Na Vaše otázky sú pripravení odpovedať naši odborníci - lekárnici, ktorých nájdete v každej členskej lekárni.

Aby sme Vám mohli poskytnúť plnohodnotné poradenstvo, prosíme Vás o uvedenie veku, pohlavia, prípadných zdravotných komplikácii a užívania iných liečiv.

Vaša otázka bude po zodpovedaní zverejnená v príslušnej kategórii. Ak zadáte emailovú adresu, budeme Vás o odpovedi informovať prostredníctvom emailu.

  • Ostatné
  • Mozog a nervová sústava
žena, 18 rokov 27. 09. 2016
žena, 18 rokov 27. 09. 2016

Dobrý deň, môžem sa od niekoho nakaziť pitím

Dobrý deň, môžem sa od niekoho nakaziť pitím z jednej fľaše zápalom mozgových blán (meningitídou), ak ho mal pred 12 rokmi? Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,
na Vašu otázku sa nedá odpovedať jednoznačne ÁNO ani jednoznačne NIE. 
Meningitídu i meningokokovú sepsu vyvoláva baktéria citlivá na slnečné svetlo, dezinfekciu a sucho. Vo väčšine prípadov sa imunitný systém dokáže s atakom tejto baktérie, ktorá je výlučne ľudským patogénom, bezproblémovo a bezpríznakovo vysporiadať. Sú však rizikové skupiny, u ktorých je riziko infekcie mimoriadne zvýšené. Deti do 4 rokov, ktorým slabne imunita od matky a ich vlastná je ešte slabá a potom sú to adolescenti od 12 do 20 rokov, u ktorých vplyvom hormonálnych zmien, stresových situácii, "zrýchleného " spôsobu života s nedostatkom odpočinku a zvýšeným vyčerpaním organizmu môže dôjsť k prepuknutiu ochorenia. (Sam som zažil infekt u 30 ročného muža v plnom zdraví, ktorý bol v sobotu na svadbe a v nedeľu už bol hospitalizovaný na JIS, našťastie nielen prežil, ale je i teraz bez zjavných následkov). Je dôležité si uvedomiť, že až 15% ľudí je nositeľom tejto baktérie, usídlenej v nosohltane, a svojmu nositeľovi nespôsobuje nijaké komplikácie. On sám však môže infikovať svoje okolie kýchaním, kašľaním, sekrétom z nosa. V prípade Vášho spoločníka v pití z jednej fľaše si myslím, že po dvanástich rokoch už nie je nositeľom infektu. Vzhľadom na Váš uvádzaný vek však patríte do rizikovej skupiny adolescentov, kde pôvodcom a nositeľom infektu môže byť ktokoľvek z Vašich spolužiakov či ktorýkoľvek účastník diskotéky, hudobného festivalu, stanovačky či horskej túry. Najlepšou prevenciou je očkovanie, ktoré však nie je hradené zo zdravotného poistenia a pacient si vakcínu musí zaplatiť.
S pozdravom 
PharmDr. Viliam Fedorko

  • Ostatné
  • Tráviaca sústava
  • Mozog a nervová sústava
muž, 19 rokov 25. 09. 2016
muž, 19 rokov 25. 09. 2016

