• 22. 10. 2020

Kožná vyrážka a ekzém

Koža je živá hranica, ktorá oddeľuje vnútro tela od okolitého sveta. Je v stálom kontakte s okolím a je dosť pevná na to, aby odolala nespočetným útokom chemikálií a iných škodlivín. Pritom je natoľko citlivá, že reaguje na najjemnejší dotyk. Na vonkajšie a vnútorné vplyvy reaguje pokožka okamžite viditeľne, výskytom vyrážok, začervenaním, svrbením. Je dôležité sledovať, kedy dochádza k zmene na pokožke, kedy sa ťažkosti rozvinú. Kožná vyrážka (ekzém) je prejavom viacerých ochorení, môže sa objaviť nečakane v rozličných formách na rôznych častiach tela. Príčinami môže byť infekčné ochorenie, alergie a nežiaduce účinky liekov, vírusy, baktérie, autoimúnne ochorenia, infekcie kože,  psychické faktory.

Príčiny a možné ochorenia.

Akné:

Akné vyrážky vznikajú kvôli uzatvoreniu vývodov mazových žliaz v koži. Zvyčajne sú červenej farby a plochého tvaru. Pri nevhodnom ošetrovaní z nich môžu po zahojení ostať jazvy.

Ovčie kiahne:

Červené kožné vyrážky sú typický prejav vírusu Varicella zoster, ktorý je zodpovedný za ovčie kiahne. Pokrývajú hrudník a chrbát. Choroba sa prejavuje horúčkami a bolesťou v krku. Napriek zavedenej vakcíne ide ešte stále o pomerne rozšírenú infekciu, najmä u detí školského veku.

Kožná kvasinka (soor):

zahŕňa všetky ochorenia pokožky a sliznice vyvolané kvasinkou rodu Candida. Najčastejšie postihuje sliznicu úst, hltan, podpazušie, genitálnu a análnu oblasť .

Rubeola:

Ide o ďalšiu vírusovú infekciu, ktorá sa veľmi často prejavuje červenými kožnými škvrnami. Najčastejšie postihuje deti a mladých dospelých. Vyrážky zvyknú svrbieť. K prejavom ochorenia patrí aj horúčka, bolesť v krku či zdurené uzliny. Aj na túto infekciu existuje vakcína, ale asi 10 % mladých ľudí je na vírus stále citlivých.

Náhle začervenanie a svrbenie pokožky známe ako žihľavka:

Prejavy žihľavky, teda drobné kožné vyrážky a ružové opuchy, sprevádzané svrbením, sa môžu objaviť na ľubovoľnom mieste pokožky. Zvyčajne ide o prejav intolerancie alebo dokonca alergie na potraviny. V súvislosti s alergiou je nebezpečný anafylaktický šok – prehnaná alergická reakcia imunitného systému na alergén, ktorý je za bežných okolností tolerovaný .

Liekové alergie:

Veľmi často u starších ľudí, ktorí užívajú viaceré lieky, ich vzájomné pôsobenie, pobyt na slnku, keď sa užívajú lieky vyvolávajúce fotosenzitivitu. Nevhodná potravina pri niektorých liekoch. Nežiaduce účinky u mnohých liekov (napr. pri antibiotikách, antireumatikách, hormómoch, pri liekoch na vysoký tlak) sa môžu prejaviť ako svrbenie, začervenanie a vyrážky. Často alergie vyvolávajú potravinové doplnky s obsahom bylín, napr. ľubovník, argánový olej. V rámci liečby treba okamžite vysadiť liečivá, ktoré vyvolávajú kožné reakcie a prípadne nasadiť antihistaminiká.

Kontaktná alergická dermatitída:

Toto ochorenie, nazývané aj kontaktný ekzém, môže byť vyvolané alergizujúcou či dráždivou látkou. K typickým prejavom patrí červená koža, pľuzgieriky, chrasty a vredy, spolu s typickým svrbením. Na liečbu sa využívajú kortikosteroidné krémy a prípravky na premastenie  . K najčastejším dráždidlám vyvolávajúcim ochorenie patria: mydlo, domáce čistiace prostriedky, zmäkčovadlá, syntetické oblečenie, latex, parfumy a konzervanty v krémoch, rastliny,  zvieratá,  a niektoré kovy ako nikel.

Ekzém:

K prejavom ekzému patria šupinaté červené škvrny na rukách či hrudníku. Ide o chronické (dlhodobé) zápalové ochorenie prejavujúce sa aj otravným svrbením a vyrážkami. Ekzém u detí býva znamením, že môže mať sklon k alergiám alebo astme.. Ekzém nie je nákazlivý. Presná príčina ekzému nie je známa, ale predpokladajú sa genetické pozadie, alergie, porucha imunity, ale aj psychosomatické príčiny.

Bodnutie hmyzom:

Červené vyrážky až pľuzgieriky môžu byť následkom poštípania lietajúcim hmyzom, mravcami, všami, roztočmi . Bodnuté miesto svrbí a sčervenie. Niekedy sa môže preklopiť do alergickej reakcie.

Kedy vyhľadať lekára

  • Výsev vyrážok je okamžitý bez jasnej príčiny
  • Objaví sa teplota a zhoršené dýchanie
  • Vyrážky sa rozširujú na väčšiu plochu
  • Prejaví sa úporné svrbenie
  • Vyrážky prechádzajú do olupujúcich sa šupín

 

Autor: PharmDr. Ľubica Krajčírová

Zanechajte Vašu reakciu

Zrušiť odpoveď