Obráťte sa na nás so svojimi otázkami a zdravotnými problémami

Na Vaše otázky sú pripravení odpovedať naši odborníci - lekárnici, ktorých nájdete v každej členskej lekárni.

Aby sme Vám mohli poskytnúť plnohodnotné poradenstvo, prosíme Vás o uvedenie veku, pohlavia, prípadných zdravotných komplikácii a užívania iných liečiv.

Vaša otázka bude po zodpovedaní zverejnená v príslušnej kategórii. Ak zadáte emailovú adresu, budeme Vás o odpovedi informovať prostredníctvom emailu.

  • Imunita
žena 09. 08. 2023
žena 09. 08. 2023

Môžem pri antibiotikách užívať probiotiká?

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či môžem pri antibiotikách užívať probiotiká toto pharma laktobacily ATB, aj keď mám histamínovú intoleranciu? Ďakujem.

Dobrý deň,

Pri histamínovej intolerancii sú vhodné probiotiká s obsahom kmeňov: lactobacillus rhamnosus a plantarum, bifidobacterium longum, infantis a breve.

Nevhodné sú kmene: lactobacillus casei, bulgaricus a helveticus, streptococcus thermophillus a bacillus coagulans, pretože dokážu produkovať histamín alebo meniť histidín obsiahnutý v jedle na histamín. Podľa adc číselníka Lactobacily Toto obsahujú aj nevhodné kmene, preto by som Vám odporučila napr. probiotiká Hisbiotik. Probicus alebo Pearls

Prajem Vám všetko dobré.


S pozdravom,

PharmDr. Ivica Blahútová

Lekáreň Tília 3, Likavka


www.ilekaren.sk

  • Imunita
žena 07. 08. 2023
žena 07. 08. 2023

Dobry den, dcerka ma 19 mesiacov a chcem pre nu

Dobry den, dcerka ma 19 mesiacov a chcem pre nu komplex vitaminov ako v preventan junior, hlavne kolostrum neexsituje nieco podobne, pripadne mozem jej dat ten preventan obden. Dakujem

Dobrý deň,

Preventan junior obsahuje zmes biologicky aktívnych nukleotidov. Ak by ste chceli nukleotidy v sirupovej forme pre menšie dieťa, obsahuje ich napríklad Immun akut sirup fi Generica. Colostrum je obsiahnuté napr.v sirupe Delta Colostrum Kids alebo vyššia dávka pri väčšom oslabení imunity v prípravku Arko deffenses Kids.

Prajem Vám všetko dobré


S pozdravom,

PharmDr. Ivica Blahútová

Lekáreň Tília 3, Likavka


www.ilekaren.sk

  • Liekové interakcie
žena, 40 rokov 02. 08. 2023
žena, 40 rokov 02. 08. 2023

Dobrý deň, beriem Aerius 5 mg

Dobrý deň, beriem Aerius 5 mg. Vzhľadom k mojim dlhotrvajúcim tráviacim ťažkostiam, uvažujem, že sa vrátim k antidepresívam Seroxat 20mg, keďže na ukľudnenie mi nič nepomáha. Niekde som čítala, že kombinácia antihistaminik a antidepresív nie je dobrá, že sa môžu navzájom ovplyvňovať. Prvýkrát keď som brala AD som antihistaminika nebrala, tak teraz neviem ako sa k tej informácií postaviť. Dalo by sa to kombinovať, že antidepresíva by som brala ráno a antihistaminika večer? Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

neviem, či  máte desloraradín /Aerius/ nasadený na aktuálny problém, alebo ho beriete dlhodobo? Bolo by možno vhodné zistiť, či Vaše "tráviace ťažkosti"  nie sú nežiadúcim účinkom po užívaní desloratadínu a či by po vysadení lieku neodozneli. Podľa niektorých štúdií môže desloratadín spôsobovať depresívne nálady a psychomotorický nekľud,, čo sa môže prejaviť aj tráviacimi ťažkosťami.

V princípe, ak by ste mali po zhodnotení stavu lekárom užívať oba lieky, ich vzájomná interakcia by nemala spôsobovať vážnejšie problémy.


S pozdravom,

PharmDr. Ivica Blahútová

Lekáreň Tília 3, Likavka


www.ilekaren.sk

  • Ostatné
muž, 27 rokov 01. 08. 2023
muž, 27 rokov 01. 08. 2023

Keď pôjdem na Anestéziológicku ambulanciu

Dobrý deň, A to keď pôjdem na Anestéziológicku ambulanciu tak mi tam všetko povedia čo mi budú robiť a podobne?

