Obráťte sa na nás so svojimi otázkami a zdravotnými problémami

Na Vaše otázky sú pripravení odpovedať naši odborníci - lekárnici, ktorých nájdete v každej členskej lekárni.

Aby sme Vám mohli poskytnúť plnohodnotné poradenstvo, prosíme Vás o uvedenie veku, pohlavia, prípadných zdravotných komplikácii a užívania iných liečiv.

Vaša otázka bude po zodpovedaní zverejnená v príslušnej kategórii. Ak zadáte emailovú adresu, budeme Vás o odpovedi informovať prostredníctvom emailu.

 • Iné ochorenia
žena, 49 rokov 08. 12. 2021
žena, 49 rokov 08. 12. 2021

Dobrý deň, ako dlho treba brat Zodac?

Dobrý deň, ako dlho treba brat Zodac, aby začal účinkovať?
Ďakujem

Dobrý deň, 

liek Zodac 10mg  sa užíva 1 tableta 1x denne, pôsobí 24 hodín. Účinkuje už po prvej tablete.


S pozdravom

PharmDr. Lenka Fogelová

Lekáreň Na križovatke - Sereď

www.ilekaren.sk


S pozdravom,

PharmDr. Lenka Fogelová

Lekáreň Na Križovatke, Sereď


www.ilekaren.sk

 • Iné ochorenia
žena, 20 rokov 06. 08. 2021
žena, 20 rokov 06. 08. 2021

Dobrý deň som v 37 týždni tehotenstva a trá

Dobrý deň som v 37 týždni tehotenstva a trápi ma bolesť zubu. Mám kaz pod blombou a neviem už čo si dať na to nakoľko paralen nezaberá. Beriem aj Fraxiparin a magnerot. Zubár ma nechce ošetriť kvôli Fraxiparinu.Neviem či môžem v takomto prípade užiť novalgin.

Dobrý deň,
liek novalgin v poslednom trimestri tehotenstva nie je vhodný.  Najlepšie by bolo, ak by zubný lekár zub ošetril, okrem paralenu nie sú tablety na tlmenie bolesti vhodné v poslednom trimestri tehotenstva. 
S pozdravom 
PharmDr. Ľubica Krajčírová
 • Iné ochorenia
žena 04. 08. 2021
žena 04. 08. 2021

Otázka Dobrý deň, som v 12 tt. Od 5

Otázka
Dobrý deň, som v 12 tt. Od 5 tt beriem 2*1 duphaston,... musela som náhle odcestovať a zabudla si zobrať tabletky, čiže na 3 dni nemám. môže to mať negatívny vplyv? Odporúčate po 3 dňoch sa vrátiť k normálnym dávkam? Ďakujem

Dobrý deň, 
liek Duphaston obsahuje hormón dydrogesterón, tabletky sa odporúčajú užívať 
v pravidelných časových intervaloch. Ak beriete Duphaston proti hroziacemu potratu, bola by som na Vašom mieste opatrná. Vynechanie 3 dní je veľmi veľa, kontaktujte svojho gynekológa. 
S pozdravom
 • Iné ochorenia
 • Tráviaca sústava
žena, 57 rokov 03. 08. 2021
žena, 57 rokov 03. 08. 2021

dobry den, uzivam nospa-40 mg, 3krat denne ,,,chcem sa

dobry den, uzivam nospa-40 mg, 3krat denne ,,,chcem sa spytat ci mozem sucasne uzivat vyzivove doplnky v tabletkach a to ,,,urixin a masticha . dakujem Helena

Dobrý deň,
nie je mi známy dôvod, prečo by to nebolo možné.
Pekný deň.
 • Iné ochorenia
 • Kĺby, svaly, kosti
žena, 31 rokov 02. 08. 2021
žena, 31 rokov 02. 08. 2021

Dobrý deň, som v 9tt a už druhý týždeň

Dobrý deň, som v 9tt a už druhý týždeň mám silné bolesti, ktoré vyrážajú z chrbtice do sedacích svalov a bedrových kĺbov. Tŕpnu mi nohy aj ruky. Pri pohybe sa mi bolesť v sedacích svaloch zhoršuje a mám problém zdvíhať vôbec nohy, o schodách ani nehovorím, musím si rukami nadvihovať nohy, aby som ich zvládla. V noci nespím a medzi nohy si musím dávať vakúš, ktorý mi aj tak veľmi nepomáha. Bolesti sú neznesiteľné a bojím sa zobrať akýkoľvek liek. Je možné, že mám ischias? Čítala som, že pri ischiase je potrebný pohyb, ale mne sa bolesť dvojnásobne zhorší a vedie to až k ochromeniu “zadku”, nôh a bedrových kĺbov. Aké lieky môžem užívať aby som neublížila plodu/bábätku? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď a Vaše cenné rady.

