• 16. 2. 2022

Klasická a alternatívna medicína.

Ako keby dva oddelené, znepriatelené svety.

Často iba dva nedostatočne vysvetlené či pochopené pojmy.

Pod klasickou medicínou dnes rozumieme liečenie, ktoré je založené na dôkazoch. Ide teda o lieky či liečebné postupy (napr. operačné), ktoré sú overené v klinických štúdiách, máme teda ich presný popis a tiež dôkazy o ich účinnosti a bezpečnosti.

Na druhej  strane máme liečebné metódy, ktoré sú tradične používané ale pre nedostatok klinických dôkazov nemôžu byť zaradené do sféry klasickej medicíny. Komplementárna a alternatívna medicína (CAM) predstavuje metódy, postupy a produkty, ktoré nie sú zaradené do konvenčnej medicíny a nie sú integrované do dominantného zdravotného systému danej krajiny. Pojmy komplementárna a alternatívna značia, že sa používa buď ako doplnok, teda komplement, ku konvenčnej liečbe, alebo ako jej alternatíva.  CAM má veľa foriem, medzi najznámejšie z nich aj patria tradičná čínska medicína, akupunktúra, ajurvéda, homeopatia, rôzne formy ľudového lekárstva, psychotronika, chiropraxia, naturopatia, aromaterapia a ďalšie.

            Spomedzi týchto metód bola v minulosti na našom území tradične najpoužívanejšia fytoterapia, teda liečba bylinkami, a to z viacerých dôvodov:

              –   nedostatočné poznatky klasickej medicíny

              –   nedostupnosť liečiv (najmä vojnové a povojnové obdobie)

              –   vysoké náklady spojené s terapiou (hlavne rozvojové krajiny)

              –   náboženské presvedčenie

              –   presvedčenie etnických skupín

            Poznatky o terapii rastlinami sa prenášali z generácie na generáciu. Dnes vieme, že účinok bylín je založený na ich obsahových  látkach. Po dokázaní ich účinku našli mnohé z nich svoje miesto aj v konvenčnej medicíne, niektoré sú dokonca kvalifikované ako liečivé prípravky a iné sa používajú ako doplnky stravy. Fytoterapia je teda na pomedzí medzi konvenčnou a alternatívnou medicínou.

V ďalšom texte budeme hovoriť často o drogách. Myslíme tým rastlinné drogy, čo sú zväčša celé, rozdrobené alebo narezané rastliny, časti rastlín, Rastlinné drogy sú zväčša celé, rozdrobené alebo narezané rastliny alebo časti rastlín v nespracovanom stave, zvyčajne usušené, ale niekedy aj čerstvé. Často slúžia ako farmaceutická surovina používaná na prípravu a výrobu liečiv.

LIEČIVÁ ZÍSKAVANÉ Z RASTLÍN ALEBO ODVODENÉ OD ICH OBSAHOVÝCH LÁTOK:

KYSELINA SALICYLOVÁ – je odvodená od salicínu, čo je glykosid v kôre vŕby (Salix). Táto kyselina sa perorálne nepoužíva, pretože dráždi žalúdočnú sliznicu. Používa sa lokálne v podobe salicylového liehu ako antiseboroikum – tlmí sekréciu mazových žliaz a vysušuje povrch kože, čo je vhodné  pri liečbe akné a seborey. Obmedzuje tiež sekréciu potných žliaz (antihydrotikum). Jej derivátom je kyselina acetylsalicylová, v bežnej lekárenskej praxi sa používa ako analgetikum, antipyretikum a v nižších dávkach bráni zrážaniu krvi (ANOPYRIN, ASPIRIN, ACYLPIRIN)

FLAVONOIDY (hesperidín a diosmín,  väčšinou pomer: 10:90) – ovplyvňujú pružnosť a elasticitu ciev, používajú sa pri chronických žilových ochoreniach, kde je liečba väčšinou dlhodobá (minimálne 1 mesiac) alebo pri akútnych stavoch hemoroidov, pri ktorých je liečba krátkodobá. Prípravky s týmto zložením sa užívajú po jedle. (DETRALEX, DENEVAL, VENALEX, MOBIVENAL).

