• 22. 9. 2022

V letných mesiacoch sa častejše stretávame s opuchnutými, ťažkými alebo unavenými nohami. Obvykle sú na tieto ťažkosti náchylnejší ľudia so žilovými problémami (kŕčové žily, žilová nedostatočnosť…), nezriedka postihujú aj zdravých ľudí. U zdravých ľudí sa môžu objaviť opuchy okolo členkov, na prstoch a lýtkach, vždy symetricky (na oboch nohách) po nadmernej opakovanej záťaži, akou je dlhodobé státie, prípadne sedenie (časníci, predavačky…). Žily na dolných končantinách sa rozšíria (dopomáha k tomu aj teplo), dochádza k zadržiavaniu a hromadeniu tekutín v dolných končatinách.

Pacienti so žilovým ochorením majú oslabené steny žíl, ktoré sa pod tlakom krvi rozťahujú, cirkulácia krvi je porušená a krv musí prekonať veľkú vzdialenosť proti gravitácii aby sa vedela dostať z nôh späť do srdca a do pľúc na okysličenie. Žily na nohách majú chlopne, ktoré pracujú ako uzamykací systém, ktorý bráni spätnému toku krvi v žilách a dopomáhajú tak prúdeniu krvi z nôh. Ak chlopne nefungujú tak ako majú (žilová choroba) objavujú sa opuchy nôh, kŕčové žily, pocity ťažkých nôh.

Opuchnuté nohy môžu súvisieť aj s vážnejšími ochoreniami akým je zlyhávanie srdca, kedy dochádza k retencii (zadržiavaniu) sodíka a vody (ľudovo k zavodneniu). Opuchy sú symetrické – postihujú obidve končatiny. Generalizované opuchy pozorujeme pri ochoreniach obličiek alebo pečene (cirhóza). Ďalej sú to ochorenia štítnej žlazy, hormonálna nerovnováha, najmä zvýšená hladina gestagénov, kedy dochádza k zadržiavaniu tekutín predovšetkým v dolných končatinách. Lokalizované opuchy (opuch len jednej končatiny) pozorujeme pri žilovej trombóze, kedy je prietok krvi v nohe zablokovaný krvnou zrazeninou. Takýto opuch vznikne kedykoľvek (aj bez zvýšenej záťaže), býva bolestivý, pretrváva dlhodobo (aj pri liečbe) a je veľmi nebezpečný, kedže môže vyústiť až do pľucnej embólie. Náchylnejší na trombózu bývajú ľudia s poruchou zrážania krvi a žilovým ochorením. Lymfedém alebo lymfatický opuch dolných končatín býva tiež predovšetkým asymetrický (opuch jednej časti tela) a vzniká v dôsledku nahromadenia lymfy v postihnutej oblasti. Vyvolaný je najčastejšie zásahom do lymfatického systému, napríklad po lymfadenektomii, ožarovaní, nádorovom ochorení, úraze a podobne.
Opuchy dolných končatín sa objavujú aj ako nežiaduci účinok niektorých liekov napr. blokátorov kalciového kanála (amlodipín, felodipín, lacidipín, nitrendipín…), glukokortikoidov, estrogénovej liečby, vrátane hormonálnej antikoncepcie.

Opuchnuté, ťažké a boľavé nohy je možné liečiť samoliečbou bez porady s lekárom len v prípade zdravých ľudí, kedy prichádza k opuchu v dôsledku chronického zaťažovania končatín, najmä v horúcich mesiacoch. Nohy sú opuchnuté v priebehu dňa (dlhé státie, sedenie), avšak po dostatočne dlhom spánku, keď si nohy oddýchnu, alebo si ich vyložíte do vyvýšenej polohy, žilový systém sa vyprázdni a ťažkosti ustupujú. Ak nohy neodpúchajú, opuch vzniká iba na jednej končatine, spozorujete zmenu farby kože, pigmentáciu kože, bolesť, máte poruchu zrážanlivosti krvi alebo srdcovo-cievne ochorenie, to už sú dôvody, kedy treba navštíviť lekára (často aj odborného-angiológ, internista, kardiológ…), aby diagnostikoval príčinu opuchu a zahájil potrebnú liečbu.