Dobrý deň,
Váš stav by si zaslúžil konzultáciu s lekárom. Môže mať totiž niekoľko príčin. V tejto fáze gravidity je najpravdepodobnejšou z nich „vysunutá platnička“, teda hernia disku a následný tlak na nervový koreň vychádzajúci z miechy (samozrejme, príčina môže byť aj iná). Pomôcť by mohla rehabilitácia a opatrné cvičenia, ideálne odporučené skúseným rehabilitačným pracovníkom alebo fyzioterapeutom. Z liekov na tlmenie bolesti je najvhodnejší paracetamol (Paralen, Panadol). V prvom trimestri je ideálne sa liekom vyhnúť, ale stres z bolesti je veľmi významným rizikovým faktorom a v takom prípade by som sa krátkodobému podaniu nebránil.
Pekný deň.
 • Iné ochorenia
žena, 28 rokov 02. 08. 2021
žena, 28 rokov 02. 08. 2021

Dobrý deň prajem. Som v 36 týždni tehotenstva a

Dobrý deň prajem. Som v 36 týždni tehotenstva a zapálil sa mi zub. Bola som.aj u zubára, ale mam strašne bolesti. Aký liek od bolesti by som si mohla dat prosím Vás? Paralen nezaberá. Skúsila som ibalgin, ale neviem, či nemôže bábätku uškodiť.
Ďakujem pekne za radu.

Dobrý deň, 
v tehotenstve môžete len liečivo paracetamol (Paralen).
Paracetamol prechádza placentárnou bariérou. Počas tehotenstva sa môže podávať, avšak má byť použitá minimálna účinná dávka po čo najkratšiu dobu a s najnižšiu možnou frekvenciou.
Ibuprofen (Ibalgin) sa počas tehotenstva neodporúča. 
Veľa zdravia prajem! 
 • Imunita
 • Iné ochorenia
žena, 32 rokov 26. 07. 2021
žena, 32 rokov 26. 07. 2021

Dobrý deň, som v 17tt tehotenstva, včera (v nedeľ

Dobrý deň,

som v 17tt tehotenstva, včera (v nedeľu) som si dala poslednú tabletku ATB Zinnat 250mg na zapálený močový mechúr. Zápal nebol silný, teraz sa už cítim úplne v poriadku. Dostala som termín na očkovanie Modernou na stredu. Myslíte, že je to v poriadku, alebo si mám radšej zmeniť termín očkovania?

Ďakujem vopred za odpoveď.

Dobrý deň, 
Zmena termínu nie je potrebná, na očkovanie môžete ísť.  
S pozdravom, 
 • Iné ochorenia
 • Tráviaca sústava
žena, 22 rokov 17. 07. 2021
žena, 22 rokov 17. 07. 2021

Dobrý deň, som tehotná a začala som užívať

Dobrý deň, som tehotná a začala som užívať lieky L- thyroxin ako mi doktorka predpísala na lačno pol hodinu pred jedlom, lenže vždy po pol hodine zvraciam ( čo je samozrejme normálne v tehotenstve) ale chcem sa spýtať či sa mi tá tabletka stihne vstrebat do tej pol hodinky?
Ďakujem ..

Dobrý deň,
obávam sa, že je to veľmi krátka doba. Po užití nalačno sa liek vstrebáva najmä v tenkom čreve a maximálnu hladina dosiahne približne za 2 až 3 hodiny po užití. Odporúčam podávať v inú dennú dobu, ideálne aspoň 1/2 hod. pred alebo 2 hodiny po jedle, povedzme okolo 10 hod alebo popoludní. Ak dôjde k zvracaniu do 1-2 hod. po podaní, pravdepodobne nebude účinok dostatočný.
Pekný deň.
 • Iné ochorenia
žena, 31 rokov 12. 07. 2021
žena, 31 rokov 12. 07. 2021

Dobry den, prosim Vas, ktore vyrobky EUCERIN su vhodne a

Dobry den, prosim Vas, ktore vyrobky EUCERIN su vhodne a bezpecne pre tehotne zeny?

Dobrý deň!
V lekárni kúpite kozmetiku, ktorá je v tehotenstve bezpečná. Treba sa vyhnúť bieliacim prípravkom (antipigment rada) a ja by som bola opatrnejšia aj pri opaľovacích krémoch pri nanášaní na celé telo. Opaľovanie sa v tehotenstve neodporúča, takže nie je čo riešiť.
Pekný deň
 • Iné ochorenia
žena, 28 rokov 07. 07. 2021
žena, 28 rokov 07. 07. 2021

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, či Uroril

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, či Uroril môže ovplyvniť tehotenstvo, keďže som ho brala pri splodení dieťaťa a krátko potom. Ďakujem.

Dobrý deň,
ak ste už absolvovali návštevu gynekologa a tehotenstvo ďalej prebieha, znamená to, že plod je vporiadku. Nemusíte sa báť. 
Pekný deň