spreji (Akutol sprej, Cosmos protect sprej ).Väčšie rany sa môžu prekryť sterilnou gázou a okraje prelepiť leukoplastom (Omniplast, Omnipor, Omnifilm, Spofaplast), prípadne previazať obväzom alebo zafixovať Prubanom (elastický sieťový obväz).
 • Popáleniny je lepšie neprekrývať, ak však hrozí znečistenie prekryjeme nepriľnavým krytím (hydrogélové naplaste Cosmos, Urgo na popáleniny, Akutol hydrogel sprej).
 • Rezné rany – okraje rezných rán po dezinfekcii čo najviac priblížime k sebe a fixujeme pomocou lepiacich prúžkov (Omnistrip).

Zanechajte Vašu reakciu

Zrušiť odpoveď