AESCIN – zmes saponínov z pagaštanu konského (Aesculus hippocastanum), používa sa na zápal a na opuchy, často v kombinácií s flavonoidmi, tiež na liečbu chorôb žíl dolných končatín, kŕčových žíl, podliatin a pri bolestiach chrbtice, hlavne pri prejavoch tlačenia na miechové nervové korene. (AESCIN, rôzne masti, krémy a gély)

TEOFYLÍN – purínový alkaloid, ktorý sa v prírode vyskytuje v kakaovníku (Theobroma cacao) a čajovníku čínskom (Camellia chinensis). V praxi sa využíva ako antiastmatikum a bronchodilatans (na roztiahnutie priedušiek a uľahčenie dýchania). (LP: AFONILUM SR, EUPHYLLIN CR N, THEOPLUS)

MORFÍN – alkaloid, ktorý sa získava z ópia izolovaného z maku siateho (Papaver somniferum). Používa sa na tlmenie stredne silných a silných bolestí. Pôsobí cez CNS a viaže sa na opioidné receptory, preto je vznik psychickej závislosti veľmi rýchly. V dôsledku toho sa v terapii používajú tzv. retardované formy (s postupným uvoľňovaním), u ktorých  je menšie riziko vzniku závislosti. Ďalšími nežiadúcimi účinkami sú zápcha, nauzea, tlmenie centra pre dýchanie, retencia moču a sedatívny účinok.

KODEÍN –  alkaloid, ktorý sa taktiež izoluje z ópia alebo sa pripravuje polysynteticky z morfínu. Pôsobí cez CNS a tlmí centrum pre kašeľ (centrálne antitusikum) (LP: CODEIN). Má aj analgetický účinok, pretože sa z 10-15% metabolizuje na morfín. V lekárenskej praxi sa ako analgetikum používa v kombinácii s ASA a paracetamolom (PANADOL ULTRA RAPID).

KOFEÍN – alkaloid odvodený od purínu. Ide o obsahovú látku rastlín ako Kola pravá (Cola vera) alebo Paulínia nápojová (Paullinia cupana, ľudovo aj guarana), ale samozrejme aj čaju či kávy. Kofeín má psychostimulačné účinky – tlmí únavu a zmierňuje ospalosť. Potenciuje účinok analgetík, preto sa v liečivých prípravkoch kombinuje práve s nimi (kodeín, nesteroidné antiflogistiká). Aplikujú sa pri slabých a miernych bolestiach hlavy, pri migrénach, bolestiach zubov, kĺbov (ACIFEIN, ALNAGON, ATARALGIN, COLDREX, PANADOL EXTRA NOVUM, VALETOL, PARALEN MIGRÉNA). Šampóny s kofeínom zmierňujú vypadávanie vlasov.

EFEDRÍN– (z rastliny: Ephedra distachya) alkaloid, ktorý má antiastmatický a bronchodilatačný účinok. Kvôli zneužívaniu na prípravu pervitínu sa používa jeho derivát PSEUDOEFEDRÍN. Nachádza sa v mnohých prípravkoch proti nádche a astme ako dekongescens (tlmí prekrvenie nosnej sliznice a tým umožňuje dýchanie)

KOLCHICÍN – alkaloid obsiahnutý v Jesienke obyčajnej (Colchicum autumnale). Jeho cytostatický účinok sa nevyužíva kvôli úzkemu terapeutickému indexu (pomer medzi dávkou smrteľnou a liečebnou). Uplatnenie našiel ako analgetikum pri akútnych dnových záchvatoch, kde bráni aj rozvoju zápalovej reakcie (COLCHICUM- DISPERT).

