Obráťte sa na nás so svojimi otázkami a zdravotnými problémami

Na Vaše otázky sú pripravení odpovedať naši odborníci - lekárnici, ktorých nájdete v každej členskej lekárni.

Aby sme Vám mohli poskytnúť plnohodnotné poradenstvo, prosíme Vás o uvedenie veku, pohlavia, prípadných zdravotných komplikácii a užívania iných liečiv.

Vaša otázka bude po zodpovedaní zverejnená v príslušnej kategórii. Ak zadáte emailovú adresu, budeme Vás o odpovedi informovať prostredníctvom emailu.

 • Srdce a cievy
 • Mozog a nervová sústava
žena, 39 rokov 23. 04. 2024
žena, 39 rokov 23. 04. 2024

Dobrý deň, prosím o nejakú radu ohľadom homeopatí

Dobrý deň,
prosím o nejakú radu ohľadom homeopatík pri strese a panických atakoch,
ďakujem

Dobrý deň!

Najznámejším homeopatikom pri strese je Sedatif PC. Z monokomponentných homeopatických liekov treba vyskúšať Aconitum 30 CH (10 granúl rozpustiť pod jazykom pri záchvate, v prípade potreby o 30 minút zopakovať). Pridala by som magnézium a B - vitamíny.


S pozdravom,

PharmDr. Silvia Grbáliková

Lekáreň Apis, Trenčín


www.ilekaren.sk

 • Srdce a cievy
muž, 76 rokov 17. 12. 2023
muž, 76 rokov 17. 12. 2023

Môžem nahradiť Cholest Control

Môžem nahradiť výživový doplnok Cholest Control, liekom Atoris 60?
Výsledky krvných testov z novembra 2023 : S-CHOL 3, 04, S-HDL 1, 57, S-sdLDL 0,37.
Beriem tieto lieky :EUTHYROX 50, PRENESSA 4, MEDOSPIR 25, LACIPIL4, XARELTO 20, ATORIS 60, MULTAQ, TEBOKAN 120, URUTAL 24, LEXAURIN 1,5, PROTHAZIN,
OKREM PREDPÍSANÝCH LIEKOV: OMEGA MARINE FORTE, HORČÍK, VIT C, D, B KOMPLEX.
ĎAKUJEM ZA ODPOVEĎ

Dobrý deň,

neviem,ci správne rozumiem Vašej otázke, lebo sa pýtate či môžete namiesto CholestControlu uzivat Atoris 60 a vzápätí píšete, že Atoris 60 mg užívate.

Každopádne, ak máte lekárom predpísaný a doporučený liek Atoris 60 mg, mali by ste užívať ten. 

Denne sa v praxi stretávam s tým, že pacienti odmietajú užívať lekármi predpisovane lieky na cholesterol kvôli ich možným nežiaducim účinkom. 

Vždy však vravím, že je dôležité zvážiť, či nie je prínos liečby výrazne vyšší ako možné nežiadúce účinky, ktore sa navyše nemusia prejaviť u každého.

 

Pekný deň 


S pozdravom,

Mgr. Zuzana Václavová

Lekáreň Delta, Trenčín


www.ilekaren.sk

 • Srdce a cievy
žena, 39 rokov 08. 11. 2023
žena, 39 rokov 08. 11. 2023

Konkrétny tip výživového doplnku Omega 3

Dobrý deň,
mohli by ste mi prosím poradiť alebo odporučiť konkrétny tip výživového doplnku Omega 3 pre 3,5 ročné dieťatko, za účelom zvýšenie HDL cholesterolu?

Aká forma by bola najvhodnejšia z hľadiska spôsobu užívania a hlavne z hľadiska obsahu účinných látok a vstrebateľnosti ako aj dôveryhodnosti výrobcu a deklarovaných vlastností.

Ďakujem.

Dobrý deň,

pre deti od 3 rokov sú rôzne formy Omega-3, odporúčam Vám tieto:

1. Mollers Omega 3 rybí olej , má citrónovú príchuť, dávkuje sa 5ml denne.

2. Mollers Omega 3 želé rybičky - malinová príchuť, dávkujú sa 2 rybičky denne. Navyše obsahujú vitamín A a D, ktoré prispievajú k správnej funkcii imunitného systému.

