Obráťte sa na nás so svojimi otázkami a zdravotnými problémami

Na Vaše otázky sú pripravení odpovedať naši odborníci - lekárnici, ktorých nájdete v každej členskej lekárni.

Aby sme Vám mohli poskytnúť plnohodnotné poradenstvo, prosíme Vás o uvedenie veku, pohlavia, prípadných zdravotných komplikácii a užívania iných liečiv.

Vaša otázka bude po zodpovedaní zverejnená v príslušnej kategórii. Ak zadáte emailovú adresu, budeme Vás o odpovedi informovať prostredníctvom emailu.

 • Iné ochorenia
 • Diabetes
muž, 30 rokov 20. 05. 2023
muž, 30 rokov 20. 05. 2023

som diabetik typu 1.

Pekný deň prajem prosím vás som diabetik typu 1.Inzulín si pycham 4x denne asi 8jednotiek na cukrovku som prišiel tak že som denne vipil 8liter vody tak som sa zamislel a požiadal o pomoc a hneď mi povedali že mám diabetes. Ale idem k veci mám strašné ale strašné problémy s tým že stále mám sucho v ústach a stále mám potrebu piť vodu v noci cez deň vstávam v noci aby som sa napil vicikal strašné ma to obmedzuje a štve aj v práci chodím len pit a na záchod a pritom si picham inzulín neviete mi poradiť čo to môže byť prosím vás ďakujem vám. Lieky beriem na chrbticu tramal a na nervozitu neurol ráno a v noci po cukrovke som začal byť dosť nervózny a primárne sa mi poškodil zrak mám problémy s nohami mávam kŕče a bolesti a TAKTIES zle spím lebo sa budím na wc môj
ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

ako diabetik by ste mali o Vašich problémoch informovať Vášho lekára. Pravdepodobne nie je niečo dobre nastavené, veľmi dôležité je aktuálne sledovanie hladiny cukru meraním glukomerom.


S pozdravom,

PharmDr. Ľubica Krajčírová

Lekáreň Verbascum, Senica


www.ilekaren.sk

 • Iné ochorenia
muž, 44 rokov 20. 04. 2023
muž, 44 rokov 20. 04. 2023

Po operácii mozgového nádoru sa liečim na

Dobrý deň,
po operácii mozgového nádoru sa liečim na sekundárnu epilepsiu a užívam vyše 20 rokov valproát-Depakine chrono 500mg,na liečbe som bez záchvatov, ale mám problémy s pečeňou-ide o steatózu pečene, chronickú eleváciu GMT nad 1,0 mmol ,ostatné pečeňové hodnoty sú v norme, alkohol nepijem a taktiež trpím na abdominálnu obezitu. Vážim 114kg pri obvode pásu 128cm a mám vysoký cholesterol a triacylglyceroly. Môže to byť spôsobené týmto liekom?
Ďakujem za informácie, s pozdravom

Dobrý deň!

Depakine chrono 500mg môže zhoršiť výsledky pečeňových testov počas prvých 6 mesiacov užívania. Zhoršenie býva prechodné, postupne by sa výsledky mali vrátiť do pôvodného stavu. Ale závažným nežiaducim účinkom Depakinu vo Vašom prípade je zvýšenie telesnej hmotnosti. Hlavnými príčinami steatózy je obezita alebo alkohol. Keďže alkohol nepijete, v otázke sám ponúkate odpoveď. Treba znížiť príjem tukov a cukrov, zaradiť do jedálnička viac zeleniny, viac sa hýbať.... Myslím, že to všetko dobre viete. Ľahko sa to napíše alebo povie. Ale keď zabojujete, budete sa lepšie cítiť a výsledky sa zlepšia. 


S pozdravom,

PharmDr. Silvia Grbáliková

Lekáreň Apis, Trenčín


www.ilekaren.sk

 • Iné ochorenia
muž, 40 rokov 04. 02. 2023
muž, 40 rokov 04. 02. 2023

Mam dlhoročne problémy svrbenia v okolí konečníka.

Dobrý deň,
mam dlhoročne problémy svrbenia v okolí konečníka. Mam v tej oblasti začervenanú a suchu pokožku. Pred rokom som absolvoval zákrok vybratia hemoroidov v domneni prestania svrbenia. Nestalo sa tak. Hygienu mam dostatočnú a problém stále trvá.
Dočítal som sa, že to môžu byt huby alebo plesne alebo mrle.
Je nejaký univerzálny krém prosím na ich vyhubenie? Alebo sa da niekam odoslať vzorka stolice? Prosím poraďte čo mam robiť.
Ďakujem za každú radu.

