Obráťte sa na nás so svojimi otázkami a zdravotnými problémami

Na Vaše otázky sú pripravení odpovedať naši odborníci - lekárnici, ktorých nájdete v každej členskej lekárni.

Aby sme Vám mohli poskytnúť plnohodnotné poradenstvo, prosíme Vás o uvedenie veku, pohlavia, prípadných zdravotných komplikácii a užívania iných liečiv.

Vaša otázka bude po zodpovedaní zverejnená v príslušnej kategórii. Ak zadáte emailovú adresu, budeme Vás o odpovedi informovať prostredníctvom emailu.

 • Ostatné
žena, 80 rokov 02. 09. 2021
žena, 80 rokov 02. 09. 2021

Môžete mi poradiť, ako upraviť zistené hodnoty na normál?

Dobrý deň!
Užívam lieky: Pradaxa 150mg 1-0-1; Isoptin 240mg po 1/2 1-1-1; Digoxin 0,25mg 1-0-0 v sobotu a vnedeľu 0-0-0; Furon 40mg 2x v týždni; Euthyrox 75mg 1-0-0; Osagrand 150mg 1x/mesiac;
Alpha D3 1mg obdeň; Caltrate 600/400 D3 obdeň.
Pri odbere krvi a laboratórnom vyšetrení mi zistili hodnotu draslíka 5,27nmol/l a hodnotu štítnej žľazy 8,020mlU/l.
Môžete mi poradiť, ako upraviť zistené hodnoty na normál? Mám v operovaný kardiostimulátor 10 rokov. Liečim sa na arytmie srdca, štítnu žľazu a ostoporézu kostí. Nohy mi nepuchnú.
Za Vašu odbornú odpoveď ďakujem

Dobrý deň, 

túto otázku prosím smerujte svojmu ošetrujúcemu lekárovi, ten Vám zhodnotí Váš zdravotný stav aj Vaše výsledky, v prípade potreby upraví dávkovanie liekov. 

S pozdravom

PharmDr. Lenka Fogelová

Lekáreň Na križovatke - Sereď

www.ilekaren.sk

 • Ostatné
žena, 14 rokov 19. 08. 2021
žena, 14 rokov 19. 08. 2021

Dobrý deň, prosím Vás o radu na alergiu - ambrózia

Dobrý deň,

prosím Vás na alergiu - ambrózia, palina pre športovkyňu čo je najlepšie - omarit, zodac, alebo stopalerg? ďakujem

Dobrý deň!

Z mojich skúseností Vám poradím vyskúšať, ktorý liek Vám bude lepšie zaberať, pretože nezáleží na čo máte alergiu, ale ako reaguje Vaše telo. V lekárni sa bez receptu dajú kúpiť tablety s obsahom cetirizínu ( napr. Zodac, Zyrtec), loratadínu (napr. Claritine) alebo desloratadínu (Dasseltino). Ak sa Vám nebude pozdávať ani jeden z nich, sú ešte lieky s iným zložením, ktoré už sú viazané na recept.

S pozdravom

PharmDr. Silvia Grbáliková 

Lekáreň Apis, Trenčín


www.ilekaren.sk

 • Ostatné
 • Liekové interakcie
 • Imunita
žena, 40 rokov 14. 08. 2021
žena, 40 rokov 14. 08. 2021

Dobrý deň, môžem užívať Biseptol 480 ?

Dobrý deň, môžem užívať Biseptol 480 na zápal močových ciest, keď beriem Euthyrox 50 ?
Ďakujem za info.

Dobrý deň,

táto kombinácia nie je úplne vhodná. 

Zložky lieku Biseptol (sulfametoxazol a trimetoprim) sa po vstrebaní viažu v krvi na plazmatické bielkoviny. Tam sa však veľmi výrazne viaže aj levotyroxín (Euthyrox, približne až 99,97 %). Aj malá zmena v tejto väzbe vyvolaná práve liekom Biseptol by potom viedla k veľkej zmene v koncentrácii voľného levotyroxínu v krvi, pokojne aj niekoľkonásobného. Výsledkom by mohol byť jeho zvýšený účinok, vrátane nežiaducich účinkov. Kombinácia sa v klinickej praxi neodporúča a nepoužíva, pri podávaní hormónov štítnej žľazy je vhodné podať iné antibiotikum a ak to nie je možné, je vhodné korigovať dávku levotyroxínu. Alternatívou by tiež mohlo byť vysadenie lieku Euthyrox počas podávania Biseptol-u.