Ďakujem

Dobrý deň,

Vaša otázka naznačuje, že zrejme Vás čaká nejaký operačný zákrok. Pri návšteve anesteziológa máte právo žiadať odpovede na všetky otázky, ktoré Vás v tejto súvislosti zaujímajú, napr.:

- aký typ anestézie bude použitý

- ako dlho bude trvať zákrok a čo Vám budú robiť,

- ako dlho zvykne trvať rekonvalescencia pri priebehu bez komplikácií,

- aké sú nežiadúce účinky anestézy, jej riziká, 

-  možno, kto Vás bude operovať atď.

Na druhej strane, Vy by ste mali byť pripravený odpovedať na otázky lekára, ktorého bude zaujímať hlavne:

- aké ochorenia a operácie ste prekonali v minulosti

- či sa vyskytujú vo Vašej rodine závažné ochorenia alebo úmrtia na ne,

- či trpíte na nejaké ochorenie, beriete dlhodobo nejaké lieky a aké

- či fajčíte, pijete alkohol, či máte nejaké alergie atď.

Snáď som vystihla pointu Vašej otázky, ktorá nebola dostatočne formulovaná


S pozdravom,

PharmDr. Ivica Blahútová

Lekáreň Tília 3, Likavka


www.ilekaren.sk

  • Ostatné
muž 27. 07. 2023
muž 27. 07. 2023

Nikde nedokážem zohnať Sunar Expert HA 2

Dobrý deň, nikde nedokážem zohnať Sunar Expert HA 2 (pri alergií v rodine ).
Do teraz moju dcéru kŕmime Sunar-om Expert HA 1, s ktorým sme nemali žiadne problémy, na rozdiel od alternatív, ktoré sme skúšali...
Vedeli by ste mi prosím poradiť, kde by mal viac šťastia so zakúpením spomínaného Sunaru?
Nechcem však žiadne náhrady, skúšali sme a nebolo to dobré.
Za odpoveď vám vopred ďakujem a prajem vám pekny den

Dobrý deň,

Sunar expert HA 2 ani nie je v ponuke na našom trhu. Obyčajne mamičky prechádzajú na Sunar expert allergy care 2, ktorá má tiež štiepenú bielkovinu. (Môžete sa pozrieť aj na stránku výrobcu Hero Slovakia – bude tam aj mail aj t.č., ak by ste potrebovali ďaľšie informácie).

Prajem veľa zdravia.


S pozdravom,

Mgr. Veronika Okruhlicová

Lekáreň Prameň, Sološnica


www.ilekaren.sk

  • Obličky a pohlavné orgány
muž, 27 rokov 27. 07. 2023
muž, 27 rokov 27. 07. 2023

Čo to je Incízia hrdla močového mechúra

Dobrý deň, Chcel by som sa Vás opýtať že čo to je Incízia hrdla močového mechúra (TUI) ? A môže sa to týkať aj ejakulácia retrogradna ejakulácia? Že mi to dajú preč budem neplodný?

Ďakujem

Dobrý deň,

incízia hrdla močového mechúra je endoskopický chirurgický zákrok, ktorý je indikovaný pri patologickom náleze v hrdle močového mechúra. Komplikácie (retrográdna ejakulácia, neplodnosť ale aj iné) sa môžu vyskytnúť, ale nemusia. Všetky riziká by Vám mali na chirurgií vysvetliť pred operáciou, keďže budete podpisovať informovaný súhlas pacienta.

 Prajem veľa zdravia.


S pozdravom,

Mgr. Veronika Okruhlicová

Lekáreň Prameň, Sološnica


www.ilekaren.sk

  • Liekové interakcie
žena, 34 rokov 26. 07. 2023
žena, 34 rokov 26. 07. 2023

Môžem dať Flector Rapid aj Novalgin?

Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať či si môžem dať Flector Rapid keď som si o 14:30 dala Novalgin? Kvôli bolesti hlavy . Ďakujem

Dobrý deň,

Flector a Novalgin sa neodporúča v liečbe kombinovať, lebo lieky sa vzájomne ovplyvňujú. Ak ste si dali Novalgin, tak odstup by mal byť asi 6 hodín.

 Prajem veľa zdravia.


