Obráťte sa na nás so svojimi otázkami a zdravotnými problémami

Na Vaše otázky sú pripravení odpovedať naši odborníci - lekárnici, ktorých nájdete v každej členskej lekárni.

Aby sme Vám mohli poskytnúť plnohodnotné poradenstvo, prosíme Vás o uvedenie veku, pohlavia, prípadných zdravotných komplikácii a užívania iných liečiv.

Vaša otázka bude po zodpovedaní zverejnená v príslušnej kategórii. Ak zadáte emailovú adresu, budeme Vás o odpovedi informovať prostredníctvom emailu.

 • Dýchanie
žena 13. 07. 2023
žena 13. 07. 2023

syn má užívať Atrovent a Ventolin

Dobrý deň, syn má užívať Atrovent a Ventolin spreje 4x1 inhalaciu, treba nejaký odstup od podania alebo to môže inhalovať aj za sebou? Ďakujem.

Dobrý deň!

Nástup účinku po vdychu trvá 5-10 minút. Z mojej skúsenosti by som napísala, že Atrovent je na pravidelné užívanie a Ventolin sa pridáva len vtedy, ak účinok Atroventu nestačí. Obidva lieky majú rovnaký účinok ("roztiahnutie priedušiek"). Zavolajte lekárovi, či naozaj máte dávať dlhodobejšie Ventolin v dávkovaní 4x1 inhaláciu. Ak áno, nech lekár presne určí aj intervaly podávania obidvoch inhalátorov.


S pozdravom,

PharmDr. Silvia Grbáliková

Lekáreň Apis, Trenčín


www.ilekaren.sk

 • Dýchanie
muž, 20 rokov 08. 04. 2023
muž, 20 rokov 08. 04. 2023

V júli 2021 sa mi stal úraz nosa pričom došlo k

Dobrý deň, bol by som nesmierne vďačný, ak by ste mi poradili, pretože si už neviem dať rady. Bude to asi na dlhšie čítanie ale chcem objasniť celý môj problém.
V júli 2021 sa mi stal úraz nosa pričom došlo k vybočeniu nosovej prepážky. Cca v októbri 2021 som bol na očkovaní proti covid 19 (nevravim že to s tým musí súvisieť, iba objasnujem situáciu). No a cca v novembri 2021 začali moje problémy s dýchaním. Akokeby som sa nemohol poriadne nadýchnuť s plných pľúc. Akokeby som nemal dostatok kyslíka. Veľmi nepríjemný pocit. Akoby ma niekto dusil. No a prebiehalo to celú zimu aj na jar. Viac menej to trvalo v priebehu celých dňoch. Drvivú väčšinu času sa mi dýchalo zle ako dobre. No a potom prišlo leto, dýchalo sa mi aj tak zle ale bolo to už oveľa lepšie. V auguste 2022 som podstúpil operáciu nosovej priehradky. Po operácii sa mi dýchalo celkom v poriadku. Ale mal som pocit a stále aj mám, že to nebolo dostatočne zoperovane a myslím ze pôjdem ešte raz na túto operáciu. Dosť často mám aj zápaly nosovej sliznice. A potom opäť na prelome októbra a novembra sa mi opäť zhoršilo. ( nevravím, že to musí súvisieť z ročnými obdobiami, možno som si to v lete len menej všímal, ťažko povedať). No a potom to opäť trvalo celú zimu až po koniec januára a potom to prišlo, závraty, točenie v hlave, celotelova slabosť, strach, hmlisté videnie, veľmi ťažké dýchanie, bolesť hlavy a podobne. Tak už som si povedal ze musím navštíviť lekára. Pochodil som všelijakých možných lekárov, začalo to tým, že mi boli spravené odbery a EKG to bolo v poriadku, aj tlak mám v poriadku. EKG mi bolo robené asi 4krat a stále bolo dobre. Tak som išiel na interne vyšetrenie, tam mi robili znova odbery, ekg, rtg hrudníka. Všetko v poriadku. Bolo som na rtg (NIE NA MR) tam bolo tiež všetko v poriadku akurat ze mám skoliozu, ale ta mi bola zistená už v detstve. Na skoliozu nijak necvicim, no bolo mi povedané ze skolióza je len mierna a ze by to z toho nemalo byť. Bol som na kardiologii, tiež všetko v poriadku, akurat ešte čakám za 24h holterom, ale vyšetrenie v poriadku. Bol som na neurologii, tam bolo všetko v poriadku, vyšetrenie bolo v poriadku, EEG a EMG tiež v poriadku, no a bol som aj na MR mozgu a tam zistili 1cm leziu v čelovej časti, ale tá vraj je v momentálnej situácii neškodná, je vraj dobre ohraničená a je na pozorovanie. Mám na začiatku júna kontrolné MR. Bol som aj na sone brucha a toto bolo tiež v poriadku. Na kardiologii mi bola pozretá aj štítna žľaza a tiež všetko v norme. Nebol som akurat na pľucnom, na ktoré som ale objednaný na koniec apríla 2023. A tiež som ešte nebol na MR chrbtice a na alergológii. Na pľucnom som síce bol ale to ešte pred rokom 22.4.2022 a nič sa nezistilo, spirometria v norme. Okrem toho som už bol asi na všetkom podľa mňa. A stále neviem z čoho to môže byť. Už som zúfalý. Je to strašne unavujuce a nepríjemne. Bolo mi povedané že to môže byt niečo psychické no ja nemám žiadne psychické problémy, akurat niekedy nedostatok spánku. Vopred Vám ďakujem za Vašu odpoveď a za Váš čas.