3. Mudráčik omega 3 s vitamínmi D3 a E - príchuť tutti-frutti , dávkovanie 1 kapsula denne, ktorá sa rozžuje a prehltne.
S pozdravom,

PharmDr. Lenka Fogelová

Lekáreň Na Križovatke, Sereď


www.ilekaren.sk

 • Srdce a cievy
muž, 52 rokov 04. 10. 2023
muž, 52 rokov 04. 10. 2023

Som hemofilik a pichám si injekcie Faktora

Dobrý deň, som hemofilik a pichám si injekcie faktora 8 na zastavenie krvácania. Od určitej doby sa liečim rekombinantným Faktorom 8.mám pocit ako keby bol menej účinný a epizódy krvácania prichádzajú častejšie. Je možné že mi tak dobre nezaberá ako vyrobený z plazmy?

Dobrý deň,

ak máte pocit,  že Vaša liečba je nedostatočná, mali by ste sa určite obrátiť na svojho lekára. Hemofilia patri do rúk lekára. Z pohľadu farmaceuta sa domnievam, že to je možné.


S pozdravom,

Mgr. Zuzana Václavová

Lekáreň Delta, Trenčín


www.ilekaren.sk

 • Srdce a cievy
25. 07. 2023
25. 07. 2023

Dobrý deň! Mala by som otázku pre Vás

Dobrý deň! Mala by som otázku pre Vás už asi 3 roky beriem denne lieky: Conkor a Hellex0.5 trikrát denne, cítim sa dobre ,no celá by som ich vysadiť lenže potom mi začína bit zle ,lieky som brala kvôli chorému mužovi,no on je už nebohý no neviem čo ho bolo dobré robiť? Poraďte mi prosím Vás! Mám 66 rokov ,Vopred Vám ďakujem!

Dobrý deň,

liek Concor je liek na úpravu krvného tlaku a môže sa užívať dlhodobo. Vysadiť ho môžete len po dohode s lekárom. Liek Helex s účinnou látkou alprazolam patrí do skupiny benzodiazepínov  Je určený dospelým na krátkodobú liečbu príznakov úzkosti. Liek sa má užívať v najnižšej možnej účinnej dávke, čo najkratší možný čas a maximálne 2 – 4 týždne. Dlhodobá liečba sa neodporúča. Pri ukončovaní liečby sa má liek vysadzovať postupne. Náhle ukončenie môže viesť k abstinenčným príznakom.

Concor zatiaľ užívajte tak ako doteraz a začnite znižovať dávky Helexu. Najprv skúste užívať 1/2 tablety a postupne - asi po 2 týždňoch - len 1/4. Mal by Vám v tom pomôcť lekár, ktorý Vám ho predpisoval. Úprava dávky lieku Concor alebo jeho vysadenie závisí od hodnôt Vášho krvného tlaku.

 Prajem veľa zdravia.


S pozdravom,

Mgr. Veronika Okruhlicová

Lekáreň Prameň, Sološnica


www.ilekaren.sk

 • Srdce a cievy
žena, 42 rokov 30. 06. 2023
žena, 42 rokov 30. 06. 2023

Dobrý deň, bojím sa veľmi o seba

Dobrý de, bojím sa veľmi o seba a začala som sa veľmi sledovať meriam si stále tlak v kľude mám okolo 130-80 ale po nejakej činnosti alebo aktivite si zmeriam a vystúpi na 160-90 bojím sa, že prečo tak vystúpi a či je to normálne? Nasadila som si lieky na tlak čo mi predpísala obvodná pondelok mám holter myslite, že tlak je normálny?

Dobrý deň,

je prirodzené, že bezprostredne po fyzickej aktivite je krvný tlak vyšší, preto je jednou zo zásad jeho merania tá, že meranie treba urobiť potom, ako ste 10-15 minút v kľude. Uvidíte ako Vám dopadne pondelkové vyšetrenie, ale čo môžete urobiť sama pre seba, je

dodržiavať v rámci prevencie hypertenzie nemedikamentózne opatrenia, medzi ktoré patrí: pravidelná fyzická aktivita, vylúčenie cigariet a obmedzenie až vylúčenie alkoholu a kávy, zníženie telesnej hmotnosti - pokiaľ je zvýšená, obmedzenie príjmu soli /aj v skrytej podobe - minerálky, údeniny, tavené a tvrdé syry/, naučiť sa správne ovládať emócie, nestresovať sa, pozitívne myslieť, dôležitý je kvalitný spánok a primeraný oddych a relaxácia.