S pozdravom,

Mgr. Veronika Okruhlicová

Lekáreň Prameň, Sološnica


www.ilekaren.sk

  • Tráviaca sústava
žena, 77 rokov 26. 07. 2023
žena, 77 rokov 26. 07. 2023

Mám tráviace problémy, napína má na zvracanie

Dobrý deň, prajem, mám tráviace problémy, napína má na zvracanie, odgrguje sa mi a mám aj hnačky, nie každý deň. Jem sucháre, niekedy polievku, snažím sa nič ťažké nejesť niekedy ovocie napr. čerešne, banány, čučoriedky, paradajky. Včera som zjedla dva kusy čerešni a ryžový chlebík s jogurtovou polevou plus sucháre a hovädziu polievku. Večer som už cítila bolesti brucha v ľavom boku a pocit na zvracanie a mala som aj hnačku. Bolesti brucha napínanie na zvracanie mám každý deň, len je to miernejšie. Niekedy mám tú bolesť brucha na ľavej strane silnejšiu.......Dnes má bolí už aj na pravej strane brucha. Mám aj žlčníkový kameň do 2 cm. Neviem čo by som už mala užívať aké lieky. Užívala som voľnopredajné lieky, ako napr. Pancreolan, Orenzym. Čierne uhlie, Buscopan, Algifen kvapky. Nospa a ešte aj iné voľnopredajné lieky, ktoré si momentálne nepamätám tie názvy. Momentálne užívam proti zvracaniu Degan, ktorý ale nepomáha a takisto mi bol poradený liek Gaspan a k tomu Probiotiká. Ale žiaľ nič nepomáha. Liek Gaspan beriem zatiaľ týždeň a čítala som, že v prípade žlčníkových kameňov by sa nemal užívať. Tak neviem , či ho môžem užívať naďalej. Veľmi vás prosím o radu, ako by sa mi dalo pomôcť v mojom prípade, aký prípravok by som mala užívať, aby mi uľavil od týchto nepríjemných príznakov, kým sa dostanem na Gastro ambulanciu. Mám 77 rokov, užívam lieky na vysoký tlak, mám žlčníkové kamene, onkologická pacientka 4 roky, ale neberiem tabletky, vrodený trombofilný stav slabý. Veľmi pekne Vám ďakujem za odpoveď a radu.

Dobrý deň,

Váš stav vyžaduje dôkladnejšie vyšetrenie. Pri popisovaných stavoch naozaj treba dávať pozor na stravu. Okrem banánov by som ovocie vynechala. Vhodná je ryža, dusená mrkva, pečivo (ale nie čerstvé), dusené chudé mäso. Okrem vymenovaných liekov by som možno skúsila ešte Tasectan, ktorý je primárne na hnačky ale znižuje aj napínanie. Môžete si vybrať buď čistý alebo kombinovaný s probiotikami – v lekárni Vám určite poradia.

 Prajem veľa zdravia


S pozdravom,

Mgr. Veronika Okruhlicová

Lekáreň Prameň, Sološnica


www.ilekaren.sk

  • Srdce a cievy
25. 07. 2023
25. 07. 2023

Dobrý deň! Mala by som otázku pre Vás

Dobrý deň! Mala by som otázku pre Vás už asi 3 roky beriem denne lieky: Conkor a Hellex0.5 trikrát denne, cítim sa dobre ,no celá by som ich vysadiť lenže potom mi začína bit zle ,lieky som brala kvôli chorému mužovi,no on je už nebohý no neviem čo ho bolo dobré robiť? Poraďte mi prosím Vás! Mám 66 rokov ,Vopred Vám ďakujem!

Dobrý deň,

liek Concor je liek na úpravu krvného tlaku a môže sa užívať dlhodobo. Vysadiť ho môžete len po dohode s lekárom. Liek Helex s účinnou látkou alprazolam patrí do skupiny benzodiazepínov  Je určený dospelým na krátkodobú liečbu príznakov úzkosti. Liek sa má užívať v najnižšej možnej účinnej dávke, čo najkratší možný čas a maximálne 2 – 4 týždne. Dlhodobá liečba sa neodporúča. Pri ukončovaní liečby sa má liek vysadzovať postupne. Náhle ukončenie môže viesť k abstinenčným príznakom.

Concor zatiaľ užívajte tak ako doteraz a začnite znižovať dávky Helexu. Najprv skúste užívať 1/2 tablety a postupne - asi po 2 týždňoch - len 1/4. Mal by Vám v tom pomôcť lekár, ktorý Vám ho predpisoval. Úprava dávky lieku Concor alebo jeho vysadenie závisí od hodnôt Vášho krvného tlaku.

 Prajem veľa zdravia.


S pozdravom,

Mgr. Veronika Okruhlicová

Lekáreň Prameň, Sološnica


www.ilekaren.sk

  • Koža, vlasy
žena 25. 07. 2023
žena 25. 07. 2023

Dobry deň som 2 týždne po operacii čim je

Dobry deň som 2 týždne po operacii čim je vhodné mazať jazvu? Ďakujem

Dobrý deň,

jazvy po operáciách treba premazávať a dôležité je aj masírovanie. Môžu sa použiť prípravky s kyselinou hyalurónovou, s rastlinnými výťažkami alebo na báze silikónu. Napr: Contractubex gel na jazvy, Bionect krém, Cicaplast ale aj nechtíková masť a iné. Jazvu treba natieraťnajmenej 3x denne a pritom chvíľu masírovať.

Prajem skoré uzdravenie.


S pozdravom,

Mgr. Veronika Okruhlicová

Lekáreň Prameň, Sološnica


www.ilekaren.sk