Obráťte sa na nás so svojimi otázkami a zdravotnými problémami

Na Vaše otázky sú pripravení odpovedať naši odborníci - lekárnici, ktorých nájdete v každej členskej lekárni.

Aby sme Vám mohli poskytnúť plnohodnotné poradenstvo, prosíme Vás o uvedenie veku, pohlavia, prípadných zdravotných komplikácii a užívania iných liečiv.

Vaša otázka bude po zodpovedaní zverejnená v príslušnej kategórii. Ak zadáte emailovú adresu, budeme Vás o odpovedi informovať prostredníctvom emailu.

  • Liekové interakcie
muž, 46 rokov 14. 02. 2022
muž, 46 rokov 14. 02. 2022

Dobrý deň, prosím Vás môžem tieto liek k Persen forte?

Dobrý deň,
prosím Vás, môžem k Sertralin 50mg užívať Lavekan, Quercetin, Persen forte?
Ďakujem

Dobrý deň,

áno, možete.


S pozdravom,

Mgr. Zuzana Václavová

Lekáreň Delta, Trenčín


www.ilekaren.sk

  • Srdce a cievy
06. 02. 2022
06. 02. 2022

Dobrý deň chcem sa poradiť.

Dobrý deň chcem sa poradiť . Podľa vás čo je najšetrnejší liek ..každý lekár povie dačo iné ..plus minimálne dávkovanie . Concor 5 ,Betaloc ,Dopegyt , Intuicor 25 mg /5 mg ..Mam supraventrikularnu tachykardiu ..tep nad 90 aj v kľude ..ďakujem

Dobrý deň,

ak sa bavíme o šetrnosti z pohľadu nežiaducich účinkov, nie je na mieste o nich hovoriť, nakoľko je prvoradé, že pri tejto diagnoze lieky užívať musíte. O tom, ktorý je pre Vás vhodný a v akom dávkovaní, musí rozhodnúť Váš lekár. 


S pozdravom,

Mgr. Zuzana Václavová

Lekáreň Delta, Trenčín


www.ilekaren.sk

  • Liekové interakcie
žena, 33 rokov 02. 02. 2022
žena, 33 rokov 02. 02. 2022

Chcem sa informovať ohľadom užívania liekov

Dobrý deň,
chcem sa informovať ohľadom užívania liekov Egilok 0.25 mg ráno, Alventa 75 mg ráno, aspirin poobede a frontin 0.25 mg večer. Je užívanie týchto liekov bezpečné a interakcia liekov? Ďakujem

Dobrý deň,

v prípade týchto liekov je možná interakcia medzi Egilokom a Alventou, nie je závažná, ale v prípade zmeny davkovania Alventy je vhodne , aby lekár skontroloval, či netreba upraviť aj dávkovanie Egiloku.


S pozdravom,

Mgr. Zuzana Václavová

Lekáreň Delta, Trenčín


www.ilekaren.sk

  • Kĺby, svaly, kosti
žena, 71 rokov 31. 01. 2022
žena, 71 rokov 31. 01. 2022

V poslednom čase ma začali trápiť kolena

Dobrý deň, chcem vas poprosiť o vašu radu. Som zena 71r a v poslednom case ma začali trápiť kolena. Nakoľko užívam tieto lieky : vasocardin, protevasc, stadapress, cint 0,2, detralex, vesel duef, aspirin 100 protect, chcela by som vedieť, aké maste a tablety môžem používať na tie kolená. Ako dlho sa moze používať detralex a kedy je uz nutná prestávka?
Ďakujem

Dobrý deň,

od bolesti môžete vyskúšať niektoré bylinne liečive masti, pacienti si pochvaľujú napr. rôzne konopne mazania. V prípade slabého účinku môžete prejsť na maste alebo gély s obsahom protizápalových liekov pôsobiacich aj od bolesti. S ohľadom na to, že užívate aj lieky na riedenie krvi, by ste ich mala používať  krátkodobo. Samozrejme ideálna by bola návšteva ortopeda, pripadne reumatologa, aby určil presny problém bolesti kolien a až na základe toho ste volili kupu volnopredajných preparatov.

Detralex možete užívať dlhodobo.