Vsetko to zacalo dnom v skole ako spoluziak mi ponukol

Vsetko to zacalo dnom v skole ako spoluziak mi ponukol ci si nedam meso nasledne na to neaky plesnivy syr potom som mal mandarinku rozky zo salamom a na to som vypil kopec vody no dokedy nezacal problem preslo neakych par minut uz bolo po hodine ja som sedel cez prestavku v triede a zrazu hnusny neopisatelny pocit velke napetie v mojom organizme akokeby ma ide roztrhnut tak ma to donutilo stat z tej stolicky co som sedel ze som sa uz bal co sa stane rychlo som utekal za ucitelku kde som jej povedal co sa mi prihodilo nato ma pustili domov isiel som doktorke zdvoveril som sa jej s mojimi problemami spravila mi mensie testy tlak,odber krvi atd povedal som jej ze mam aj tazkosti z dychanim ale to bolo obcas tak ma hned poslala na srdce tam mi nezistili nic bolo vsetko na poriadku no potom som zacal pocitovat hnusne vybracie v bruchu akokeby sa mi tam neico hybalo alebo proste neviem neopisatelny hnusny pocit plakal som cele nocy co som az spat nemohol nieco sa mi tam dialo .. Neviem urcit konkretne meisto ale akoby sa to premiestnovalo z miesta na miesto a robilo to len problemy mal som odvtedy par krat aj horucku medzi tym ci uz prehltnutie a zabolenie v hrdle ale to preslo a teraz je to stale hnusne ako v den co sa mi to stalo ten pocit .. Bolo mi na odpadnutie bol som cely biely v tvari zvysena ostrost na svetlo .. Momentalne zazivam tie iste stavy ktore ke pridu mi dokazu poriadne zneprijemnit zivot az sa bojim o svoje vlastne zdravie niekedy to pycha a tazi ma to v ustach hore nad jazykom v oblasti horneho podnebia neustale citim akoby ma tam nieco skrabalo alebo co taky tuhy pocit a je to kazdodenny den co i len rano stanem uz to zase citim taky je moj terajsi zivot trva to par mesiacov prosim o akekolvek rady budem kazuckemu cloveku vdacny za akukolvek pomoc :(

Dobrý deň.
So všetkými výsledkami by ste mali navštíviť odborníka v oblasti neurológie a psychiatrie. Prajem všetko dobré.
S pozdravom
PharmDr. Andrea Jankovýchová, PhD., MPH

  • Mozog a nervová sústava
žena 18. 09. 2016
žena 18. 09. 2016

Dobrý večer prajem chcem sa vás opýtať

Dobrý večer prajem chcem sa vás opýtať mám problém, so spánkom užívam Sertralin Actavis 50mg frontin 2mg večer a spánok neprichádza môžem si ešte dať k tomu hypnogen 10mg? bojím sa aby sa mi niečo nestalo som v práci v Rakúsku dakujem

Dobrý deň.
V prvom rade, treba sa ubezpečiť, že sertralín nebudete užívať na noc. Druhá vec je, že prekračujete bežne odporúčané dávkovanie Frontinu. Ak Vám Hypnogen predpísal lekár, čo pevne verím, že áno, tak by ste mali začať polovicou tablety a keď nepomôže, po pol hodine pridať druhú polivicu, nie viac. Frontin by som však obmedzil na maximálne 1mg.
S pozdravom
PharmDr. Henrich Zverbík

  • Mozog a nervová sústava
žena, 30 rokov 15. 09. 2016
žena, 30 rokov 15. 09. 2016

Dobry den! Ja som brala 6 rokov escitalopram po vysadzovani

Dobry den! Ja som brala 6 rokov escitalopram po vysadzovani my prislo zle odtedy triasky depka panicke poruchy nespavost teraz 3 tyzden beriem tie iste lieky nechcu my zabrat co mam robit uz son so silami na konci nechcem stratit priatela a pracu ale takto sa neda egzitovat do vsetkeho sa nutim ale necitim zmenu prosim vas poradte my!

Dobrý deň,
plný účinok antidepresív nastáva po dlhšej dobe (pri escitaloprame trvá nástup účinku 2 - 4 týždne), preto by zrejme  bolo vhodné, aby ste pokračovali v užívaní tohto lieku. Pri náhlom vysadení by sa Váš stav mohol ešte viac zhoršiť. Bolo by vhodné povedať o Vašich problémoch lekárovi, aby mohol zvážiť ďalší postup liečby.
S pozdravom
Mgr. Ľuboš Ferenec

  • Mozog a nervová sústava
žena, 30 rokov 15. 09. 2016
žena, 30 rokov 15. 09. 2016

