Obráťte sa na nás so svojimi otázkami a zdravotnými problémami

Na Vaše otázky sú pripravení odpovedať naši odborníci - lekárnici, ktorých nájdete v každej členskej lekárni.

Aby sme Vám mohli poskytnúť plnohodnotné poradenstvo, prosíme Vás o uvedenie veku, pohlavia, prípadných zdravotných komplikácii a užívania iných liečiv.

Vaša otázka bude po zodpovedaní zverejnená v príslušnej kategórii. Ak zadáte emailovú adresu, budeme Vás o odpovedi informovať prostredníctvom emailu.

 • Tráviaca sústava
žena, 77 rokov 26. 07. 2023
žena, 77 rokov 26. 07. 2023

Mám tráviace problémy, napína má na zvracanie

Dobrý deň, prajem, mám tráviace problémy, napína má na zvracanie, odgrguje sa mi a mám aj hnačky, nie každý deň. Jem sucháre, niekedy polievku, snažím sa nič ťažké nejesť niekedy ovocie napr. čerešne, banány, čučoriedky, paradajky. Včera som zjedla dva kusy čerešni a ryžový chlebík s jogurtovou polevou plus sucháre a hovädziu polievku. Večer som už cítila bolesti brucha v ľavom boku a pocit na zvracanie a mala som aj hnačku. Bolesti brucha napínanie na zvracanie mám každý deň, len je to miernejšie. Niekedy mám tú bolesť brucha na ľavej strane silnejšiu.......Dnes má bolí už aj na pravej strane brucha. Mám aj žlčníkový kameň do 2 cm. Neviem čo by som už mala užívať aké lieky. Užívala som voľnopredajné lieky, ako napr. Pancreolan, Orenzym. Čierne uhlie, Buscopan, Algifen kvapky. Nospa a ešte aj iné voľnopredajné lieky, ktoré si momentálne nepamätám tie názvy. Momentálne užívam proti zvracaniu Degan, ktorý ale nepomáha a takisto mi bol poradený liek Gaspan a k tomu Probiotiká. Ale žiaľ nič nepomáha. Liek Gaspan beriem zatiaľ týždeň a čítala som, že v prípade žlčníkových kameňov by sa nemal užívať. Tak neviem , či ho môžem užívať naďalej. Veľmi vás prosím o radu, ako by sa mi dalo pomôcť v mojom prípade, aký prípravok by som mala užívať, aby mi uľavil od týchto nepríjemných príznakov, kým sa dostanem na Gastro ambulanciu. Mám 77 rokov, užívam lieky na vysoký tlak, mám žlčníkové kamene, onkologická pacientka 4 roky, ale neberiem tabletky, vrodený trombofilný stav slabý. Veľmi pekne Vám ďakujem za odpoveď a radu.

Dobrý deň,

Váš stav vyžaduje dôkladnejšie vyšetrenie. Pri popisovaných stavoch naozaj treba dávať pozor na stravu. Okrem banánov by som ovocie vynechala. Vhodná je ryža, dusená mrkva, pečivo (ale nie čerstvé), dusené chudé mäso. Okrem vymenovaných liekov by som možno skúsila ešte Tasectan, ktorý je primárne na hnačky ale znižuje aj napínanie. Môžete si vybrať buď čistý alebo kombinovaný s probiotikami – v lekárni Vám určite poradia.

 Prajem veľa zdravia


S pozdravom,

Mgr. Veronika Okruhlicová

Lekáreň Prameň, Sološnica


www.ilekaren.sk

 • Tráviaca sústava
muž, 26 rokov 20. 06. 2023
muž, 26 rokov 20. 06. 2023

Dobrý den, predevcerom při oslavě narozenin

Dobrý den, predvečerom pri oslave narozenin som vypil velké množství alkoholu a následující den som grcal a stala sa taká věc že som grcal aj krev, taku velmi červenou a hustou. Vylákalo má to, kam s tím ist alebo je to normálne? Čo to môže byť?