S pozdravom,

Mgr. Zuzana Václavová

Lekáreň Delta, Trenčín


www.ilekaren.sk

  • Srdce a cievy
žena, 41 rokov 27. 01. 2022
žena, 41 rokov 27. 01. 2022

Už 25 rokov užívam Vasocardin 100 ráno

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať. Už 25 rokov užívam Vasocardin 100 každé ráno a 50 mg večer. Dnes som si nie istá, či som ráno užila svoju dávku a teraz 16:00sa mi srdce akosi rýchlo rozbilo. Dala som si teda preventívne 50.mg Vasocardinu. Mam si dat ešte večer 50 mg? Ďalšia vec je, že mám zápal po extrakcii zubu a dala som si si Glimbax na to ďasno. To však obsahuje diklofenak. Nevadí, že som si to podala takmer súbežne? Ti je len sprej do úst, tak ale neviem.
Ďakujem pekne za odpoveď

12.Srdce a cievy

Dobrý deň,

predpokladám, že odpoved ohladom Vasocardinu je v tejto chvili uz zbytocna, ale večer ste si ho ešte mohli dať.

Použitie Glimbaxu bolo tiež vporiadku.


S pozdravom,

Mgr. Zuzana Václavová

Lekáreň Delta, Trenčín


www.ilekaren.sk

  • Liekové interakcie
žena, 30 rokov 27. 01. 2022
žena, 30 rokov 27. 01. 2022

Dobrý deň. Trpím zmiešanou úzkosťou

Dobrý deň. Mám 30 rokov . Trpím zmiešanou úzkosťou poruchou chodím k psychiatrovi ktorý mi predpísal Citalec 10 Zentiva 1x denne . Lenže na príbalovom letáku som sa dočítala že sa nemá užívať liek keď máte nejaké poruchy rytmu srdca . Moja diagnóza od kardiológa znie sìnusová bradykardia, respiracna arytmia (žiadne lieky na srdce neužívam ). Jedine užívam vesele duo na riedenie krvy kvôli očným problémom. V takomto prípade môžem užívať tieto lieky alebo radšej nie ? Ďakujem za odpoveď

Dobry den,

Citalec uzivat mozete.


S pozdravom,

Mgr. Zuzana Václavová

Lekáreň Delta, Trenčín


www.ilekaren.sk

  • Oči, uši, ústa
žena, 71 rokov 14. 01. 2022
žena, 71 rokov 14. 01. 2022

Dobrý deň chcela by som sa poradiť o mojich liekoch

Dobrý deň chcela by som sa poradiť o mojich liekoch užívam escitil 20mg, prenessa 2mg, betahistin actavis 24mg, atorvastatin actavis 20mg a stále my hučí v ušiach ďakujem za vysvetlenie.

Dobry den,

z tychto liekov mate na hucanie v usiach Betahistin Actavis. Mozno by bolo vhodne pridat do liecby dalsie lieky, odporucam konzultaciu s neurologom pripadne lekarom ORL. 


S pozdravom,

Mgr. Zuzana Václavová

Lekáreň Delta, Trenčín


www.ilekaren.sk

žena, 70 rokov 13. 01. 2022
žena, 70 rokov 13. 01. 2022

Dobrý deň užívam betahistin actavis 24 mg 1-0-1

Dobrý deň chcela by som sa poradiť asi mesiac užívam betahistin actavis 24 mg 1-0-1 na hučanie v ušiach a žiadne zlepšenie za aký čas môžem čakať zlepšenie ďakujem

Dobrý deň,

 

Pri užívaní lieku Betahistin Actavis 24 mg sa zlepšenie niekedy prejaví až po niekoľkých týždňoch liečby. Určite v liečbe pokračujte, zlepšenie Vášho stavu príde.


S pozdravom,

PharmDr. Lenka Fogelová

Lekáreň Na Križovatke, Sereď


www.ilekaren.sk

  • Koža, vlasy
žena 06. 01. 2022
žena 06. 01. 2022

Dobrý deň, keď užívam Isotretinoin

Dobrý deň, keď užívam Isotretinoin, môžem na zvlhčenie pokožky používať Biodermu Atoderm krém na tvár a telo? Ďakujem.

Dobrý deň,

Áno, môžete používať krém Bioderma Atoderm.


S pozdravom,

PharmDr. Lenka Fogelová

Lekáreň Na Križovatke, Sereď


www.ilekaren.sk

  • Mozog a nervová sústava
  • COVID-19
žena, 31 rokov 03. 01. 2022
žena, 31 rokov 03. 01. 2022

Dobrý deň, cca pred mesiacom som navštívila psychiatra

Dobrý deň, cca pred mesiacom som navštívila psychiatra s problémami, ktoré sa mi prejavili v dôsledku nadmerného stresu a veľmi vypätej situácie v práci. Diagnostikoval mi F45.30 Somatomorfnú autonómnu dysfunkciu srdca a obehovej sústavy (mala som zrýchlený tep, triašku, bolesti hlavy a problémy so spánkom, všetko od hnevu). Trápila ma skôr fyzická stránka veci, čo som aj p. doktorovi povedala. Depresívne sa necítim a momentálne v danej práci mi už končí výpovedná doba a teda ani nemám dôvod byť rozčúlená. Jednoducho, psychicky sa cítim dobre a cítila som sa aj predtým, až na tú zlosť. Teoreticky je možné, že išlo aj o nejaký post-covid prejav, lebo v novembri som prekonala covid.