SILYMARÍN – (z rastliny: Ostropestrec mariánsky – Silybum marianum). Označuje sa tak zmes flavonolignanov a polyfenolov (silybinín, silydianín a silycristín), ktoré majú hepatopretoktívny účinok – zlepšujú funkciu pečene, jej regeneráciu, chránia ju pred poškodením (LAGOSA, FLAVOBION a rôzne doplnky stravy).

KAPSAICÍN – (z rastliny: Paprika (Capsicum annuum). Štruktúrou sa zaradzuje do skupiny alkaloidov. Podporuje vylučovanie žalúdočných štiav (stomachikum). Lokálne pôsobí ako antireumatikum a tlmí bolesť (vo forme gélov, mastí a náplasti). Po aplikácií dochádza k lokálnemu podráždeniu – pálenie, začervenanie a pocit svrbenia, čo uvoľní neurotransmisiu a tým sa zmierni bolesť.

GINKGOLIDY – (z rastliny: Ginkgo biloba). Tieto obsahové látky majú vazodilatačné účinky, tým sa zlepšuje prekrvenie mozgu, čo má priaznivý účinok na pamäť a taktiež zlepšenie Alzheimerovej choroby (TEBOKAN, TANAKAN, rôzne doplnky stravy), KI: nepodávať s warfarínom!

NIKOTÍN – (z rastliny: Nicotinia tabascum). Pyridínový alkaloid, na ktorom vzniká fyzická aj psychická závislosť. V medicíne sa používa ako substitučná liečba pri odvykaní fajčenia.

YOHIMBIM– (z kôry: Yohimbi cortex, Yohimbe) zvyšuje výdaj noradrenalínu, vazodilatačne pôsobí v oblasti panvy, a preto sa používa pri erektilnej disfunkcii.

DIGOXIN– (z rastliny: Náprstník červený, Digitalis purpurea) kardioglykozid, ktorý svojím priamym (na myokard a hladkú svalovinu ciev) a nepriamym (vagomimetickým) účinkom pôsobí pozitívne inotropne (zvyšuje silu kontrakcie myokardu), negatívne chronotropne (spomaľuje srdcovú frekvenciu) a antiarytmicky (znižuje vodivosť AV uzlom). V praxi sa používa ako kardiotonikum a antiarytmikum (DIGOXIN LÉČIVÁ).

CHININ – (z kôry chinínovníka, Cinchona pubescens). Indolový alkaloid s analgetickým, antipyretickým a antiflogistickým účinkom. V praxi sa používa ako antimalarikum. Je prítomný aj v šampónoch na stimuláciu rastu vlasov a proti lupinám.

ATROPÍN – tropánový alkaloid z ľuľkovca zlomocného (Atropa belladonna). Uvoľňuje hladké svalstvo, znižuje sekréciu slinných aj potných žliaz a žliaz dýchacích ciest – parasympatolytikum. Používa sa ako premedikácia pred celkovou anestéziou alebo aj ako antidotum pri otravách pilokarpínom alebo fyzostigmínom, taktiež pri akútnom infarkte myokardu a pri bradykardii. V liečivom prípravku REASEC sa v kombinácii s difenoxylátom  používa pri terapii akútnej a chronickej zápchy.

FYZOSTIGMÍN –  (z rastliny: Physostigma venenosum) je alkaloid, ktorý pôsobí ako reverzný inhibítor acetylcholínesterázy, čím spomaľuje rozklad acetylcholínu. V terapii sa používa jeho derivát RIVASTIGMÍN. Liečivý prípravok EXELON je vo forme transdermálnej náplasti a používa sa pri Alzheimerovej chorobe na zlepšenie kognitívnych funkcií.

POUŽITIE FYTOFARMÁK:

PREDMENŠTRUAČNÝ SYNDRÓM A BOLESTIVÁ MENŠTRUÁCIA:

Predmenštruačný syndróm (PMS) je vyvolaný zmenami hormónov v tele, prejavuje sa zadržiavaním vody v organizme, nervozitou a rozladenosťou, tiež zvýšenou únavou a chuťou do jedla.