Pekný deň.

PharmDr. Igor Minarovič, PhD.

Lekáreň Paracelsus, Stred 44, 023 54 Turzovka

www.ilekaren.sk

 • Ostatné
muž 07. 08. 2021
muž 07. 08. 2021

Dobrý deň, prosím o vysvetlenie užívanie šišiaku

Dobrý deň, prosím o vysvetlenie užívanie šišiaku bajkalského - extra silný. Doporučené dávkovanie je od výrobcu 1-2 kapsule denne pred jedlom. Môžem teda užiť iba 1až 2 kapsuly za deň jedenkrát pred jedlom alebo ráno pred jedlom 1-2 , pred obedom 1-2 a pred večerou 1-2 kapsuly, teda celkom denne iba 1-2 kapsule alebo 3-6 kapsúl ? Ďakujem. Mám 68 rokov.

Dobrý deň,
ak je doporučené dávkovanie 1 -2 tablety, myslí sa tým jednu až dve tablety počas celého dňa, čiže denná dávka 2 tablety.
S pozdravom 
PharmDr. Ľubica Krajčírová
 • Ostatné
23 rokov 06. 08. 2021
23 rokov 06. 08. 2021

Dobrý deň. Chcem sa spýtať na interakciu paracetamolu ( Paralen)

Dobrý deň. Chcem sa spýtať na interakciu paracetamolu ( Paralen) s diklofenokom (flector EP Rapid). Som aktuálne po zubnom ošetrení pod lokálnou anestéziou. Hneď po ošetrení som si dala Paralen lebo viem že vpichy po anestéze má zvyknú neskôr bolieť ale tento krát má aj bolí samotný zub keďže išlo o zapálený nerv. Už som Viac ako pol hodinu po užití paralelný a bolesť neustupuje. Kedy môžem najbližšie užiť flector keď účinok paralenu vôbec nenastúpi?

Dobrý deň, 
účinná látka difklofenac, liek Flector EP Rapid 50mg sa odporúča užívať 2x denne (ráno - večer). Súčasné dlhodobé podávanie paracetamolu a diklofenaku vo vyšších dávkach zvyšuje riziko analgetickej nefropatie a ďalších renálnych nežiaducich účinkov. Ak Vám paracetamol (Paralen tbl) nezabral, neužívajte ho. 
Prajem veľa zdravia!
 • Ostatné
žena, 36 rokov 04. 08. 2021
žena, 36 rokov 04. 08. 2021

Dobrý deň je možné užívať antibiotiká Dalacin c

Dobrý deň je možné užívať antibiotiká Dalacin c súčasne s kvapkami Stoptussin? Ďakujem. Daniela

Dobrý deň, 
áno, dané lieky môžete užívať. 
S pozdravom, 
 • Ostatné
žena, 46 rokov 31. 07. 2021
žena, 46 rokov 31. 07. 2021

Dobrý den chcem sa opýtat beriem Euthyrox na ští

Dobrý den chcem sa opýtat beriem Euthyrox na štítnu žľazu znížena funkcia a tabletky Betahistin Actavis 16 mg .Zistili mi že mám ztukovatenú pečeň chcem sa opýtať či možem brať ostropestrecovú zmes prikladám link akú ked beriem lieky a ešte si robím kefír z tibetskej huby. Rozmýšlala som že mesto kefíru skúsim vodný kefír pomožu mi tieto huby na pečeň. DAKUJEM

Dobrý deň, 
Áno dlhodobé užívanie silymarínu (extrakt z pestreca mariánskeho) Vám podporí zdravie pečene, prospieva k detoxikácii pečene, pomáha podporovať trávenie. Lieky Euthyrox a Betahistin Actavis môžete kombinovať s prípravkami s obsahom silymarínu. Silymarin 140 od firmy Generica obsahuje nielen extrakt z pestreca mariánskeho, ale aj esenciálne fosfolipidy, ktoré napomáhajú zdraviu pečene. Odporúčané užívanie je 1 tabletka denne. V produkte, ktorý ste Vy uviedli, sú aj iné zložky, nie je uvedené ich percentuálne zastúpenie v produkte a davkovanie je vysoké. Zvážte výber výživové doplnku. 
Veľa zdravia prajem! 
 • Ostatné
žena 30. 07. 2021
žena 30. 07. 2021

Dobrý deň, prosím o info. Dňa 31.7.