Ako zmierniť opuchy nôh?

Dôležité je hýbať sa, počas chôdze dochádza ku kontrakcii svalov, čo napomáha prúdeniu krvi z nôh do srdca prostredníctvom svalovej pumpy lýtkových svalov. Okrem chôdze, bicyklovania, korčulovania je veľmi vhodné aj plávanie. Vyhýbať sa treba silovým športom, kúpaniu v teplých termálnych prameňoch, saunám a opaľovaniu, naopak sprchovanie nôh studenou vodou alebo studené obklady prinesú úľavu.

Ak musíte v práci celý deň byť na nohách alebo aj sedieť, skúste si občas zacvičiť cviky, ktoré zlepšia žilový odtok z nôh, napr. pohyby v členkoch, chôdza na špičkách, v polohe v sede sa striedavo opierajte o špičky a päty, robte krúživé pohyby nohami a iné. Nesedávajte s prekríženými nohami v kolenách. Nenoste príliš tesné oblečenie, ponožky ukončené pevne sťahujúcou gumou a topánky na vysokých podpätkoch (maximálne do 3-4 cm).

Vykladajte si nohy tak často, ako je to možné.

Ak mávate v lete problémy s opuchnutými nohami, skúste už pred sezónou preventívne užívanie venofarmák, ktoré zvýšujú napätie cievnej steny (tonizácia), zlepšujú návrat krvi zo žíl (zmenšenie opuchov nôh) a mikrocirkuláciu. Z množstva výživových doplnkov na trhu uprednostnite tie, ktoré obsahujú rastlinné flavonoidy diosmín a hesperidín (Detralex, Mobivenal, Devenal, Flebaven..), u týchto liečiv bolo štúdiami preukázané zmenšeniu objemu kotníkov a zlepšenie subjektívnych ťažkostí ako pocit ťažkých nôh.

Zmierniť príznaky pomáhajú aj špeciálne maste a gély na báze najmä heparínu a pagaštanu konského, ktoré majú chladivý účinok. Výskúšať môžete Priessnitz gel na žilyCedralex alebo Lioton gél.

Opuchnutým a ťažkým nohám prináša výraznú úľavu aj kompresívna liečba – kompresívne pančuchy, podkolienky. Aj keď to v lete nemusí byť práve príjemná možnosť, Vaše nohy Vám budú určite vďačné. Kúpiť sa dajú vo výdajniach zdravotníckych pomôcok ale aj v lekárňach, dokonca Vám ich vie v prípade žilového ochorenia predpísať aj odborný lekár na zdravotný poukaz a väčšinu ceny tak uhrádza zdravotná poisťovňa. Tlak vyvíjaný na dolné končatiny kompresívnymi pančuchami má viacero pozitívnych účinkov na žilový systém – zužuje rozšírené žily, zvyšuje rýchlosť prúdenia, zlepšuje žilový návrat aj výkon svalovej pumpy, znižuje opuch atď.

V neposlednom rade môžete vyskúšať “odvodňovacie” bylinky ako žihlava, praslička, medvedica lekárska, extrakt z brusníc, petržlen, púpava, ktoré pôsobia ako diuretiká – zvyšujú vylučovanie moču, zabraňujú tak zadržiavaniu prebytočných tekutín v tele a tak zmierňujú opuchy nôh. Nájdeme ich aj v tabletkovej forme ako doplnky výživy – Forfemina, Jamieson – Herbal Diuretics, Kneipp – 3 bylinyky na odvodnenie. Nemali by sa užívať pred spaním a nevyhnutné je príjmať počas dňa dostatok tekutín.

Čo s týka jedálnička, pri opuchoch treba znížiť príjem soli (zadržiava vodu v tele) a dbať na dostatok stravy s obsahom flavonoidov, ktoré spevňujú stenu žíl: surové bobuľovité ovocie (maliny, brusnice, ríbezle, jahody), brokolica, citrusové plody, cibuľa, pór, jablká.

Zanechajte Vašu reakciu

Zrušiť odpoveď