Dobry den! Ja som 30 rocna a 7 rokov som

Dobry den! Ja som 30 rocna a 7 rokov som brala antidepresiva najpr citalex a potom escitalopram! Nachle som ich vysadila a prisli abstinacne priznaky! Zacala som zase brat escitalopram ale akoby uz nehceli zaucinkovat! Bola som 2 tyzdne hospitalizovana kde my davali tie eiste lieky stim ze musim vydrzat kym zacnu ucinkovat! Stale sa trasiem uz neviem co mam robit chcem zit jak pred tym! Moja psichiatricka my zvysila davku jedna tabletka rano a jedna na obed a pridala atarax ale od tych tabletkach nedokazem nic robit som ako nadrogovana! Moze byt ze uz ten escitalopram uz na mna neucinkuje 3 tyzdne beriem alebo to potrva dlhsie vopred dakujem za odpoved!strasne sa hambim za to ze neviem stoho dostat moja mama a priatel hovoria aby som sa spravala ako doapela zena nemozem verit len v tabletkach pozitivne sa mam rozmyslat este som vypisana ale ani doma vela nenarobim musim sa velmi nutit aby som sa do niecoho pustila a triasky mam co som predtym nemala!

Pozdravujem. 
Plný účinok antidepresív nastáva po dlhšej dobe (pri escitaloprame trvá nástup účinku 2 - 4 týždne, maximálny účinok dokonca až za 3 mesiace),  pravdepodobne by bolo vhodné, aby ste pokračovali v opätovnom užívaní tohto lieku  a Vaše prípadné ťažkosti aktuálne konzultovali s odborným lekárom ktorý liečbu indikoval. 
Vysadenie lieku nerobte svojvoľne, prosím konzultujte to vždy s lekárom, je nutné postupné znižovanie dávky. Vážne "abstinenčné príznaky", ako to popisujete, sa môžu vyskytnúť,  nie sú však po vysadení antidepresív úplne bežné, preto môže ísť aj o inú príčinu zhoršenia zdravotného stavu. 
V súčasnosti popisovaná únava a pocit malátnosti môžu byť vedľajšími účinkami lieku Atarax. Ak Vám to prekáža, je  vhodné povedať o nich lekárovi, aby zvážil úpravu a ďalšie možnosti liečby.
S pozdravom
Mgr. Ľuboš Ferenec

  • Mozog a nervová sústava
žena 09. 09. 2016
žena 09. 09. 2016

dobry vecer..mam tetaniu dva roky a 4 mesiace, beriem

dobry vecer..mam tetaniu dva roky a 4 mesiace, beriem dva roky neurol polku z O,5 raz za den...brala som rok AD a bolo lepsie no pribrala som 18 kg co ma netesi...moj problem je, ze v poslednej dobe pocitujem v tele brnenie a najviac v nohach...myslim, ze moje nervy su riadne narusene...tak velmi by som chcela zit normalny zivot...je uzivanie neurolu uz prilis dlhe???dakujem

Dobrý deň.
Pri tetánii dochádza k zvýšenej dráždivosti periférneho nervového systému vďaka poklesu hladiny horčíka alebo vápnika v krvi (a následne v bunkách a medzibunkovom priestore). Príčin môže byť viacero. Dôležitá je preto presná diagnostika a následne cielená terapia, ktorej súčasťou je často aj dopĺňanie chýbajúcich minerálov. 
Častou príčinou nedostatku resp. straty minerálov môže byť aj chronický stres. V takomto prípade podávanie alprazolamu (Neurol) môže pomôcť. Vami spomínaná dávka nie je vysoká, problematické je však dĺžka podávania prípravku. Dlhodobé podávanie totiž môže vyvolať závislosť a toleranciu, čoho dôsledkom je pokles účinku, čo môže byť i Váš prípad. Riešením môže byť zvýšenie dávok (čo by však nebolo úplne vhodné) alebo úprava liečby s dôrazom na zvýšený prísun minerálov (najmä horčíka a vápnika) a všeobecne známe opatrenia vedúce k redukcii dlhodobého stresu – pravidelný pohyb na čerstvom vzduchu, minimalizácia príjmu škodlivín ako alkohol, kofeín a pod., dostatočný spánok atď.
Prajem veľa síl a príjemný deň.
Mgr. Ľubomíra Minarovičová

  • Kĺby, svaly, kosti
  • Mozog a nervová sústava
žena, 33 rokov 09. 09. 2016
žena, 33 rokov 09. 09. 2016

Dobrý večer! Dnes mi predpísal neurológ lieky

Dobrý večer! Dnes mi predpísal neurológ lieky Dorsiflex a Guajacuran. Mam bolesti krčnej chrbtice a tlaky do hlavy. Mam aj syndrómom draždiveho čreva a pankreasom. Môžu sa kombinovať?

