• 22. 7. 2022

Pri výbere repelentu treba zvážiť viaceré kritéria. Mali by sme rozlíšiť, či potrebujeme repelent proti kliešťom alebo skôr repelent proti komárom. Chceme ho aplikovať priamo na kožu alebo radšej na odev a topánky? Chceme pred hmyzom ochrániť dieťa alebo dospelú osobu? Existujú aj prírodné prostriedky na odpudenie hmyzu?

Väčšina hmyzu, ktorý sa nachádza v našich zemepisných šírkach, nepredstavuje hrozbu, čo sa týka prenosu ochorení, nebezpečné môžu byť kliešte. Účinnosť repelentov proti komárom môže byť až 8 hodín, proti kliešťom obvykle do 2-4 hodín (závisí od druhu a koncentrácie repelentnej látky), preto je dôležité opakované nanášanie.

Ako fungujú repelenty?

Aby sme vedeli, čo komáre a kliešte odpudí, musíme najskôr vedieť, čo ich k nám priťahuje. Komáre sa orientujú na teplokrvné živočíchy a vyhľadávajú ich na základe tepla a oxidu uhličitého, ktorý vydychujeme (aj vylučujeme kožou). Komáre majú dobre vyvinutý čuch a ľahko sa zorientujú aj podľa nášho potu, láka ich najmä pach kyseliny maslovej a mliečnej. Práve túto skutočnosť využíva väčšina repelentov, ktoré maskovaním pachu nášho potu, znemožňujú komárom a kliešťom nás ľahko nájsť, alebo ich jednoducho odpudzujú.

Ako si vybrať repelent?

Najčastejšie sa vyskytujúcou látkou v repelentoch na našom trhu je DEET. DEET je širokospektrálna látka, ktorá dobre odpudzuje komáre, muchy, kliešte, blchy, ovady a iný lietajúci hmyz. V repelentoch ju nájdeme v koncentráciách 7-30%, pričom zvyšovanie koncentrácie nezvyšuje účinok, ale dokáže predĺžiť dobu pôsobenia proti hmyzu (zároveň sa aj zvyšuje vstrebávanie látky do krvi). Zvykne sa aplikovať na kožu i odev, u detí do dvoch rokov sa neodporúča vôbec a aj u starších detí a tehotných žien sa dáva prednosť iným repelntným látkam (prípadne DEET v nízkej koncentrácii). Vyššie koncentrácie DEET (od 25%) chránia pred komármi (aj tropickými) až 8 hodín a proti kliešťom 4 hodiny. DEET patrí medzi mierne pesticídy, nemal by sa používať v blízkosti zdrojov vody, kedže je toxický pre niektoré ryby (pstruh, ostriež…). Nájdeme ho v nasledovných prípravkoch: OFF sprej (15% / 25% /30% DEET), PREDATOR (16% / 25% DEET), Alpa repelent Forte sprej (28% DEET), Bros sprej Max (30% DEET), Diffusil Dry effect sprej ( 25% DEET), PARANIT MAXIMUM originál (50% DEET).

Ďalšou látkou v repelentoch býva ICARIDIN. Účinnosť tejto látky proti hmyzu je porovnateľná s DEET, výhodou je pravdepodobne menšia dráždivosť, najmä čo sa týka očí a slizníc, ako aj vyššia šetrnosť k odevu a syntetickým materiálom. Na koži sa udrží trochu dlhšie ako DEET, z čoho vyplýva aj predĺžený repelentný účinok. U detí do dvoch rokov sa neodporúča vôbec, u starších detí v nízkych koncentráciách. Na krátkodobú ochranu postačujú koncentrácie 2-10%, dlhodobejšiu ochranu zaručuje 20% koncentrácia icaridinu. Icaridin obsahujú niektoré repelenty značky Diffusil v koncentrácii 16%.

Výskyt látky IR3535 v repelentných prípravkoch u nás je zriedkavejší, uplatnenie nachádza najmä v repelentoch určených pre deti. Látka je účinná proti komárom, kliešťom, ovadom a muchám, je netoxická pre cicavce a šetrná k detskej pokožke. Nájdeme ju v repelente PREDATOR Junior, ktorý je vhodný už pre deti od 3 mesiacov alebo ALPA repelent sprej pre deti. Je možné ich aplikovať aj na oblečenie či topánky.

Okrem látok, ktoré dokážu hmyz odpudzovať sa používajú aj také, ktoré ho dokážu usmrtiť. Určené sú najmä na nanášanie na odev, obuv, stany, povrchy. Niektoré sa môžu v nízkych koncentráciách (do 0,5%) použiť aj na kožu napr. permetrín. Permetrín patrí spomedzi vyššie spomínaných látok medzi najsilnejšie repelenty na kliešte – na pokožke vydrží 6 hodín (po návrate z prírody ho treba zmyť), na oblečení 1-3 dni. Je veľmi toxický pre ryby, mačky a obojživelníky, pre človeka je málo toxický aj málo vstrebateľný kožou. Medzi takéto insekticídne prípravky patrí PREDATOR Outdoor. Zahubiť neželaný hmyz a kliešte dokáže aj PREDATOR 3D, ktorý likviduje hmyz v interiéri aj v exteriéri. V exteriéri pôsobí 12-48 hodín proti komárom a až niekoľko dní proti kliešťom, v interiéri vydrží aj niekoľko týždňov. Nemôže sa aplikovať na pokožku.

Prírodné repelenty

Medzi prírodné repelenty zaraďujeme najmä aromatické oleje. Najlepšie je uprednostniť čisté oleje napr. citronelový (najúčinnejší prírodný repelent), klinčekový, eukalyptový, čajovníkový (Tea Tree oil). Ich výrazná vôňa dokáže veľmi efektívne odpudiť hmyz, problémom však je ich prchavosť. To znamená, že na udržanie repelentného účinku je potrebné ich aplikovať aspoň každé dve hodiny. Ak máte citlivú pokožku, čistý 100% olej si môžete zriediť napríklad s iným olejom (olivovým, kokosovým), aby sa znížilo riziko podráždenia pokožky. Repelent na základe prírodných esenciálnych silíc proti komárom a kliešťom je napríklad PREDATOR repelent Green Lander sprej, ktorý je vhodný už pre deti od dvoch rokov alebo BLUPIC natura baby sprej, ktorý je možné použiť aj u mladších detí a dojčiat.

Autor: PharmDr. Zuzana Bugárová

Zanechajte Vašu reakciu

Zrušiť odpoveď