Dobrý deň, 

svrbenie konečníka môže byť spôsobené hemoroidmi, análnymi trhlinami, črevnými parazitmi, vplyvom stravy /korenisté a pikantné jedlá/ a liekov.  Bolo by vhodné vyšetrenie stolice, o ktoré musíte požiadať svojho ošetrujúceho lekára.

Na tlmenie príznakov Vám odporúčam pravidelnú hygienu, 2-3 x denne masť (Faktu, Livsane masť na hemoroidy). 

Faktu masť obsahuje liečivá polykrezulén a cinchokaín a je určený na liečbu hemoroidov a iných ochorení v oblasti konečníka. Rýchlo zastavuje krvácanie, svrbenie a pálenie, zabraňuje vzniku zápalu a podporuje regeneráciu tkaniva. 

Livsane masť na hemoroidy obsahuje výťažok z hammamelu virginského a používa sa v liečbe análnych ťažkostí ako sú hemoroidy, análny ekzém a análne trhliny. 


S pozdravom,

PharmDr. Lenka Fogelová

Lekáreň Na Križovatke, Sereď


www.ilekaren.sk

 • Iné ochorenia
muž, 44 rokov 17. 11. 2022
muž, 44 rokov 17. 11. 2022

Chcel by som sa spýtať na vlastnosti EUTHYROX

Dobrý deň, chcel by som sa spýtať na vlastnosti lieku EUTHYROX. Hrozí mi totálne odstránenie štítnej žľazy, myslíte, že syntetický hormón levotyroxín je schopný plnohodnotne nahradiť chýbajúci prirodzený hormón štítnej žľazy? Navyše Euthyrox obsahuje iba formu T4,viem,že tá sa periférne transformuje na T3.Stačí teda po operácii štítnej žľazy dopĺňať iba formu T4-teda tyroxín- Euthyrox? Alebo existujú aj náhrady hormónov šť. žľazy s obsahom čisto T3,aby sa dal vykompenzovať v prípade jeho nedostatku? Ďakujem za informácie,

S pozdravom,

Dobrý deň, 

Euthyrox obsahuje liečivo levotyroxín - syntetický hormón štítnej žľazy. Áno má rovnaký účinok ako prirodzene sa vyskytujúce hormóny štítnej žľazy. To či Vám bude stačiť po operácii liek Euthyrox musí posúdiť Vás ošetrujúci lekár. S pozdravom,

PharmDr. Lenka Fogelová

Lekáreň Na Križovatke, Sereď


www.ilekaren.sk

 • Iné ochorenia
muž, 75 rokov 07. 08. 2022
muž, 75 rokov 07. 08. 2022

Robil som v hluku skoro som ohluchol

Užívam tieto lieky Euthyrox 50mg, Prenesa 4mg, Lacipil 4mg, Medospir 25, Xarelto20, Torvacard20,urutal24, Magnosolv-párne dni, Neurol 0,5 večer. Robil som v hluku skoro som ohluchol, k tomu sa pridružil tinitus stále intenzívnejší, bez Neurolu nezaspím, ak sa na hluk zobudím už nespím. Spávam 3 až 5 hodín. Neurol beriem už viac ako 5 rokov. Podarilo sa mi ho s ťažkosťami raz postupne vysadiť. Žiaľ pre vysoké tlaky a bolesti hlavy ma zobrali do nemocnice. Tam aby som nestonal dali mi ráno aj večer 1mg Neurol, a mali odo mňa pokoj. Zistil som to doma zo správy. Z tinitu a nevyspania som stále nervózny STRESOVANÝ. Na krčnom, neurológii, ortopédii, psychiatrii mi skúšali rôzne lieky aj výživové doplnky žiaľ bez zlepšenia. Chcem skúsiť kúpiť veľmi ospevovaný STRESSFIX, môžem ho k užívaným liekom brať? Má tento výživový doplnok certifikát? Nemôže mi poškodiť? Ďakujem za odpoveď.

Dobrý deň!

Lekárne môžu objednávať lieky od distribútorov, ktorí musia mať na distribúciu povolenia a spĺňať prísne podmienky. Preto lieky, vitamíny a potravinové doplnky kúpené v lekárni podliehajú kontrole a skladovaniu podľa predpisov. To neplatí pre lieky, vitamíny a potravinové doplnky, ktoré kúpite iba cez inernet. Nemusia byť skontrolované vôbec, firmy si spravia peknú internetovú stránku, vymyslia cenu a o pol roka už neexistujú. Stressfix sa dá kúpiť len cez internet.