Dobrý deň,

sú otázky, ktoré by bolo treba z Vašej strany zodpovedať, kým dostanete správnu odpoveď na Vašu otázku. Bolo toto dramatické zvracanie jednorázová záležitosť, alebo sa vyskytlo opakovane? Pijete alkohol príležitostne alebo pravidelne a v akom množstve? Beriete dlhodobo nejaké lieky? Vyskytujú sa u Vás príznaky poukazujúce na infekciu Helicobacterom pylori, alebo žalúdočné vredy či pažerákové varixy? /napr. časté pálenie záhy, pocit plnosti, nevoľnosť, bolesť v epigastriu, stopy krvi v stolici/. Pokiaľ na všetky otázky viete odpovedať "nie", s najväčšou pravdepodobnosťou došlo u Vás k extrémnemu podráždeniu žalúdka a pankreasu, ktoré sa prejavilo zvracaním spojeným s krvácaním. Pokiaľ sa u Vás vyššie uvedené ťažkosti objavujú častejšie, bolo by vhodné, aby ste sa obrátili na svojho lekára k presnejšej diagnostike.

Prajem Vám všetko dobré.


S pozdravom,

PharmDr. Ivica Blahútová

Lekáreň Tília 3, Likavka


www.ilekaren.sk

 • Tráviaca sústava
muž, 20 rokov 09. 06. 2023
muž, 20 rokov 09. 06. 2023

Mám bolesti v oblasti konečníka

Mám bolesti v oblasti konečníka, hlavne po velkej potrebe, niekedy je aj krv v stolici. Mám 20 rokov. Som po troch vyšetreniach, endoskopia, kolonoskopia, rektroskopia. Všetky nálezy sú negatívne. Skúšal som už všeliaké čípy, maste, detralex. Už od bolesti mi pomaly nepomôže ani Flector prášok. Som zúfalý. Stravujem sa zdravo, občas chodím do fitka, mam stredne vyšportovanú postavu, denne vypijem 2-3litre vody. Čo mi poradíte prosím vás?

Dobrý deň.

Je neľahké navrhnúť riešenie, keď nepoznáme príčinu problému. Určite je vhodné dodržiavať všeobecné opatrenia – nesadať si na nič studené, dbať na to, aby stolica mala správnu konzistenciu (aby nebola príliš tvrdá, ani hnačkovitá) , čo sa najlepšie dosiahne stravou s vysokým podielom vlákniny, prípadne doplniť užívaním probiotík. Vhodné sú tiež sedacie kúpele ( čajovina Hemoral).

Môžem poradiť ešte prípravok kvapky Vironal ( firma Energy ), ktorý harmonizuje energetickú dráhu pľúc a hrubého čreva. Užíva sa v 3-týždňových kúrach s týždennou prestávkou, vo Vašom prípade by som doporučila 3 x 7 kvapiek.

Keďže vyšetrenia, ktoré ste absolvovali, neodhalili príčinu a problémy pretrvávajú, zopakujte všetky vyšetrenia po roku, ak by došlo k zhoršovaniu príznakov, aj skôr.


S pozdravom,

Mgr. Viera Mokrišová

Lekáreň Podbreziny, Liptovský Mikuláš


www.ilekaren.sk

 • Tráviaca sústava
 • Liekové interakcie
žena 29. 05. 2023
žena 29. 05. 2023

Dobrý deň, užívam ráno Thyroxin, Eleveon, Concor, Entresto

Dobrý deň, užívam ráno Thyroxin, Eleveon, Concor, Entresto, na obed Anopyrin, večer rozor a Entresto. No mávam hnačky a bolesti brucha, ďakujem

Dobrý deň,

nepíšete ako dlho beriete spomínané lieky. Pri užívaní liekov Rozor a Entresto sa môže objaviť riedka stolica. Odporúčala by som probiotiká napr Linex alebo Nekadex, aby sa stolica upravila a liek Rozor na pár dní vynechať 3-4 dni.. Ak by problém neustal, treba sa obrátiť na lekára, pravdepodobne bude musieť liečbu.