Dobrý deň,

popri Vašich zdravotných problémoch treba dbať na dodržiavanie životosprávy, vyhýbať sa stresu a dostatočne spať doplniť magnézium.  Ostatné treba nechať na posúdenie odborných lekárov.


S pozdravom,

PharmDr. Ľubica Krajčírová

Lekáreň Verbascum, Senica


www.ilekaren.sk

 • Liekové interakcie
 • Imunita
 • Dýchanie
žena, 67 rokov 26. 01. 2023
žena, 67 rokov 26. 01. 2023

Boli mi zistené krvným vyšetrením zvýšené chlamýdie

67 r., žena, časté užívanie antibiotík /pľúcne chlamýdie/, detralex -krčové žily, condrosulf /gonartroza p.koleno/
Dobrý deň,
v novembri mi boli zistené krvným vyšetrením zvýšené chlamýdie + 4 balenia ATB a rtg preukázaný zápal priedušiek. Začiatkom 1/2023 pre zapálené hrdlo som užívala Megamox, Xorimax /rtg. zistený Peribronchitis/. Pritom neustále kašlem. Potom bolo konštatované, že to budú zrejme aktívne chlamýdie /vyšetrenie vraj nie je možné vykonať skôr ako o 3-4 mesiace/, čiže mám ATB na ďalších 20 dní. Beriem kalciové inj., ktoré ale môj kašeľ, takisto ako ani Erdomed, potom Acylcystein, ani domáce medikamentozy to nezastavili.
1.2. mám začať užívať druhú dávku Luivacu, takže vás prosím o radu či ho mám alebo nemám v danej situácii užívať. A druhá otázka: ako mám kombinovať vitamíny C, D, K2, zinok,vápnik?
Ďakujem,

Dobrý deň,

liek Luivac sa môže užívať aj súčasne s antibiotickou liečbou. 

Vitamíny K2 a D3 bývajú často kombinované v jednej tabletke, takže tie možte pokojne užiť naraz večer. Vitamín C by som užívala samostatne, rovnako aj zinok. Neviem, aké antibiotiká užívate aktuálne, ale odporúčam užívanie vápnika s aspoň dvojhodinovým odstupom od všetkých liekov, vrátane antibiotík. 