Dobrý deň,

prosím o info. Dňa 31.7. mám termín na 2.dávku AstraZenecy a budem 7.deň od dobratia ATB AZITHROMYCIN, ktoré som mala nasadené ako prevenciu proti možnej borelióze. Nie je isté, či som bola poštípaná kliešťom alebo iným hmyzom, mala som však kožnú reakciu, tak mi dr. ATB preventívne nasadila. Je potrebné oddialiť termín 2.očkovacej dávky? (žena, 43r.)
ďakujem

Dobrý deň,
je možné sa očkovať aj 7 dní po dobratí antibiotík - nie je to vylúčené - aj keď sa všeobecne odporúča 14 dní po doužívaní antibiotík. Druhá dávka vakcíny od AstraZeneca sa podáva 28 – 84dní po prvom očkovaní. Ak si posuniete termín o 7 dní, je to v poriadku.
Prajem veľa zdravia.
 • Ostatné
žena, 37 rokov 28. 07. 2021
žena, 37 rokov 28. 07. 2021

Dobry den, 1.1. ma operovali na prasknuty apendix, potom

Dobry den, 1.1. ma operovali na prasknuty apendix, potom peritonitida, hosp. 16 dni, PN 5 mes. Medzitym 2x atb (Augmentin, Nolicin), Streptokok v moci stale, zvysena teplota popoludni do 37,4, zisteny myom. Aktualne este herpes na pere a menzes. Nevie sa z coho su zv.teploty, chcela by som sa dat zaockovat, citala som, ze kontraindikacia je az teplota nad 38, myslite, ze mam este cakat, alebo sa dat zaockovat napriek zv.teplote a ostatnym veciam? Dakujem

Dobrý deň,
určite treba počkať, kým odoznie herpes a ak nebudete mať akútne zápalové ochorenie s vysokými teplotami nad 38°C, môžete sa dať zaočkovať. Svoj stav môžete skonzultovať aj priamo vo vakcinačnom centre.
Prajem veľa zdravia.
 • Ostatné
žena, 47 rokov 27. 07. 2021
žena, 47 rokov 27. 07. 2021

Dobrý deň,chcem sa opýtať,14.8. chcem íst

Dobrý deň,chcem sa opýtať,14.8. chcem íst letecky na dovolenku,budem 14 dní po očkovaní Astrou.Je tam zvýšené riziko vzniku trombózy?ďakujem

Dobrý deň,
po podaní vakcíny Vaxzevria sa vo veľmi zriedkavých prípadoch (postihujú menej ako 1 z 10 000 ľudí) môžu vyskytnúť nezvyčajné krvné zrazeniny v kombinácii s nízkymi hladinami krvných doštičiek. Prejavujú sa týmito príznakmi: dýchavičnosť, bolesť na hrudníku, opuch a bolesť končatín, pretrvávajúca bolesť v oblasti brucha, neurologické príznaky ako pretrvávajúca a silná bolesť hlavy, rozmazané/dvojité videnie, zmätenosť alebo záchvat, drobné krvné škvrny vo veľkosti špendlíkovej hlavičky pod kožou mimo miesta vpichu (petéchie). Tieto príznaky sa podľa odporúčaní majú sledovať počas troch týždňov po očkovaní. Nepíšete, či je to 1. dávka alebo 2. Ak už máte 1. dávku za sebou a toto bude 2. dávka je málo pravdepodobné, že by sa po 2. dávke vyskytla trombóza s trombocytopéniou. Prípadne sa môžete poradiť so svojim lekárom, ktorý pozná Váš zdravotný stav.
Prajem veľa zdravia.