S pozdravom,

PharmDr. Silvia Grbáliková

Lekáreň Apis, Trenčín


www.ilekaren.sk

 • Iné ochorenia
žena 23. 06. 2022
žena 23. 06. 2022

Mám poštípané celé nohy od mravcov

Dobrý deň, mám poštípané celé nohy od mravcov, mohla by som si ich potierať psilobalzamom, aj keď je uvedené, že sa nemá natierať na veľké plochy? Prečo to, prosím vás, nie je vhodne? Ďakujem.

Dobrý deň,

možte natierať Psilobalsamom, nerozotierajte po celých nohách, snažte sa priamo na štípance. Priznám sa, že presný dôvod , prečo sa nemôže používať na rozsiahle plochy ale nepoznám, keďže je vhodný aj na alergicke reakcie kože po opalovaní.

 

Pekný deň


S pozdravom,

Mgr. Zuzana Václavová

Lekáreň Delta, Trenčín


www.ilekaren.sk

 • Iné ochorenia
žena 13. 06. 2022
žena 13. 06. 2022

Môžem užívať Guajacuran, aj keď...

Dobrý deň,
môžem užívať Guajacuran, aj keď mám nízky tlak?
Ďakujem.

Dobrý deň,

liek Guajacuran Môžete užívať aj pri nízkom krvnom tlaku. Pokiaľ by ste pociťovali slabosť a malátnosť cez deň, užívajte liek večer alebo na noc.


S pozdravom,

PharmDr. Ľubica Krajčírová

Lekáreň Verbascum, Senica


www.ilekaren.sk

 • Iné ochorenia
muž, 76 rokov 15. 05. 2022
muž, 76 rokov 15. 05. 2022

Je potrebné Enelbin 100 retard prestať užívať?

Dobrý deň,
Som 76 ročný diabetik LADA na inzulíne 4-krát denne. Užívam nalačno Euthyrox a Thiogamma 600. Ráno Detralex 2 tb. a Enelbin 100 retard 1 tb.
Na obed Aspirin protect 100.
Večer Enelbin 100 retard 1 tb.
Pred mesiacom na kontrole u lekárky neurologičky mi táto lekárka vysadila Enelbin 100 retard úplne..
Predpísala mi Duloxetin Stada 60 večer 1 tb.
Zdravotný stav / bolesti krížov a nohy neuropatia / na ktoré ma lieči sa zhoršil. Enelbin 100 retard som do tej kontroly u neurologičky užíval 3 roky, zdá sa mi, že mi vyhovoval.
Prosím Vás o radu, či je potrebné Enelbin 100 retard prestať užívať.
Za Vašu odpoveď vopred ďakujem

Dobrý deň,

efekt liečby v prípade lieku Duloxetin Stada sa zväčša hodnotí, až po prvých dvoch mesiacoch liečby, takže by som ešte počkala.  Neviem, prečo Vám pani doktorka Enelbin vysadila, ale určite na to mala dôvod, takže by som ho svojvoľne do liečby znovu nezaradovala. Prípadne skúste stav odkonzultovať telefonicky s ňou.S pozdravom,

Mgr. Zuzana Václavová

Lekáreň Delta, Trenčín


www.ilekaren.sk

 • Iné ochorenia
muž, 74 rokov 19. 03. 2022
muž, 74 rokov 19. 03. 2022

Euthotyrox a Essentiale forte môžem brať?

Mám74 rokov, beriem liek Euthotyrox 50 na zníženie funkcie štítnej žľazy, môžem brať liek ESENTIALEFORTE, ktorý obsahuje sójové bôby.
Ďakujem za odpoveď.

Dobrý deň,

v prípade, že chodíte na pravidelne kontroly k endokrinologovi, Essentiale forte uzivat môžte.


S pozdravom,

Mgr. Zuzana Václavová

Lekáreň Delta, Trenčín


www.ilekaren.sk

 • Iné ochorenia
žena, 70 rokov 26. 02. 2022
žena, 70 rokov 26. 02. 2022

10 rokov mám udržiavaciu dávku Prednisonu 5mg,

Dobrý deň užívam už 10 rokov udržiavaciu dávku Prednisonu 5mg, obdeň polku druhy deň celu. Mam predpísaný Biseptol na močové cesty a ľadviny. Môžem Biseptol začať užívať, mam Aytoimunitnu chorobu pečene a žlčových ciest. Ďakujem.

Dobrý deň,

Váš ošetrujúci lekár pozná Váš zdravotný stav. Ak Vám predpísal Biseptol, je si vedomý aké lieky užívate, a tým pádom ho užívať môžete. 


S pozdravom,

PharmDr. Lenka Fogelová

Lekáreň Na Križovatke, Sereď


www.ilekaren.sk