Pokiaľ ide o kašeľ, aj v prípade chlamýdií závisí od toho, či sa jedná o suchý dráždivý kašeľ alebo vlhký produktívny kašeľ. Ak máte dusivý suchý kašeľ, lieky s obsahom N-acetylcysteinu aj liek Erdomed podporuju vykasliavenie a teda Vás možu na kašeľ viac dráždiť. Preto v prípade suchého kašľa volte iné lieky na jeho tlmenie


S pozdravom,

Mgr. Zuzana Václavová

Lekáreň Delta, Trenčín


www.ilekaren.sk

 • Dýchanie
 • Kašeľ
muž, 74 rokov 02. 01. 2023
muž, 74 rokov 02. 01. 2023

Posledné dva mesiace mam suchý kašeľ

Pekný deň
Posledné dva mesiace mam suchý kašeľ, horučky ani bolesti hrdla nemám .Zhoršuje sa keď prídem zo studena do tepla a večerných hodinách. Kašel zmiernia kvapky Stoptussin. Bolo mne doporučene brať liek Nolpaza 20 mg, no výsledok sa nedostavil. Teraz beriem Mastychu active. Užívam lieky Valsacor 80 mg,Eliguis 5 mg,Dutamed 0,5 mg, Tamsulosin 0,4 mg .Rozor10 mg.
Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

nedá sa takto jednoznačne určiť príčinu kašľa. Skúsila by som prípravky na na ukľudnenie sliznice - s medom alebo lišajníkom vo forme sirupu alebo cmúľacích pastiliek, ktoré zvlhčujú sliznicu. Vo Vašej lekárni Vám určite niečo odporučia. Môžete skúsiť aj lyžičku medu večer nalačno.

Prajem veľa zdravia.


S pozdravom,

Mgr. Veronika Okruhlicová

Lekáreň Prameň, Sološnica


www.ilekaren.sk

 • Dýchanie
žena, 37 rokov 29. 05. 2022
žena, 37 rokov 29. 05. 2022

Dobrý deň chcem sa opýtať na inhalovanie Vincenkou

Dobrý deň chcem sa opýtať chodila som na inhalovanie Vincenkou potom som bola na kontrole na krčnom dali mi tam antibiotiká. Ja som pani doktorke zabudla povedať že som chodila na inhalovanie tak či to neskreslilo diagnózu a neberiem zbytočne antibiotiká. Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň, 

nemajte obavy, inhalovanie neskreslilo výsledky. Pokračujte v liečbe antibiotikami.


S pozdravom,

PharmDr. Lenka Fogelová

Lekáreň Na Križovatke, Sereď


www.ilekaren.sk

 • Dýchanie
03. 05. 2022
03. 05. 2022

Tatranskú prieduškový čaj pre 4,5r. dieťa

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či môžem dať tatranskú prieduškovú zmes čaj, piť aj 4,5 ročnému dieťaťu. Ďakujem.

Dobrý deň!

Na obale píše výrobca, že je pre deti od 6 rokov. Má to svoj dôvod a to je obsah koreňa ibiša, ktorý nie je vhodný pre malé deti. Na trhu je veľké množstvo vhodných čajov. Ak chcete tip mojich detí, tak je to detský čaj Megafyt Dýchacie cesty (od 6.mesiaca).


S pozdravom,

PharmDr. Silvia Grbáliková

Lekáreň Apis, Trenčín


www.ilekaren.sk

 • Dýchanie
žena, 63 rokov 29. 11. 2021
žena, 63 rokov 29. 11. 2021

Beriem dlhodobé L-thyroxín, Bisocard, Fixit a Arterin.

