Prevencia alergií
- Primárna prevencia
Cieľom je zabrániť vzniku senzibilizácie, opatrenia sa týkajú najmä tehotných žien a dojčiat. Odporúčania sa týkajú viacerých oblastí (mikrobiálna nálož, stravovanie, čistota ovzdušia, fajčenie, stres, fyzická aktivita, expozícia možným alergénom, podávanie liekov, pôrod sekciou…), môžeme ich zhrnúť do nasledovných:
- eliminácia fajčenia (mamičiek, aj v domácom prostredí)
- žiadne opatrenia na elimináciu alergénov
- opatrnosť pri podávaní liekov (paracetamol, antacída, antibiotiká) najmä v prvom trimestri
- dietetické opatrenia – pestrá strava, skoré zavádzanie arašidov a dobre tepelne upraveného vajíčka, neodporúča sa náhrada mlieka v 1.týždni, sója do 6.mesiaca ani bezalergénna diéta počas tehotenstva ani v 1.roku dieťaťa (vrátane hypoalergénnych, teda čiastočne hydrolyzovaných náhrad mlieka), bez efektu je aj podávanie probiotík v ranom detstve.
Viaceré štúdie potvrdzujú pozitívny efekt očkovaní do 2. roku na zlepšenie priebehu atopického pochodu resp. alergického ochorenia
- Sekundárna prevencia
Zmyslom je zabrániť vzniku alergického ochorenia pri už potvrdenej atopii, ako aj atopického pochodu, teda rozvoju ďalšieho ochorenia.
- Terciárna prevencia
Snažíme sa o zabránenie exacerbácií, teda spustenia akútneho alebo zhoršenia priebehu chronického alergického ochorenia. Z opatrení je možné spomenúť dychové cvičenia pri astme alebo vhodné pracovné zaradenie.
Opatrenia týkajúce sa jednotlivých typov alergie:
- alergie na roztoče
Pri alergii na roztoče je dôležité vyhýbať sa plochám, kde sa zachytáva prach (odstrániť koberce, závesy, záclony, plyšové hračky, čalúnený nábytok, kožušiny). Taktiež treba používať protialergické vankúše a prikrývky (z dutého vlákna, nie z peria), ktoré je vhodné prať 2xmesačne pri 60°C a nechať ich pravidelne vyvetrať a v zime vymrznúť, používať protiroztočové povlaky na matrace, vankúše a prikrývky, prach utierať navlhko, pravidelne vetrať a v zime neprekurovať (cca 20°C v spálni, ideálna vlhkosť 40-50%).
- alergie na plesne
Pri alergii na plesne je možné sa brániť redukciou nadmernej vlhkosti, teda pravidelným a častým vetraním miestností, kde sa pracuje s vodou (kúpeľňa, kuchyňa, pivnica), používať protiplesňové čistiace prostriedky, vymieňať pôdu v kvetináčoch, čistiť klimatizačné zariadenia, obmedziť pobyt v starých chatách a chalupách. Na ošetrenie kontaminovaných plôch je vhodné použiť na to určené prípravky (napr. 5% roztok amoniaku).
- alergie na zvieratá
Pri alergii na zvieratá je jedinou ochranou odstrániť zviera z domácnosti. Ak to nie je možné/akceptované, je potrebné eliminovať zviera zo spálne, pravidelne vysávať a čistiť vzduch, pomáha tiež časté kúpanie zvierat.
- alergie na peľ (senná nádcha)
Pri najčastejšie sa vyskytujúcej sezónnej alergii na peľ (senná nádcha) sa neodporúča prechádzať v suchom a slnečnom počasí po nepokosených lúkach a poliach. Najmenej peľu v ovzduší je skoro ráno, neskoro večer a po daždi, vtedy sa odporúča aj vetrať. Pri pobyte vonku treba nosiť slnečné okuliare a šiltovku. Po návrate z vonku je dôležité osprchovať nielen telo, tvár, ale i vlasy, v ktorých je tiež zachytených veľa alergénov. Dobré je preplachovať nos sprejom s morskou soľou, používať čističku vzduchu a peľový filter v aute, nezabúdať sledovať peľové spravodajstvo.
- alergie na bodnutie hmyzom
Pri alergii na bodnutie hmyzom sa neodporúča chodiť naboso v tráve, nenosiť príliš farebné a pestré oblečenie v prírode, nepoužívať silné voňavky a kozmetiku, nejesť a nepiť sladké ovocie a nápoje, používať repelentné prípravky. U jedincov s takto diagnostikovanou alergiou a sklonom k prudkej anafylaktickej reakcii je nevyhnutnosťou mať pri sebe balíček prvej pomoci (adrenalín v injekčnom pere).
- potravinové alergie
Pri potravinovej alergii je účinnou prevenciou úplne a dlhodobo vyradiť alergizujúcu potravinu z jedálnička.
- alergie na slnečné žiarenie
Pri alergii na slnečné žiarenie, ktorá sa prejavuje nepríjemnými kožnými vyrážkami a svrbením, sa odporúča extrémna slnečná ochrana používaním prípravkov s ochranným faktorom 50+ a vyhýbaním sa slnku v čase medzi 11. a 15. hodinou.