• 15. 5. 2024

Výsledky viacerých štúdií a metaanalýz poukazujú na to, že úmrtnosť na ischemickú chorobu srdca, cievne mozgové príhody a iné srdcovo-cievne ochorenia priamo súvisí s hodnotou krvného tlaku. Je preto dôležité pacienta s hypertenziou zachytiť a liečiť.

Existuje množstvo liečiv na zníženie krvného tlaku, lekár volí vhodnú molekulu individuálne podľa potrieb pacienta. Zvažuje sa vek, možná príčina hypertenzie, pridružené ochorenia, životný štýl a iné faktory. Začína sa spravidla s nižšími dávkami a postupne sa zvyšujú až kým sa nedosiahnu prijateľné hodnoty tlaku. Najmä u starších pacientov je nutné kombinovať viac liečiv pre dosiahnutie ideálnych hodnôt a minimalizovanie nežiaducich účinkov. Lepšie dodržiavanie predpísanej liečby a vyššiu efektivitu terapie umožnili fixné kombinácie antihypertnezív, kedy jeden liek (tableta) obsahuje 2-3 druhy liečiv, takže pacient užíva namiesto dvoch až troch tabliet iba jednu. Indikované sú nielen u geriatrických pacientov, ale aj u hypertonikov s cukrovkou, metabolickým syndrómom a prítomným poškodením cieľových orgánov. Kombinová liečba sa často používa aj ako inicializačná liečba u novodiagnostikovaných hypertonikov.

Rozlišujeme 6 hlavých tried antihypertenzív:

Diuretiká –zvyšujú množstvo vylučovaného moču, používajú sa najmä v kombinácii s inými typmi liečiv, nie sú vhodné pre pacientov s dnou a tehotné ženy (furosemid, hydrochlorotiazid)

Β-blokátory – znižujú srdcovú frekvenciu, sú liekom voľby po prekonaní infaktu myokardu a u mladších pacientov (metoprolol, bisoprolol, carvedilol) – musia sa vysádzať postupne! Kombinácia betablokátorov s inými antihypertenzívami sa odporúča aj pri angíne pektoris, srdcovom zlyhávaní alebo pri potrebe kontroly srdcovej frekvencie. Tieto liečivá podobne ako statíny (lieky znižujúce cholesterol) zasahujú do syntézy ubichinónu (koenzýmu Q10), preto je pri ich užívaní vhodné koenzým Q10 dopĺňať.

Blokátory kalciového kanála – blokovaním vápnikového kanála v srdci a cievach znižujú srdcovú frekvenciu a rozširujú cievy, čo má za následok zníženie krvného tlaku. Používajú sa najmä u diabetikov, aktívnych športovcov a pri izolovanej systolickej hypertenzii (verapamil, nitredipin, amlodopin).

ACE inhibítory – blokujú  tvorbu angiotenzínu II., látky ktorá sťahuje cievy a zvyšuje tak krvný tlak; indikujú sa pacientom po infarkte myokardu, diabetikom a pacientom s ťažšou formou hypertenzie (ramipril, perindopril, trandolapril).

Blokátory receptora pre angiotenzín II. – zabraňujú pôsobeniu angiotenzínu II., účinkujú podobne ako ACE inhibítory, používajú sa aj u pacientov, ktorí pri liečbe ACE inhibítormi vykazujú nežiaduce účinky ako napr. kašeľ, ktorý sa vyskytuje asi u 10 % pacientov užívajúcich ACE inhibítory (telmisartan, losartan, kandesartan).

α-blokátory – pôsobia priamo na hladké svalstvo ciev a rozširujú ich, používajú sa u hypertenzie, ktorá nie je dostatočne kontrolovaná vyššie uvedenými liečivami, u pacientov so zvýšenou hladinou lipidov v krvi a pri benígnej hyperplázii prostaty (terazosin, urapidil).

Prírodná liečba vysokého tlaku

K užívaniu výživových doplnkov sa pristupuje buď ako doplnková liečba k štandardnej liečbe na lepšiu kontrolu hyprtenzie, alebo ak hypertenzia ešte nevyžaduje farmakologickú liečbu (lieky viazané na lekársky predpis) a lekár odporučí režimové opatrenia.

Omega-3 mastné kyseliny

Omega-3 kyseliny sú vhodný doplnok výživy pri ochoreniach srdca a ciev. Zabraňujú usádzaniu cholesterolu v stenách ciev, znižujú zrážanlivosť krvi a chránia tak pred vznikom aterosklerózy a infarktom. Nachádzajú sa v rybách (najviac losos, ančovička, makrela, sardinky, tuniak, halibut), v ľanových semienkach, mandliach alebo vlašských orechoch.

V súčasnosti je na trhu obrovské množstvo výživových doplnkov obsahujúce 3-, 6- alebo 9-omega mastné kyseliny. Omega-6 mastných kyselín má bežný Európan v strave dostatok, až nadbytok. Sú obsiahnuté v rastlinných olejoch, ktoré sa používajú na prípravu jedál. Dôležitý je pomer medzi 3-omega a 6-omega mastnými kyselinami, ktorý by mal byť asi 1:3 (bežný Európan ho má asi 1:20 až 1:30) v prospech omege-6 kyselín. Pridávanie omega-6 mastných kyselín do výživových doplnkov však nemá zdravotný prínos, práve naopak pôsobia prozápalovo (podporujú zápal). Uprednostniť preto treba len doplnky obsahujúce 3-omega kyseliny!