Dobrý deň, chcem sa opýtať na kombináciu liekov. Beriem dlhodobé L-thyroxín, Bisocard, Fixit a Arterin. Pred mesiacom mi na tlak pridali Prestarium 5 mg ráno. Zhruba od tej doby cca mesiac mám suchý kašeľ. Kúpila som si kvapky Tussin proti kašľu, ale veľmi to nepomohlo. Predtým som žiadny kašeľ nemala. Môžu to spôsobovať lieky alebo ich kombinácia. Ďakujem

Dobrý deň!

Suchý kašeľ patrí medzi časté nežiaduce účinky lieku Prestarium 5mg. Po vysadení kašeľ zmizne. Vysadiť by ste ho nemali bez súhlasu lekára.

S pozdravom 


PharmDr. Silvia Grbáliková 

Lekáreň Apis, Trenčín


www.ilekaren.sk

 • Dýchanie
muž 12. 10. 2021
muž 12. 10. 2021

Môžem kombinovať Rbitussin a ACC long?

Dobrý deň, môžem kombinovane užívať na kašeľ Rbitussin a ACC long?

Dobrý deň, 

Nezdá sa mi to veľmi účelné - jedným liekom podporovať vykašliavanie (ACC long) a druhým tlmiť kašľací reflex (Robitussin Antitussicum). Ak by naozaj bolo treba kašeľ trebárs na noc tlmiť, zvolil by som radšej Solmucol 200mg ráno a na obed a na noc Robitussin. ACC long má v tomto nevýhodu, že takto veľká dávka spravidla účinkuje dlhšie a vtedy sa môže jeho účinok s Robitussinom prekrývať.

S pozdravom

PharmDr. Henrich Zverbík

Lekáreň pod Inovcom - Trenčianske Jastrabie 

www.ilekaren.sk


 • Dýchanie
žena, 32 rokov 04. 10. 2021
žena, 32 rokov 04. 10. 2021

Správny sprej do nosa na regeneráciu sliznice?

Potrebujem poradiť správny sprej do nosa na regeneráciu sliznice a zmiernenie opuchu po užívaní klasických voľnopredajných sprejov do nosa na úľavu pri nádche. Nádcha trvala dlhšie, čiže využívanie sprejov bolo dlhšie ako 7 dní.

Ďakujem

Dobrý deň, 

používanie sprejov do nosa by nikdy nemalo prekročiť 7 dní, pretože vzniká opačný efekt. Dlhodobo môžete používať spreje s obsahom morskej vody, s obsahom éterických olejov, alebo s obsahom panthenolu na regeneráciu sliznice nosa, samozrejme bez účinnej látky. Výber je široký, informujte sa vo Vašej lekárni. 

S pozdravom

PharmDr. Lenka Fogelová

Lekáreň Na križovatke - Sereď

www.ilekaren.sk

 • Dýchanie
muž, 21 rokov 01. 10. 2021
muž, 21 rokov 01. 10. 2021

Nepoznáte nejaký liek od bolesti hrdla?

Dobrý deň, chcem sa opýtať, momentálne mám vírusovú angínu stanovenú lekárom, už tretí ma bolí hrdlo tak, že sa mi dá sotva vypiť pohár vody. Doktor mi nakázal tantum verde, veľa čajov, ibalgin a prípadne niečo od kašľu ak sa dostaví, dostatočný spánok. Nepoznáte nejaký liek od bolesti hrdla, lebo je to už tretí a nejako sa to nelepší. Ďakujem za odpoveď.

Dobrý deň, 

Tantum verde je vhodný, ak Vás bolí hrdlo, má dezinfekčný a protizápalový účinok, je v mnohých liekových formách (pastilky, sprej do hrdla ako aj ústna voda). Ak Vám nezaberá, treba vyskúšať iný sprej alebo pastilky do hrdla - napr. Strepfen obsahuje liečivo flurbiprofén, pomáha tlmiť zápal, bolesť aj opuch. Pomáha aj pri bolestivom prehĺtaní. Informujte sa vo svojej lekárni. 

S pozdravom

PharmDr. Lenka Fogelová

Lekáreň Na križovatke - Sereď

www.ilekaren.sk