-
01. 7. 2022
Alergia na slnko
Alergia na slnko je kožná reakcia, ku ktorej dochádza najmä v jarných mesiacoch a začiatkom leta, kedy sa telo stretne po dlhšom čase so slnečným žiarením. Vo väčšine prípadov nejde o skutočnú alergiu ale o fototoxickú reakciu, ktorá nesúvisí s našim imunitným systémom. Prejavuje sa ako začervenanie, svrbivý výsev až drobné pľuzgieriky na koži, predovšetkým na miestach, ktoré boli priamo vystavené slnečnému žiareniu (nechránené odevom), ako tvár, krk, dekolt, ramená. Za väčšinu takýchto reakcií však nie je zodpovedné iba slnko, môže ísť o kombináciu slnečného žiarenia a tzv. fotosenzibilizátorov. Fotosenzibilátormi bývajú lieky, niektoré rastliny, trávy, parfumy, dezinfekčné látky či chemikálie v krémoch (aj opaľovacích), ktoré spôsobujú, že koža je viac citlivá na slnečné žiarenie. Riziko slnečnej alergie je vyššie aj keď trpíte kožnými ochoreniami, napríklad atopickým ekzémom. Citlivosť kože na slnečné žiarenie a teda vznik fototoxických a fotoalergických reakcií zvyšujú:
Niektoré lieky
Fotoalergické reakcie vznikajú najčastejšie pri lokálne aplikovaných liekoch – maste, krémy, gély:
- – Isotrexin, Eclaran, Duac gel, Belakne, Differine (liečba akné)
- – Fastum gel, Ketonal gel, Ketospray, Indometacin gel, Indobene gel, Elmetacin spray (bolesť kĺbov a svalov)
- – Ichtamolová masť, Pityol masť
Z liekov na vnútorné užívanie sa treba vyhnúť slnečnému žiareniu (ale aj soláriám) pri antibiotikách obsahujúcich tetracyklíny, chinolóny a sulfonamidy:
(Abaktal, Avelox, Biseptol, Cifloxinal, Ciplox, Ciprofloxacín (Sandoz, Teva), Ciphin, Ciprinol, Ciprolon, Medociprin, Deoxymykoin, Doxybene, Doxyhexal, Gyrablock, Nolicin, Taroflox , Medofloxine, Ofloxin, Oroflocina, Prixina, Tavanic, Zanocin)
Ďaľšou rizikovou skupinou sú lieky patriace do skupiny diuretík – Furon, Furosemid, Hydrochlorothiazid. Často bývajú kombinované s inými liečivami na liečbu vysokého krvného tlaku. Citlivosť kože na slnečné žiarenie môžu zvýšiť aj lieky na tlmenie bolesti a zápalu (naproxen, ketoprofen, meloxicam, diclofenac, ibuprofen…) a v neposlednom rade vnútorne užívané lieky na liečbu akné (Curacné, Roaccutane…).
Pri užívaní všetkých spomínaných liekov sa neodporúča vystavovať priamemu slnku dokonca ešte pár dní po ukončení ich užívania, v prípade ketoprofénu (Fastum gel, Ketonal gel) až dva týždne.
Rastliny
Zvýšenú citlivosť pokožky na slnko spôsobuje aj priamy kontakt alebo užitie niektorých rastlín. Najznámejší je ľubovník bodkovaný, označovaný za prírodné antidepresívum. Užíva sa vo forme čaju (obsahujú ho čajoviny na ukľudnenie a spánok, býva súčasťou žalúdočných zmesí), ale nájdeme ho aj v doplnkoch výživy (Depress, GS-Anxiolan, Almer kvapky Valovič, Destress Aktiv…). Ku kožným reakciam dochádza najmä pri priamom kontakte s rastlinou a následným vystavením kože slnku, pri vnútornom užití ľubovníka je takáto reakcia zriedkavejšia. K ďaľším fotosenzibilizujúcim rastlinám, ktoré vyžadujú opatrnosť pri pobyte na slnku či v soláriách, patrí rebríček, zeler, paštrnák, archangelika, rebarbora, aloe či krušina.
Ako predchádzať slnečnej alergii?
Najlepšia prevencia fototoxických a fotoalergických reakcií je vyhýbanie sa slnku počas obdobia užívania spomínaných liekov a rastlín, ako aj oblečenie, ktoré zakryje problematické partie.
Ak sa pobytu na slnku neviete vyhnúť, dôležité je používať kvalitné opaľovacie krémy s vyšším ochranným faktorom. Najlepšie je uprednostniť prípravky s minerálnymi (fyzikálnymi) filtrami, nie chemickými filtrami, ktoré sú menej agresívne pre citlivú pokožku alebo pokožku so sklonom k slnečnej alergii (občas bývajú označované ako prírodné opaľovacie prostriedky). Pokožku pred slnkom chránia odrážaním žiarenia, ich vstrebávanie kožou je oproti bežným opaľovacím krémom oveľa nižšie (napr. Ladival detská rada, Bioderma Photoderm Mineral, Avene – biela rada, Daylong Baby, Eucerin detské mlieko SPF 30…).
Ako liečiť alergiu na slnko?
Kožné prejavy vznikajú v priebehu niekoľkých minút až hodín po ožiarení kože (v prípade pravej alergie môžu vzniknúť neskôr) a miznú v priebehu niekoľkých dní. Podráždenú kožu určite nevystavujte slnečnému žiareniu! Klasické antihistaminiká (lieky na liečbu alergie) na vnútorné užívanie potláčajú najmä svrbenie, bez lekárskeho predpisu sú dostupné 7 a 10 tabletové balenia (Zodac, Zyrtec, Claritine, Xyzal, Dasseltino…). Od príznakov slnečnej dermatitídy uľaví natieranie kože FENISTIL gélom, Psilo-balzamom či Dapis gélom, avšak natreté miesta nemôžete vystavovať slnku, pretože v kombinácii so slnečným žiarením môžu aj samotné prípravky spôsobiť podráždenie kože (neplatí u Dapis gélu). Z prírodných prípravkov ukľudní alergické prejavy kože aloe gél alebo čistý panenský kokosový olej. V prípade ťažších reakcií ordinuje liečbu lekár. Používajú sa kortikosteroidné krémy, v horších prípadoch kortikosteroidy na vnútorné užívanie (viazané na lekársky predpis). V ústavoch lekárskej kozmetiky a na špecializovaných klinikách môže lekár na predchádzanie vzniku solárnej alergie naordinovať fototerapiu – koža sa ešte pred letnou sezónou pravidelne ožaruje UV lampou aby si vytvorila toleranciu (zvykla si) na slnečné žiarenie.
Autor: PharmDr. Zuzana Bugárová