Z prírodných rastlín, ktoré zmierňujú tieto príznaky sú:

  • VITEX JAHŇACÍ (Vitex agnus-castus) – obsahové látky pôsobia na dopamínové receptory a tým znižujú hladinu prolaktínu, čo upravuje menštruačný cyklus a mierni PMS
  • MEDOVKA (Melissa officinalis)
  • MÄTA (Mentha x piperita)
  • ĽUBOVNÍK (Hypericum perforatum)
  • SRDCOVNÍK (Leonurus) – miernia kŕče
  • PUPALKA DVOJROČNÁ (Oenothera biennis) – vysoký obsah omega-3-mastných kyselín, používa sa ako prevencia PMS

ZÁPAL MOČOVÝCH CIEST:

Zápalom močových ciest trpia najmä ženy, pretože majú kratšiu močovú trubicu ako muži. Väčšinou je bakteriálneho pôvodu (najčastejšie E.coli), prejavuje sa zvýšenou frekvenciou močenia, bolesťou, kŕčmi a pálením pri močení. Na terapiu sa z fytofarmák používajú drogy s obsahom fenolových glykosidov:

  • BRUSNICE (Vaccinium macrocarpon) – obsahujú proantokyanidy (označované ako PAC), ktoré zabraňujú priliehaniu baktérií na stenu močových ciest. Farbivá (antokyany) sú silným antioxidantom, ktoré neutralizujú voľné radikál vznikajúce pri infekcii. Protizápalový a imunomodulačný účinok zabezpečujú iridoidné alkaloidy. Okrem toho obsahujú rôzne minerály a vitamíny.
  • SILICE   – napríklad mätová (Menthae piperitae etheroleum) – majú účinok proti kŕčom.
  • MEDVEDICA LEKÁRSKA (list- Uvae ursi folium, Arctostaphylos uva – ursi) –  obsahuje arbutin a metylarbutin
  • IHLICA TŔNITÁ (Ononis spinosa)
  • REBRÍČEK OBYČAJNÝ (vňať – Millefolii herba, Achillea millefolium)- antiflogistikum a spazmolytikum
  • BORIEVKA OBYČAJNÁ (plod – Juniperi fructus, Juniperus communis)

ZMIERNENIE HYPERTENZIE:

Zvýšený krvný tlak (hypertenzia) je najčastejšie kardiovaskulárne ochorenie, ktoré môže v prípade nedostatočnej liečby viesť ku mnohým komplikáciám. Na jeho zníženie sa používajú čajové zmesi a liečivé prípravky s obsahom rastlín:

  •  HLOH OBYČAJNÝ (Crategus pentagyna) – používa sa list s kvetom
  •  Vňať IMELA BIELEHO (Visci albi herba, Viscum album) – obsahuje viskotoxíny (polypeptidy)
  •  CESNAK KUCHYNSKÝ (Allium sativum)
  •  KÝCHAVICA BIELA (koreň – Veratrii albi radix, Veratrum album)
  •  RAUWOLFIA (koreň- Rauwolfiae radix, Rauwolfia serpentina) – alkaloid reserpín

Diuretiká, liečivá odvodňujúce, taktiež znižujú krvný tlak:

  • PRASLIČKA ROĽNÁ (vňať – Equiseti herba, Equisetum arvense)
  • LIPA MALOLISTÁ (kvet – Tiliae flos, Tilia cordata)
  • BREZA (list – Betulae folium, Betula pendula)

ZNÍŽENIE HLADINY CHOLESTEROLU:

  • Sójový lecitín zo SÓJE (Glycine max)
  • ČERVENÁ FERMENTOVANÁ RYŽA – ryža obohatená o hubu Monascus purpureu, ktorá dáva charakteristickú farbu, účinnou látkou je monacolin
  • ARTYČOK (Cynara)

VAZODILATANCIÁ:

Látky ovplyvňujú cirkuláciu koronárnych a aj mozgových ciev. Zvýšené prekrvenie mozgu zlepšuje pamäť

