-
16. 10. 2021
Koža je najväčším orgánom ľudského tela. Pozostáva z 3 vrstiev:
- pokožka – epidermis – horná vrstva kože, tvorí vodotesný obal okolo tela. Je tvorená viacvrstvovým plochým epitelom. Horné vrstvy kože neustále rohovatejú, odumierajú a odlupujú sa. Celá pokožka sa „vymení“ asi za 3 týždne. V spodných vrstvách sa nachádzajú melanocyty produkujúce zrná hnedého farbiva melanínu zodpovedného za farbu pokožky.
- zamša – dermis – stredná vrstva kože. Jej cievna sieť vyživuje aj pokožku. V jej spodnej vrstve prevažujú zväzky kolagénových a elastických vlákien, ktoré dodávajú koži pružnosť a pevnosť. Sú tu uložené nervové zakončenia, kožné a mazové žľazy či vlasové folikuly.
- podkožné tkanivo – hypodermis – spodná vrstva kože, tvorená riedkym väzivovým tkanivom popretkávaným kolagénovými a elastickými vláknami. Vo väzivových bunkách sa ukladá zásobný tuk, od jeho množstva závisí aj hrúbka tejto vrstvy kože.
Koža plní viacero funkcií:
- termoregulačná – kožou prechádza výmena tepla medzi organizmom a okolím a naopak
- zásobná – v jej vrstvách je množstvo tuku a vody, a tak aj v nich rozpustené minerály a vitamíny
- zmyslová – pokožka je sídlom hmatu, ale cítime ňou aj bolesť, teplo a chlad
- exkrečná – potením vydávame z tela vodu a soli, cez pokožku ale prechádza aj CO2, dusíkaté látky či lipidy
- resorbčná – kožou sa vstrebávajú látky rozpustné v tukoch, napr. viacero liečiv.
Asi najdôležitejšou funkciou kože je ochrana vnútorného prostredia tela od okolitého prostredia. Chráni tak organizmus pred mechanickými, chemickými a radiačnými vplyvmi. Koža je teda najmä bariéra chrániaca telo vplyvov zvonka.
Jej porušenie je defektom, ktorý má za následok narušenie jej funkcií. A keďže jej hlavnou funkciou je funkcia ochranná, je poranenie hlavne zdrojom možnej infekcie.
Drobné poranenia patria medzi úrazy, ktoré vznikajú pri bežnej práci v domácnosti, pri športe, oddychu. Väčšinou svojim rozsahom nevyžadujú ošetrenie v zdravotnom zariadení.
Liečba drobných poranení je lokálna, spočíva v zastavení krvácania, vo vyčistení rany, dezinfekcii rany, aplikácií prípravkov na podporu hojenia rán – mastí, krémov, gélov, zásypov a v prípade potreby aj aplikácii krytia a jeho fixácie.
Priebeh ošetrenia:
- Zastavenie krvácania – čistou vreckovkou alebo obväzom, prípadne pomocou prostriedku s hemostatickým účinkom (Gelita-spon)
- Vyčistenie rany a jej dezinfekcia – najlepšie pod prúdom tečúcej vody, poprípade pitná voda z fľaše, zároveň odstrániť drobné nečistoty z rany. Dezinfekčné prostriedky sa používajú krátkodobo (Dettol sprej, Betadine roztok, Septonex spray, Asept sprej, 60% Spiritus dilutus, Benzylalkohol, 3% peroxid vodíka).
- Prípravky na podporu hojenia rán – pre ranu je dôležité vytvoriť prostredie, ktoré urýchli jej epitelizáciu (vznik nového tkaniva), viaže sekréty z rany, zabraňuje vysušovanie rany, znižuje bolestivosť a upokojuje pokožku. Sú to prípravky s obsahom kyseliny hyalurónovej, dexpantenolu, striebra, chlorofylu (UniGel APOTEX, BepanGel, Curiosin gel, Ialuset krém, Ialugen Plus krém, Kalciová masť, Bepanthen Baby, Bionect krém, Dermochlorophyl spray) a prípravky s obsahom prírodných látok (Propolisová masť, Himalaya multipurpose krém, Nechtíková masť, Imunoglukán krém, prípravky s obsahom Aloe vera). Na odreniny sa aplikujú prípravky s obsahom trieslovín, ktoré zrážajú proteíny a tým vytvárajú na poranenom tkanive ochrannú vrstvu (Dermatol zásyp).
V domácom prostredí vieme ošetriť aj popáleniny 1. a 2. stupňa.
Popáleniny 1.stupňa ( neporušená koža, ružové, bolestivé miesto popálenia) – ochladiť, ošetriť prípravkami upokojujúcimi popálené tkanivo, s regeneračnými účinkami( Kalciová masť, Infadolan, prípravky s obsahom Aloe vera, Panthenol pena )
Popáleniny 2.stupňa (tvoria sa už pľuzgiere) ochladiť, ošetriť prípravkami s antibakteriálnymi účinkami (Dermazin, Ialugen Plus krém, Bionect spray).
- Prekrytie rany – rany sa najlepšie hoja na vzduchu, ak však hrozí riziko znečistenia, infekcie, je dobré ranu prekryť. Menšie rany stačí prelepiť náplasťou – výber je široký (vodeodolné, elastické, hypoalergénne, s obsahom striebra, hydrogelové) alebo ošetriť fixačnou náplasťou v spreji (Akutol sprej, Cosmos protect sprej ).Väčšie rany sa môžu prekryť sterilnou gázou a okraje prelepiť leukoplastom (Omniplast, Omnipor, Omnifilm, Spofaplast), prípadne previazať obväzom alebo zafixovať Prubanom (elastický sieťový obväz).
- Popáleniny je lepšie neprekrývať, ak však hrozí znečistenie prekryjeme nepriľnavým krytím (hydrogélové naplaste Cosmos, Urgo na popáleniny, Akutol hydrogel sprej).
- Rezné rany – okraje rezných rán po dezinfekcii čo najviac priblížime k sebe a fixujeme pomocou lepiacich prúžkov (Omnistrip).