-
01. 4. 2019
Cestovná lekárnička – čo do nej?
Pomaly sa približuje dovolenková sezóna a všetci začíname premýšľať, kde ju tento rok strávime, aby sme načerpali novú silu a energiu. Aby bola pokojná a nič nás na nej neprekvapilo, a najmä neznepríjemnilo nám ju, je užitočné myslieť aj na to, aby bola dobre vybavená naša cestovná lekárnička. Ako si čo najlepšie zbaliť dovolenkovú lekárničku a na nič nezabudnúť?
Najlepšie je nerobiť si zoznam v poslednej chvíli, ale spisovať ho niekoľko dní – vždy, keď človeku napadne nová položka, treba ju dopísať na papier. Skúste si predstaviť sami seba v rôznych situáciách – na pláži pri vode, na lodi, v horách. Okrem toho si v mysli prejdite rad za radom rôzne časti tela: hlava, krk, hrudník, brucho…, to vám tiež pomôže pri tvorbe zoznamu jednotlivých liekov či zdravotníckych pomôcok. Včas treba na ňu myslieť preto, že niektoré potrebné lieky môžu byť viazané na lekársky predpis (napr. klasická framykoinová mastička ako pomerne bežná súčasť lekárničky). Protialergické lieky sú tiež na predpis, ale 7-tabletové balenia mnohých z nich sú voľnopredajné.
Zloženie cestovnej lekárničky závisí od cieľa cesty, jej účelu, od zdravotného stavu jej majiteľa a aj od toho, či ide o dospelého, alebo o dieťa. Nezabúdajte na lieky, ktoré užívate pravidelne. Odporúča sa odpísať si názov účinnej látky dôležitých liekov, pretože v zahraničí sa môžu predávať pod iným obchodným názvom a ak by náhodou došlo k strate, resp. by nestačila dávka, môžu vzniknúť problémy pri pátraní po jeho vhodnej náhrade.
Cestovatelia môžu riešiť rôzne problémy, na ktoré by mala myslieť aj naša cestovná lekárnička:
-
úpal a úžeh
- Najčastejším zdravotným problémom na cestách býva hnačka, ale často sa vyskytuje aj nebezpečný úpal a úžeh. Úpal môže človek dostať aj bez priameho pôsobenia slnečných lúčov, napr. v nevetranom dopravnom prostriedku, keď nie je schopný dostatočne regulovať svoju teplotu potením. Na toto prehriatie organizmu sú náchylnejší obézni ľudia a malé deti. Typickými príznakmi sú slabosť, bolesť hlavy, neistá chôdza, závraty, prípadne až krátkodobá porucha vedomia. Pri úpale je najdôležitejší dostatočný príjem tekutín a postihnutého treba preniesť na chladnejšie miesto (napr. do tieňa, klimatizovanej miestnosti), ochladzovať mu telo alebo jeho časti vodou (kúpeľ, obklady). Závažné prípady tepelného úpalu vyžadujú dokonca lekársku pomoc. Úpalu sa dá predchádzať dostatočným príjmom tekutín, nosením vzdušného oblečenia z prírodných materiálov, pokrývky hlavy, treba sa vyhýbať preplneným, slabo vetraným priestorom a nepiť počas horúceho dňa alkohol ani kávu (majú odvodňujúce účinky).Úžeh vzniká priamym pôsobením slnečných lúčov, takže okrem celkovej slabosti je postihnutá (spálená) aj koža. Na dovolenke k nemu často dochádza na lodi, kde pofukuje vetrík a ľudia si neuvedomujú silu UV žiarenia, ktoré ešte znásobuje vodná hladina. Hojenie kože môže podporiť potieranie kyslým mliekom, jogurtom, a komerčne dostupnými prípravkami napr. s obsahom hojivého pantenolu, aloe vera alebo iné prípravky po opaľovaní. Pľuzgiere neslobodno prepichovať ani ich odstrihovať, lebo hrozí infekcia. Úžehu možno predchádzať používaním krémov či mliek s vysokým ochranným faktorom a tým, že sa v poludňajších hodinách budeme vyhýbať pobytu na priamom slnku.
-
bolesť a horúčka
s obsahom paracetamolu, kyseliny acetysalicylovej, prípadne ibuprofénu
-
prechladnutie a chrípka, nádcha
kombinované prípravky na chrípkové stavy, prípravky na uvoľnenie nosa pri nádche, pri bolesti hrdla pastilky, spreje alebo kloktadlá, pri kašli lieky na jeho zastavenie dráždivého kašľa
-
cestovateľská hnačka
môže byť infekčného ale i neinfekčného pôvodu (diétna chyba) – pomáhajú antimotiliká spomaľujúce činnosť tráviacej sústavy, črevné adsorbenciá, prípadne preventívne probiotiká, pri bolestiach a kŕčoch spazmolytiká na ich uvoľnenie, nesmieme zabudnúť na rehydratáciu a pitný režim.
-
zápcha
akékoľvek laxatíva (keďže ide o krátkodobé problémy)
-
alergia
pri silnej alergickej reakcie pomáhajú celkovo podávané antihistaminiká.
-
kinetóza a cestovnú nevoľnosť
-
uštipnutie hmyzom, popŕhlenie medúzou, kožná alergia
-
plesňovému ochoreniu kože
-
očné problémy
-
pálenie záhy
antacidá neutralizujúce žalúdočnú kyselinu alebo iné prípravky potláčajúce tvorbu kyseliny
-
opar
prípravky proti oparu vo forme mastí, roztok alebo náplastí
-
hmyz
repelenty, prípadne elektrický odpudzovač komárov s náplňami
-
poranenia
sterilný obväz, náplasti na rany, dezinfekcia na rany, prípadne prípravky na ich hojenie, samozrejme dnes nesmieme zabudnúť na antibakteriálny gél na ruky a antibakteriálne vreckovky.
Nezabudnite na lieky, ktoré pravidelne užívate!