  •  Deriváty xantínu: TEOFYLÍN, TEOBROMÍN, GINKGOLIDY (list – Ginkgo folium, Ginkgo biloba), VINKAMIN (vňať – Vincae herba, Vinca minor)

ANALGETIKÁ:

Látky, ktoré tlmia bolesť:

  •  MAK SIATÝ (Papaver somniferum) – zdroj ópia
  •  KÔRA VŔBY (kôra – Salicis cortex, Salix alba) – deriváty salicínu a kyseliny salicylovej

ANTIMIGRENIKÁ:

  • ERGOTAMÍN – alkaloid vyskytujúci sa v námele, je produkovaný hubou Claviceps purpurea,  pre zneužívanie na výrobu psychotropných látok (LSD) sa dnes už nepoužíva.

SEDATÍVA:

Tlmením zvýšenej dráždivosti CNS pôsobia upokojujúco. Účinok sa dostaví po opakovanej aplikácii

  • KOREŇ KOZLÍKA (Valerianae radix, Valeriana officinalis) – valepotriáty
  • LIST MEDOVKY (Melissae folium, Melissa officinalis)
  • CHMEĽOVÁ ŠIŠTICA (Lupuli flos, Humulus lupulus)
  • VŇAŤ MUČENKY (Passiflorae herba, Passiflora incarnata)
  • VŇAŤ ĽUBOVNÍKA (Hyperici herba, Hypericum perforatum)
    • Nekombinovať s antidepresívami (zvyšuje sekréciu serotonínu a melatonínu
    • Znižuje vstrebávanie theofilínu
    • KI pri warfaríne – ľubovník znižuje jeho účinnosť
  • OLEJ A KVET LEVNDULE (Levandulae oleum/flos, Levandula angustifolia)
  • PLOD OVOSU SIATÉHO (Avenae fructus, Avena sativa)

VENOFARMAKÁ:

Žilné ochorenia, najčastejšie vznikajú narušením krvného obehu. Žilné ochorenia: varixy, zápaly žíl, znížená pružnosť, zvýšená permeabilita a fragilita

  • FLAVOIDY – kvercetín, hesperidín, diosmín
  • ROD CITRUS – hesperidin
  • (Hippocastani semen) – saponíny, aescín

HEMOROIDY:

Pri terapii sa používajú drogy s obsahom flavonoidov, ktoré stabilizujú krvné kapiláry a zabraňujú ich lámavosti a priepustnosti. Okrem toho sa používajú drogy s adstringenčným účinkom, najmä dubová kôra.  Pripravujú sa kúpele alebo obklady aj v prípade vonkajších a vnútorných hemoroidov.

ANTITUSIKÁ:

Liečivá tlmiace kašeľ

  • KODEÍN
  • ROHATEC ŽLTÝ (Glaucium flavum) – OL: glaucín, nevyvoláva závislosť

EXPEKTORANS:

Látky uľahčujúce vykašliavanie rôznymi mechanizmami: štiepenie hlienu, stekuťovanie hlienu, aktivácia riasinkového epitelu (sekretolytiká, mukolytiká, sekretomotoriká), jednotlivé účinky sa často navzájom prelínajú. Najčastejšie sa používajú byliny s obsahom slizu:

  • IBIŠ LEKÁRSKY (list- Althaeae folium, Althaea officinalis)
  • PODBEĽ (list- Farfarae folium, Tussilago farfara) – využívané vo forme nálevu
  • SKOROCEL KOPIJOVITÝ (list- Plantaginis folium, Plantago lanceolata)- sliz, využívane vo forme odvaru alebo nálevu, má aj antiflogistický účinok
  • SLEZ LESNÝ (kvet- Malvae sylvestris flos, Malva sylvestirs)- vo forme nálevu
  • LICHEN ISLANDICUS– zmes polysacharidov: lichenin, isolichenin

DIABETES MELLITUS:

Regulácia glykémie:

