• 13. 5. 2024

Prečo vadí, keď máme vysoký tlak?

Tlak krvi sa počas dňa mení. Vyšší je cez deň alebo po telesnej námahe, v noci klesá. Dobrý krvný tlak je potrebné udržiavať pre správne prekrvenie mozgu a ďalších životne dôležitých orgánov. Vysoký krvný tlak alebo odborne artériová hypertenzia predstavuje významný rizikový faktor pre ďaľšie srdcovo-cievne ochorenia, predovšetkým ischemickú chorobu srdca, srdcové zlyhávanie, cievne mozgové príhody (mŕtvice), srdcové arytmie, či periférne artériové ochorenie. Podieľa sa na vzniku a rozvoji obličkového zlyhávania, spolupodieľa sa na vývoji aterosklerózy (kôrnatenie ciev). O hypertenzii hovoríme, ak hodnoty krvného tlaku dlhodobo prevyšujú hodnoty 140/90 mmHg. V súčasnej populácii sa vysoký krvný tlak vyskytuje asi u¼ ľudí. Nie vždy je však liečený.

Rozlišujeme tzv. primárnu hypertenziu (asi 95% prípadov), ktorá nemá jednoznačnú príčinu alebo sekundárnu hypertenziu, ktorá je vyvolaná inou chorobou.

Pre správnu diagnostiku hypertenzie je dôležité opakované meranie v určitých časových intervaloch. Jednorazovo zmeraný zvýšený krvný tlak nepotvrdzuje prítomnosť tohto ochorenia, nakoľko môže byť podmienený určitou situáciou (stres, požitie stimulačných látok ako káva alebo čaj, chlad, silné nutkanie na močenie atď.). Tlak by sa mal preto merať aspoň trikrát v týždňových intervaloch s tým istým prístrojom, najlepšie v domácom prostredí, aby sa eliminoval prípadný stres z lekára (syndróm bieleho plášťa – jednorazovo zvýšený krvný tlak spôsobený strachom z prítomnosti lekára).

Prečo vzniká hypertenzia?

Pri sekundárnej hypertenzii býva príčinou iné ochorenie ako rôzne obličkové ochorenia, hormonálne poruchy (Cushingova choroba, feochromocytóm, poruchy funkcie štítnej žľazy), mozgové nádory alebo infekcie. Pri vylúčení týchto ochorení sú najčastejšie príčiny hypertenzie:

 • vek (so stúpajúcim vekom stúpa krvný tlak, najmä systolický)
 • obezita (BMI nad 30, vyššie riziko majú osoby, ktorým sa tuk ukladá do oblasti pása)
 • nadmerný príjem soli
 • dedičnosť
 • alkoholizmus (denný príjem alkoholu viac ako 30 g, čo je asi dve veľké pivá alebo dva poháre vína)
 • fajčenie
 • nedostatok pohybu a sedavé zamestnanie
 • nedostatočná výživa počas vnútromaternicového vývoja a nízka pôrodná hmotnosť
 • stres a vysoké pracovné nasadenie
 • užívanie liekov: hormonálnej antikoncepcie, kortikoidov, liekov s obsahom pseudoefedrínu (kombinované prípravky proti chrípke)

Ako sa hypertenzia prejavuje?

Hypertenzia väčšinou prebieha bezpríznakovo, zistí sa až pri preventívnych lekárskych prehliadkach. Ak sú však prehliadky zanedbávané, hypertenzia sa môže odhaliť až keď príde k poškodeniu orgánov. V niektorých prípadoch sa vysoký krvný tlak môže prejavovať:

 • rozmazaným videním
 • nevoľnosťou a zvracaním
 • krvácaním z nosa alebo prasknutými žilkami v oku
 • bolesťami hlavy
 • závratmi
 • bolesťami na hrudi
 • zlým sústredením
 • potením a zlým spánkom

Ako znížiť tlak bez liekov?

Liečba miernej hypertenzie väčšinou spočíva v úprave životného štýlu. Ak tieto opatrenia nie sú postačujúce, pristupuje sa k farmakologickej liečbe. Cieľové hodnoty, u inak zdravých osôb, sú pod 140/90. Nakoľko je vysoký krvný tlak doživotné ochorenie, zmeny v životospráve by mali byť trvalé:

zníženie telesnej hmotnosti (u obéznych pacientov zníženie hmotnosti o 5 kg môže viesť k poklesu tlaku až o 10 mmHG, navyše sa znižuje riziko vzniku pridružených ochorení ako cukrovka a vysoký cholesterol), u kardiovaskulárnych ochorení je pritom dôležitejší obvod pása ako celkové BMI, u žien by mal byť menší ako 80 cm, u mužov menší ako 94 cm

eliminovať stres, čo v súčasnej dobe nie je úplne možné, ale pomocou rôznych relaxačných techník sa dá so stresom pracovať a postupne ho odbúravať. Dôležité je aj mať dostatok nerušeného spánku (ideálne 7 – 8 hodín denne v úplne tichej a tmavej miestnosti)

obmedzenie príjmu soli – ideálne je variť bez soli s použitím iných dochucovadiel ako bylinky, koreniny alebo čili papričky

pri varení nahradiť slnečnicový a repkový olej olivovým olejom (u vzorky pacientov toto opatrenie znížilo hodnoty krvného tlaku rádovo o 7 – 8 mmHg)

fyzická aktivita (minimálne 30 minút aeróbnej činnosti 3 krát týždenne)

obmedzenie konzumácie alkoholu (muži maximálne dve pivá alebo dva poháre vína, ženy jeden pohár piva alebo jeden pohár vína denne, červené víno je navyše bohaté na antioxidant – resveratrol, ktorý pomáha chrániť steny ciev aj srdce)

nefajčiť a piť maximálne 2 -3 kávy denne (turecká káva je úplne nevhodná, naopak espresso obsahuje antioxidanty a má nižší obsah kofeínu)

– ak pacient netrpí zároveň obličkovým ochorením, prijímať väčšie množstvo draslíka (nachádza sa v banánoch, melóne, pomarančoch a cukete) a vápnika (najmä jogurty a orechy)

– ak je to možné, obmedziť užívanie liekov, ktoré zadržiavajú sodík a vodu (väčšina analgetík, hormonálna antikoncepcia, kortikoidy)

Spomínanými opatreniami je možné u väčšiny jedincov dosiahnuť cieľové hodnoty krvného tlaku, vyžadujú ale veľkú dávku sebadisciplíny. Až 50% pacientov však nedodržiava žiadne režimové opatrenia, preto musí lekár zahájiť farmakologickú liečbu.

Zanechajte Vašu reakciu

Zrušiť odpoveď