3-omega kyseliny pozostávajú z DHA (dokazehexaenová kyselina) a EPA (eikozapentaénová kyselina). DHA má ochranný účinok prevažne na srdce a cievy a EPA podporuje koncentráciu a duševné funkcie. Obe sa používajú na doplnkovú liečbu chronických kožných ochorení ako psoriáza alebo ekzémy, chronických zápalových ochorení, pri cukrovke, na ochranu ciev oka, u detí a tehotných žien na zdravý vývoj mozgu dieťaťa, po infarkte na ochranu srdca a na zníženie cholesterolu.

Výživové doplnky s obsahom omega kyselín užívajte vždy po jedle, najlepšie aj súčasne s nejakým antioxidantom (vit. E, C – často sú súčasťou prípravku) kvôli ich lepšej využiteľnosti. Dôležitá je ich chemická štruktúra – etylestery mastných kyselín sú oveľa horšie vstrebateľné ako triglyceridy mastných kyselin (máloktorý výrobca si túto informáciu uvádza na doplnku). U omega kyselín sa však určite oplatí zainvestovať do kvalitných výživových doplnkov alebo stravy bohatej na tieto kyseliny.

Koenzým Q10

Koenzým Q10 je telu vlastný antioxidant, nachádza sa v mäse, orechoch a brokolici a časť si za normálnych podmienok telo produkuje aj samo. Dodáva energiu srdcu, chráni ho pred stresom, znižuje krvný tlak a podporuje celkovú imunitu. Jeho tvorba však vekom klesá, vtedy je potrebné ho telu dodávať. Pri užívaní liekov zo skupiny statínov, ktoré blokujú jeho produkciu, je jeho užívanie nevyhnutné. Štúdie preukázali výrazný pokles systolického aj diastolického tlaku pri podávaní vyšších dávok koenzýmu Q10 (100mg denne).

Koenzým je pre telo najlepšie využiteľný v redukovanej alebo teda neoxidovanej forme, ako ubichinol (bežne dostupné výživové doplnky väčšinou obsahujú ubichinón, čiže oxidovanú formu ubichinolu, ktorá sa v organizme musí enzýmami spracovať, aby bola účinná, s vekom však enzýmy ubúdajú a preto je najmä u starších ľudí podávanie ubichonónu málo účinné). Aktívny ubichinol vyrába napr. firma Pharma Nord alebo Barnys (japonský koenzýmu Q10 od firmy KANEKA).

Vitamín C

Nedostatok tohto „bežného“ vitamínu vedie k vzniku mnohých chronických ochorení, vrátane chorôb srdca a vysokého tlaku. Podávanie minimálne 500mg vitamínu C denne znižuje riziko vzniku hypertenzie. Ideálne je keď sa užíva súčasne s flavonoidmi (látky nachádzajúce sa napr. v ovocí), ktoré zlepšujú využívanie vitamínu C a posilňujú cievy. Na trhu sa nachádzujú doplnky výživy aj s touto kombináciou. Pokiaľ ste fajčiar, treba dávky vitamínu C ešte o niečo zvýšiť.

Olivový olej a olivy

Obsahujú omega-9 kyselinu olejovú, ktorá mierne znižuje krvný tlak. Vhodné sú na každodennú konzumáciu, extra panenský olivový olej (prvý výlisok za studena) je určený na studenú kuchyňu, obsahuje množstvo antioxidantov, rastlinné flavonoidy, ktoré sa ale tepelnou úpravou ničia. Na tepelnú úpravu je určený olivový olej, ktorý má farbu viac do žlta, je lisovaný pri vyšších teplotách, je lacnejší, neobsahuje toľko výživových látok ako extra panenský olivový olej, ale je stabilnejší pri vyšších teplotách (býva označený „pomace“).

Cesnak

Obsahuje látku alicín, ktorá okrem iného upravuje krvný tlak, zabraňuje ukladaniu cholesterolu v stenách ciev a tak predchádza ateroskleróze a rozširuje cievy. Ako u všetkých prírodných liečiv je potrebná pravidelná konzumácia, ktorá sa dá dosiahnuť užívaním čistých výťažkov cesnaku bez zápachu.

Magnézium (horčík)

Horčík je minerál, ktorý okrem iného upravuje krvný tlak a znižuje nervovú dráždivosť. Jeho nedostatok spôsobuje kŕče, únavu, ospalosť, podráždenosť až poruchy srdcového rytmu; vzniká aj pri dlhodobom podávaní vápnika.

Imelo, hloh – sú rastliny znižujúce krvný tlak, používajú sa ako čajovina (napr. ALVISAN), dostupný je aj ich výťažok v tabletách.

 

Pre dosiahnutie požadovaného výsledku pri výživových doplnkov je nutné dlhodobejšie užívanie, ideálne niekoľko mesiacov až natrvalo.

 

Zanechajte Vašu reakciu

Zrušiť odpoveď