S pozdravom,

PharmDr. Ľubica Krajčírová

Lekáreň Verbascum, Senica


www.ilekaren.sk

 • Tráviaca sústava
žena, 24 rokov 19. 02. 2023
žena, 24 rokov 19. 02. 2023

Decembri som si 2x našla krv v stolici

Dobrý deň, už v decembri som si 2x našla krv v stolici ale naozaj vo veľmi malej miere, no dnes ráno (19.2) to vyzeralo skôr na menštruačnú krv. Trápi ma aj zápal oka a včera som vypila odvar/ čaj z očianky lekárskej a čaj z nechtíka a po pár hodín som si k večeri dala dva štamperliky vaječného koňaku. Môže byť tá krv aj odozvou na takúto kombináciu prosím? Mám pravdepodobne aj mliečnu intoleranciu, výsledky krvy mesiac dozadu mám pozitívne a tiež aj odber stolice na celiakiu. Chystám sa na gastro vyšetrenie ale aspoň zatiaľ by som predbežne chcela vedieť či to môže byť vyvolané týmito silnými čajmi.

Dobrý deň,

nepredpokladám, že krv prítomná v stolici by mohla byť vyvolaná pitím týchto čajov, resp. látkami obsiahnutými v nich.

S najväčšou pravdepodobnosťou bude problém niekde v črevách a po gastro vyšetrení budete oveľa múdrejšia.

 Veľa zdravia


S pozdravom,

Mgr. Zuzana Václavová

Lekáreň Delta, Trenčín


www.ilekaren.sk

 • Tráviaca sústava
žena, 20 rokov 25. 01. 2023
žena, 20 rokov 25. 01. 2023

Dostala som silnú hnačku

Dobrý deň včera som užila prvú tabletku Summamed avšak dostala som silnú hnačku a ďalšiu tabletku som už nebrala od včera mám silne kŕče v bruchu viete mi poradiť kedy sa to dostane do normálu? Dnes som si proti kŕčom dávala Buscopan.
Cítim pichanie v podbrušiu a zastavené vetry

Dobrý deň!

Antibiotiká ničia okrem \"zlých \" baktérií aj tie prospešné v črevách a to má za následok problémy, ktoré opisujete. Buscopan dobre zaberá na kŕče a bolo by dobré pridať probiotiká, ktoré by pomohli čo najskôr vrátiť mikroflóru v čreve do pôvodného stavu. Ak je tam hnačka, rýchlo zaberú kapsle s obsahom Saccharomyces (Yomogi, Nekadex - ten je bez laktózy, Enterol) alebo iné probiotiká, s ktorými máte dobrú skúsenosť. Aj v budúcnosti by ste mali pri užívaní antibiotík preventívne pridať aj probiotiká, najlepšie s min. 2-hodinovým časovým odstupom. Proti nadúvaniu pomôžu kapsle s obsahom simetikonu ( Regumisan, Espumisan, Simethicon Generica, Degasin). Ako dlho bude trvať, kým sa to dostane do normálu Vám presne nepoviem, ale o 2-3 dni by ste mali cítiť oveľa lepšie. 


S pozdravom,

PharmDr. Silvia Grbáliková

Lekáreň Apis, Trenčín


www.ilekaren.sk

 • Tráviaca sústava
žena 22. 12. 2022
žena 22. 12. 2022

Mám hraničný Histamin (DAO)

Dobrý večer prajem, chcela by som sa poradiť.
Mám hraničný Histamin (DAO) podľa Alphamedical 7 cca a igM na kravské mlieko zvýšené mierne. Serotonin v krvi 17. Aj som prekonala covid ešte v septembri a vnútorné má páli ako keby telo celé dni. Interleukin6 mám trocha zvýšený max podľa labaku Alphamedical má byť 4.4 a ja mám 5.20.

Chcem sa spýtať čo odporúčate aké prosím ProBiotika(lebo niektoré kmene sa nemôžu pri HIT) a hlavne či môžem užívať lipozomalne C lebo sú tam nejaké citrusové plody.
Konkrétne : LIPO C ASKOR FORTE

Užívam aj Citalec 10 mg ráno.
A chcem si nasadiť aj čiernu rascu nigella sativa konkrétne od značky Swanson Black Cumin Seed alebo boswelia .
Niečo na ukľudnenie Mastocytov ( pociťujem vnútorné pálenie tela celého), by som poprosila poradiť.