GLUKOKINÍNY:

–   Zabraňujú odbúravaniu glykogénu na glukózu

  • BRUSNICA OBYČAJNÁ (list- Vitis ideaeae folium, Vaccinium vitis-ideae)
  • BRUSNICA ČUČORIEDKOVÁ (list- Myrtili folium, Vaccinium myrtillus)
  • JASTRABINA LEKÁRSKA (vňať- Galegae herba, Galega officinalis)
  • FAZUĽA OBYČAJNÁ (plod bez semien- Phaseoli fructus sine semine, Phaseolus vulgare)

RASTLINY S OBSAHOM INULÍNU:

–   Inulín je polysacharid, ktorý nespúšťa sekréciu inzulínu, nezvyšuje hladinu krvného cukru, má sladkú chuť, dá sa použiť ako náhrada cukru. Používa sa na prevenciu a podpornú liečbu DM

  • PÚPAVA LEKÁRSKA (koreň s vňaťou- Taraxaci radix cum herba, Taraxacum officinalis)
  • ČAKANKA OBYČAJNÁ (koreň- Cichorii radix, Cichorium intybus)
  • OMAN PRAVÝ (koreň – Inulae radix, Inula helenium)
  • SLNEČNICA HĽÚZNATÁ (hľúza- Helianthi tuberosi tuber, Heliathus tuberosus)
  • LOPUCH VÄČŠÍ (koreň – Bardanae radix, Arctium lappa)

ĎALŠIE NÁHRADY CUKRU:

  • SLADKÉ DRIEVKO (koreň- Liquiritiae radix, Glycyrrhiza glabra) – kyselina glycyrhizínová – 50x sladšia ako sacharóza
  • STÉVIA CUKROVÁ (list- Steviae rebaudianae folium, Stevia rabaudia) – steviozid – 120x väčšia sladivosť ako sacharóza

LAXATÍVA (PREHÁŇADLÁ):

  • ĽAN SIATY (semeno – Lini semen, Linum usitatissiumum) – sliz
  • SKOROCEL INDÍCKY (semeno- Psyllii semen, Plantago psylium)
  • ALOE
  • KASIA SENNOVÁ (list – Sennae folium, Cassia angustifolia) – senosidy
  • KRUŠINA JELŠOVÁ (Kôra- Franfulae cortex, Rhamnus frangula)
  • REBARBORA DLANITÁ (koreň- Rhei radix, Rheum palmatum)

ANTIDIARHOIKA (PROTI HNAČKE):

Používajú sa drogy s obsahom trieslovín, čo sú látky s adstringenčným účinkom (znižujú črevnú sekréciu). Požívajú sa aj na hojenie rán, pretože s proteínmi tvoria nerozpustné komplexy.

  • REPÍK LEKÁRSKY (vňať- Agrimoniae herba, Agrimonia eupatoria)
  • DUB (kôra- Quercus cortex, Quercus)
  • TANÍN – DUB HÁLKOVÝ ( Quercus infectoria)- popáleniny, omrzliny
  • HAMAMEL VIRGÍNSKY ( list- Hamamelidis folium, Hamamelis virginiana)
  • ORECH KRÁĽOVSKÝ (list- Juglandis folium, Juglans regia) – vnútorne nepoužívať, mutagénny účinok
  • OSTRUŽINA ČERNICOVÁ (list- Rubi fruticosi folium, Rubus fruticosus)
  • NÁTRŽNÍK VZPRIAMENÝ (podzemok-  Tormentillae erecta Potentilla erecta)

KARMINATÍVA (PROTI NADÝMANIU):

Ide o prípravky, ktoré zmierňujú plynatosť, koliky tráviaceho traktu a žalúdočné nevoľnosti. Používajú sa najmä siličné drogy:

  • ANÍZ (plod- Anisi fructus)
  • FENIKEL (plod – Foeniculi fructus)
  • MÄTA (Mentha x piperita)
  • RUMANČEK (kvet- Chamomilla recutita)
  • RASCA (plod- Carum carvi)