Prajem Vám všetko dobré.


S pozdravom,

PharmDr. Ivica Blahútová

Lekáreň Tília 3, Likavka


www.ilekaren.sk

 • Srdce a cievy
muž 14. 06. 2023
muž 14. 06. 2023

Môže kombinovať liek Concor Cor a Hloh?

Dobrý deň,

chcel by som sa opýtať či sa môže kombinovať liek Concor Cor 1,25 mg s doplnokom tinkúra z Hlohu.

Ďakujem

Dobrý deň,

pri súčasnom užití lieku Concor cor a hlohovej tinktúry sa zvyšuje riziko náhleho zníženia tlaku krvi, ktorý sa prejavuje závratom, slabosťou až mdlobami, ale pri dávke 1,25 mg lieku je  toto riziko nízke. Pre istotu si ale dajte medzi nimi odstup 1-2 hodiny.

Prajem Vám všetko dobré.


S pozdravom,

PharmDr. Ivica Blahútová

Lekáreň Tília 3, Likavka


www.ilekaren.sk

 • Srdce a cievy
 • Liekové interakcie
žena, 71 rokov 13. 06. 2023
žena, 71 rokov 13. 06. 2023

Dobrý deň prosím vás mohli by ste mi

Dobrý deň prosím vás mohli by ste mi poradiť užívam liek prenessa 1mg a tlak my klesá napr 96-67,108-67 ráno. Užívam aj antidepresíva escitil 20 ráno nemôže my aj ten znižovať tlak? Ďakujem za radu.

Dobrý deň,

Dávka Prenessy sa určuje individuálne podľa klinického stavu jednotlivého pacienta a odpovede krvného tlaku. Priame interakcie medzi Prenessou a Escitilom nie sú.

Odporúčam preto merať si krvný tlak pravidelne, v rovnakom čase a záznam nameraných hodnôt predložiť lekárovi. Ten Vám môže liečbu upraviť. 


S pozdravom,

Mgr. Viera Mokrišová

Lekáreň Podbreziny, Liptovský Mikuláš


www.ilekaren.sk

 • Srdce a cievy
žena, 72 rokov 06. 06. 2023
žena, 72 rokov 06. 06. 2023

prosím vás o radu užívam liek na tlak Prenessa 1mg

Dobrý deň, prosím vás o radu užívam liek na tlak Prenessa 1mg a tlak mám 91-63,95-65 niekedy 113-56, 130-76 skôr nižší mám užívať stále liek? Ďakujem

Dobrý deň.

Dávka Prenessy sa určuje individuálne podľa klinického stavu jednotlivého pacienta a odpovede krvného tlaku. Odporúčam preto merať si krvný tlak pravidelne, v rovnakom čase a záznam nameraných hodnôt predložiť lekárovi. Ten Vám môže liečbu upraviť. 


S pozdravom,

Mgr. Viera Mokrišová

Lekáreň Podbreziny, Liptovský Mikuláš


www.ilekaren.sk

 • Srdce a cievy
 • Vysoký krvný tlak
žena, 72 rokov 01. 06. 2023
žena, 72 rokov 01. 06. 2023

Môžem vysadiť liek na tlak Prenessa 4mg

Dobrý deň prosím vás môžem vysadiť liek na tlak Prenessa 4mg užívam s nej 1mg a tlak mám 91-63,95-65 niekedy 113-56 aj 120-71 takto sa my to strieda. Ďakujem

Dobrý deň,

svojvoľne by ste nemali vysadiť liek na tlak. Uvedené namerané hodnoty krvného tlaku sú síce nižšie, ale neuvádzate , v ktorom dennom čase boli namerané. Tlak krvi sa počas dňa mení, preto je dôležité sledovať, kedy je tlak vyšší alebo nízky. 


S pozdravom,

PharmDr. Ľubica Krajčírová

Lekáreň Verbascum, Senica


www.ilekaren.sk