Mám T bunkovú poruchu ( čo by ste mi odporúčali)

Akú máte skúsenosť s Dračou krvou od značky ORO Sangre de Dagro
Ďakujem veľmi pekne za rady

Dobrý deň,

probiotické kmene , ktoré majú pozitívny účinok na HIT sú: Bifodobacterium infantis, B. longum, Lactobacillus rhamnosus, L. plantarum, L. reuteri. Obsahujú ich prípravky Probiofix  inum, Biogaia protectis, Pearls IC, Jamieson Probiotic a možno aj ďaľšie. Spýtajte sa vo Vašej lekárni a pozrite si zloženie. Nemali by obsahovať: Lactobacillus casei a L. Bulgaricus. Lipo C askor forte obsahuje len výťažok (bioflavonoidy) z citrusových plodov. Pri užívaní výživových doplnkov postupujte opatrne. Začnite jedným – dvoma a až po čase (1 – 2 mesiace) si nasaďte ďaľšie.

Prajem veľa zdravia.


S pozdravom,

Mgr. Veronika Okruhlicová

Lekáreň Prameň, Sološnica


www.ilekaren.sk

 • Tráviaca sústava
žena, 64 rokov 18. 10. 2022
žena, 64 rokov 18. 10. 2022

Dobrý deň, potrebovala by som radu.

Dobrý deň, potrebovala by som radu, moja 64 ročná mama ma hnačku a zvracanie, bola dnes u lekárky, ktorá jej zobrala rôzne odbery, má užívať Hylak, ktorý ale tohto času je nedostupný, má doma momentálne Reasec, ale v príbalovom letáku je že by sa nemal užívať ,ak berie nejaké lieky na úzkosť alebo spanie, a ona užíva Neurol, tak moja otázka znie, môže ten Reasec alebo nie?:poprípade čo by ste poradili namiesto Hylaku. Ďakujem za prípadnú odpoveď.

Dobrý deň,

Reasec je liek, ktorý sa dáva len pri ťažkých hnačkách pod dozorom lekára. Na žalúdočné problémy by som odporučila prípravok Tasectan (je dostupný v každej lekárni) a k tomu probiotiká, napr. Linex. Dodržať diétny režim, čiže jedlo bez živočíšnych bielkovín a piť repíkový čaj alebo čierna čaj.


S pozdravom,

PharmDr. Ľubica Krajčírová

Lekáreň Verbascum, Senica


www.ilekaren.sk

 • Tráviaca sústava
žena, 41 rokov 25. 08. 2022
žena, 41 rokov 25. 08. 2022

Môže pacient s hnačkami po Clostridiovej brať čierne uhlie

Dobrý deň,
môže pacient s hnačkami po Clostridiovej chorobe brat čierne uhlie kt obsahuje laktozu? Napr. Enterol, Čierne uhlie, Enditril?
Ďakujem

Dobrý deň!

Pacienti po klostrídiovej infekcii by sa mali vyhnúť dráždivým potravinám a potravinám, ktoré nafukujú. Pokiaľ pacient pred infekciou toleroval laktózu, netreba sa jej vyhýbať. Čierne uhlie a Enditril by sa nemali užívať dlhšie ako 3 dni. Enterol jediný zo spomínaných liekov je vhodný na dlhodobejšie užívanie.


S pozdravom,

PharmDr. Silvia Grbáliková

Lekáreň Apis, Trenčín


www.ilekaren.sk

 • Tráviaca sústava
žena 06. 08. 2022
žena 06. 08. 2022

Dobrý deň, môžem zahusťovať mlieko Nutrilon Nutritonom?

Dobrý deň, môžem zahusťovať mlieko Nutrilon Nutritonom aj keď dieťatko negrcka, ale je hladné už po dvoch hodinách? Ďakujem.

Dobrý deň!

Nutrilon spôsobuje zmenu konzistencie mlieka na gél a tým zabraňuje grckaniu. Nemá žiadnu výživovú hodnotu, takže ak je dieťa hladné, nezasýti. Mal by sa podávať po konzultácii s lekárom.


S pozdravom,

PharmDr. Silvia Grbáliková

Lekáreň Apis, Trenčín


www.ilekaren.sk