AMARÁ A STOMACHIKÁ:

používajú sa pri tráviacich ťažkostiachm kde zvyšujú sekréciu žalúdočných štiav a tým podporujú trávenie. Ako amará sa používajú byliny s obsahom horkých látok (horčiny), ako aj niektoré drogy s obsahom  silíc:

BYLINY S OBSAHOM HORČÍN:

  • HOREC ŽLTÝ (koreň – Gentianae radix, Gentiana lutea)
  • ZEMEŽLČ MENŠIA (vňať- Centaurii herba, Centaurium minus)
  • PALINA PRAVÁ (vňať- Abshintii herba, Artemisia absintrium)
  • PUŠKVOREC OBYČAJNÝ (koreň- Calami rhizoma, Acorus calamus) – stomachicum, amarum
  • REBRÍČEK OBYČAJNÝ (vňať- Millefolii herba, Achillea millefolium)
  • PÚPAVA LEKÁRSKA (vňať- Taraxacii herba, Taraxacum officinale)

AROMATIKÁ:

  • ĎUMBIER LEKÁRSKY/ ZÁZVOR (podzemok – Zingiberis rhizoma, Zingiber officinalis) – stomachikum, aromatikum, choleretikum, antiemetikum – zingiberon a deriváty
  • Silica MÄTY (Mentha x piperita)
  • ŠKORICOVNÍK CEJLÓNSKY (Kôra- Cinnamomi cortex, Cinnamomum zeylanicum) – silice

INÉ:

  • PAPRIKA ROČNÁ (plod- Capsici fructus, Capsicum annuum) – obsahové látky kapsaicín a karoteín pôsobia po vnútornom podaní ako stomachiká, zvonku sa používajú ako antireumatiká a proti bolesti.
  • PAPÁJA MELÓNOVÁ (Carica papaya) – tropické ovocie, obsahuje enzým papaín, ktorý štiepi peptidy na aminokyseliny, rozpúšťa hlien v ústach a žalúdku, podporuje účinok tráviacich enzýmov a tým podporuje metabolizmus a detoxikáciu organizmu, pôsobí aj proti endoparazitom.
  • ANANÁS PESTOVANÝ (Ananas comosus) – má rovnaký účinok ako papája, pôsobí prostredníctvom úcinnej  látky bromelín.

CHOLAGOGÁ

Ovplyvňujú tvorbu žlče a funkciu žlčníka. Pri žlčníkových problémoch (ale nielen tam) je potrebné pátrať po príčine problému, preto by  sa tieto byliny nemali používať dlhodobo. Najpoužívanejšie sú rastlinné drogy s obsahom horčín a silíc, podobne ako pri iných tráviacich ťažkostiach, okrem nich:

  • KURKUMA PRAVÁ (Curcuma xanthorhiza)- obsahuje predovšetkým farbivá, ktoré zvyšujú produkciu žlče a uľahčujú jej vylučovanie. Obvykle sa používa v kombinácii s éterickými olejmi, ktoré majú spasmolytický účinok.
  • ARTYČOK (list- Cynarae folium, Cynara)

ZÁVEROM

Príroda je plná bohatstva. Dary prírody je však potrebné používať s rozumom a to hlavne pri samoliečbe. Už pri zbere bylín vo voľnej prírode môže dôjsť k ich zámene, pri zlom skladovaní, môže prísť k premene obsahových látok na látky neúčinné, dokonca aj škodlivé.  Niektoré rastliny môžu ovplyvňovať účinok liečiv a ich odbúravanie, čo môže viesť k vážnym komplikáciám. Pred nasadením je potrebná konzultácia s lekárom alebo lekárnikom.

 

AUTOR: Mgr. Oľga Kadašová

 

OBRÁZOK: https://www.pexels.com/sk-sk/fotka/list-tymian-pad-padnutie-5480236/

Zanechajte Vašu reakciu

Zrušiť odpoveď