-
25. 5. 2020
Čo je Koenzým Q10 ?
Koenzým Q10- ubichinon (zo slova ubiqus – všadeprítomný) alebo sa nazýva aj vitamín Q. Patrí medzi významné antioxidanty, lapače voľných radikálov a je dôležitým katalyzátorom, vďaka ktorému sa v tele môže uvoľniť energia potrebná pre život. Ak má naše telo nedostatok Q10, nedokáže získať energiu spaľovaním živín a nie je schopné správne fungovať.
Koenzým Q10 nie je v skupine koenzýmov osamelý, v rôznych formách a množstve sa tieto látky nachádzajú v každom mikroorganizme, v rastlinách a živočíchoch. Jediný koenzým Q dôležitý pre ľudský organizmus je Q10. Je to látka prirodzene obsiahnutá v bunkách ľudského tela, najmä v mitochondriách aktívnych a zaťažovaných bunkách srdcového svalu, mozgu a v pečeni. Koenzým Q10 sa vyskytuje v organizme v troch formách, v tzv. „Q-cykle“, t. j. v redukovanej (ubichinol), v oxidovanej (ubichinón) a radikálovej forme (semichinón).
Ako funguje
Organizmus si vytvára energiu spaľovaním látok, ktoré energiu obsahujú, teda cukry, tuky, bielkoviny a alkohol. Z chemického hľadiska je spaľovanie v bunkovom metabolizme oxidácia živín. Organizmus spotrebúva kyslík a vytvára energiu s vodou a odpadovými látkami. Energia získaná v tomto procese sa ukladá ako chemická energia v molekule adenozíntrifosfát (ATP). Ak bunka potrebuje energiu, rozloží ATP a uvoľní energiu takto uloženú. Celý proces sa odohráva v mitochondriách v citrátovom cykle. Pri spaľovaní potravy sa v metabolizme uvoľňujú elektróny. Tieto sa pomocou prepravného reťazca, za pomoci enzýmov (jedným z nich je koenzým Q10) ukladajú do molekuly ATP. Preto hrá koenzým Q10 kľúčovú úlohu pri produkcii energie a v ochrane buniek pred poškodením a predčasným starnutím.
Organizmus si ho čiastočne vytvára sám, ale jeho spotreba je veľmi vysoká. Výskumy potvrdili, že v organizme mladého človeka sa tvorí dostatočné množstvo koenzýmu Q10, najviac vo veku 20 – 40 rokov. S pribúdajúcim vekom sa jeho hladina znižuje – vo veku 60 – 70 rokov až o 65 percent. Keď sa hladina koenzýmu Q10 zníži o 25 percent, je to signál na možné ochorenie. Ak však jeho hladina klesne o 75 percent, takmer vždy je postihnutý niektorý orgán. To sa môže prejaviť chronickou únavou, oslabením kostrového svalstva, spomalenou činnosťou srdcového svalu i nedostatkom energie v organizme a inými ťažkosťami. Jeho nedostatočná koncentrácia sa podieľa na zníženej funkcii mitochondrií všetkých orgánov, čo sa prejavuje starnutím, spomalenými reakciami, zníženou výkonnosťou nielen fyzickou, ale aj pamäťovou.
Kde ho získame
Prirodzenými zdrojmi koenzýmu Q10 sú makrely, lososy, sardinky a morské produkty, hovädzie mäso, srdce, pečeň, obličky, olivový olej, slnečnica, hrozno, orechy, arašidy. Zo zeleniny je to najmä brokolica a strukoviny.
Jeho množstvo však klesá skladovaním a tepelnou úpravou jedla, podobne v organizme klesá so zvyšujúcim sa vekom človeka. V situácii, keď si organizmus nedokáže vytvoriť dostatočné množstvo koenzýmu Q10 (starnutie, choroby), odporúča sa ho doplniť výživovými doplnkami (v denných dávkach maximálne do 60 mg), prípadne vo vyšších denných dávkach ako podporná terapia viacerých chorôb. Úspech podpornej terapie s koenzýmom Q10 možno dosiahnuť iba pri jeho pravidelnom užívaní a to minimálne počas 2 mesiacov.
Koenzým Q10 ako antioxidant
Antioxidantom je akákoľvek prírodná látka, ktorá dokáže chrániť bunky, bunkové membrány, lipidy a bielkoviny pred útokom voľných radikálov. Voľné radikály môžu vyvolávať radu chorôb , predčasné starnutie. K najškodlivejším účinkom voľných radikálov patria útoky na nenasýtené mastné kyseliny bunkových membrán. Tento útok bez, prítomnosti antioxidantov , spustí reťazovú reakciu a šíri sa do okolia, vyvoláva zápaly, chronické ochorenia, poškodenie orgánov. Antioxidanty tak môžu chrániť proti srdcovým chorobám, chránia pred usadzovaním cholesterolu v cievach, predlžujú dĺžku života.
Kedy užívať koenzým Q10
Koenzým Q10 sa odporúča užívať pacientom – kardiakom, posilňuje srdcový sval. Odporúča sa všetkým, ktorí užívajú lieky na zníženie cholesterolu – hlavne statíny . Koenzým Q10 chráni bunky proti starnutiu, je užitočný v prevencii neurodegeneratívnych porúch . Výskumy potvrdili , že jeho nedostatok vedie až k senilite.