Pán doktor mi predpísal Citalec 10 mg 1x denne a Oxazepam 10 mg 1/2 tablety ráno a 1 celú večer. Subjektívne to pociťujem tak, že Oxazepam mi veľmi dobre "sadol" a pomohol. S Citalecom je to horšie. Momentálne mám vybratých 26 tabliet a cez víkend som začala pociťovať problémy. Od detstva mám syndróm nepokojných nôh, neliečený, zvládam ho primeraným životným štýlom. V noci z piatka na sobotu (na Silvestra) som pila alkohol a začala som pociťovať extrémne silné príznaky syndrómu nepokojných nôh. Sedela som a hýbala nohami až tak, že mi ich musel kamarát chytiť aby som sa upokojila. Nikdy som takýto silný stav nemala. Na druhý deň (v sobotu) ma celý deň nohy veľmi boleli. V nedeľu ráno som si Oxazepam nedala (p. doktor povedal, že nemusím ho brať ak sa cítim OK) a asi 1-2 hodiny po užití Citalecu a kávy som začala mať príznaky pripomínajúce sérotonínový syndróm. Najprv som začala pociťovať napätie v nohách a predlaktiach a cítila som sa "nabudene". Akurát som obedovala, keď som pocítila silný nával tepla, úzkosť, potenie, tep som mala 120 úderov za minútu. Odišla som od nedojedeného jedla, dala som si 1 celý Oxazepam lebo som sa cítla zmätene a úzkostlivo. Potili sa mi dlane, chodidlá, aj celé telo, bola som smädná, prehnalo ma, bolo mi nevoľno, teplotu som mala 37,2 a mala som na moje pomery aj zvýšený tlak (mávam 100-110/60-70 a mala som 127/77). Bola som červená v tvári a vraj som pôsobila zmätene. Našťastie cca po hodine mi začal zaberať Oxazepam a stav sa mi postupne zlepšil. Dnes (pondelok) som bola u p. doktora povedať mu o tomto stave, na čo mi on povedal, že to určite nemôže byť z Citalecu a navrhol, že mi ešte navýši dávku, čo som odmietla. Ja som mala skôr predstavu, že ho vysadím. Aj v príbalovom letáku sa píše o sérotoninovom syndróme a že mám hneď kontaktovať lekára, no p. doktor mal k tomu dosť vágny postoj. Mohli by ste mi prosím napísať Váš názor? Ja sa bojím pokračovať v užívaní SSRI a z p. doktora mám od začiatku pociť, ako keby ma vôbec nepočúval. Ešte dodám, že netrpievam ani úzkostnými stavmi.

Dobrý deň,

Liek Oxazepam sa nepodáva dlhšie ako 2 mesiace a má sa podávať v najnižšej účinnej dávke čo najkratšiu dobu. Po dlhšom užívaní vyšších dávok sa liečba nesmie ukončiť náhle, ale postupným znižovaním dávky, čim sa zabráni vzniku príznakov z vynechania, dávajte si na to pozor.

 

Pri lieku Citalec 10 mg sa nemá piť alkohol. Počas prvého týždňa liečby sa odporúča jednorazová dávka 10mg denne a následne zvýšenie dávky na 20 mg denne. Denná dávka je maximálne 40 mg denne. V liečbe panickej poruchy citalopram dosahuje maximálny účinok po 3 mesiacoch liečby. Liečba sa nemá náhle ukončiť. Pri ukončovaní liečby sa majú dávky citalopramu znižovať postupne, aby sa znížilo riziko vzniku príznakov z vysadenia – poruchy spánku, nepokoj, úzkosť, nevoľnosť, vracanie, zmätenosť, postenie, bolesti hlavy, hnačka, podráždenosť a porucha zraku. Riaďte sa pokynmi lekára, samovoľne si lieky nevysadzujte.

V prípade potreby kontaktujte svojho lekára.


S pozdravom,

PharmDr. Lenka Fogelová

Lekáreň Na Križovatke, Sereď


www.ilekaren.sk