Dobrý deň,
uvedená kombinácia je dosť nezvyklá. Ide totiž o dva prípravky, ktorých účinky sa čiastočne prekrývajú. Pri ich súčasnom podávaní sa môže vzájomne zvyšovať tlmivý účinok na centrálnu nervovú sústavu. Je však veľmi pravdepodobné, že Váš lekár uvedenou kombináciou sleduje konkrétny liečebný cieľ. Pri užívaní týchto liekov treba teda pamätať na možné zvýraznenie tlmivého účinku a počas dňa sa vyhýbať činnostiam vyžadujúcim zvýšenú pozornosť.
Príjemný deň.
Mgr. Ľubomíra Minarovičová

  • Ostatné
  • Mozog a nervová sústava
žena, 26 rokov 09. 09. 2016
žena, 26 rokov 09. 09. 2016

Dobrý deň. Chcela by som Vás poprosiť o radu.

Dobrý deň. Chcela by som Vás poprosiť o radu. Zatiaľ nemám stanovenú žiadnu diagnózu, pretože som sa ešte neodhodlala k lekárovi, no je to už od júna, čo ma začali trápiť určité zdravotné problémy. Nakoľko som pomerne silná alergička a priznám sa, liečbu niekedy podceňujem, od mája ma trápili najprv prejavy mojej alergie, a to nádcha, svrbenie v hrdle, v nose, a čo ma úplne najviac vystrašilo, bol záchvat alebo neviem ako to mám nazvať. Pár týždňov pred záchvatom som mala stavy ako búšenie srdca z ničoho nič, pocit ťažšieho dýchania, nervozita, nepokoj. Mala som aj dosť stresujúce obdobie, no nikdy predtým mi tak nebývalo. Raz večer som dostala záchvat, začalo sa mi strašne ťažko dýchať. Celú noc som to rozdýchavala, sama som si nasadila moje zabudnuté lieky na alergiu, keďže som to celé prikladala nejakej alergickej reakcii. V ten večer som vypila pár pohárov vína a potom to celé prišlo. Odvtedy neviem, či som si to namýšľala, ale začala som sa sledovať a párkrát do týždňa som mala znova stav, že sa mi zrazu dýchalo akosi ťažšie. Pár týždňov na to sme šli s manželom na dovolenku, no tam na mňa prišiel znova iný stav. V jeden podvečer po celom dni na pláži som mala pocit, ako mi trpne pravá ruka smerom hore k srdcu, prešlo to až do ľavej a na krk a dolnú peru. Trvalo to možno 15-20 minút. Odvtedy som to už nemala, ale veľmi ma to vystrašilo a neustále na to myslím. Od dovolenky sa môj stav zlepšil, taký stav už chvalabohu nemám, no bojím sa čo to môže byť. Lieky na alergiu stále beriem + od dovolenky aj Magne B6. Zabudla som dodať, že ma k tomu všetkému aj začal bolieť príšerne chrbát na ľavej strane v oblasti hrudníka. Nechcem to zanedbať. Prosím, poraďte mi, čo to môže byť. Ďakujem za Vašu radu.

Dobrý deň.
Problémy, ktoré popisujete naznačujú úzkostnú poruchu, panický atak. Bolo by dobré navštíviť alergológa a kardiológa, aby sa vylúčila iná príčina. 
Spomínate stresujúce obdobie a pár pohárov vína, ktoré patria medzi spúšťače. Od dovolenky sa Váš stav zlepšil. Myslím, že pomohlo, že ste si oddýchli. Na zvládnutie panického ataku existujú relaxačné techniky, niekedy stačí aj pochopenie problému a človek si nájde vlastný spôsob zvládnutia tejto situácie. Pri nezvládnutí pomôžu lieky (napr. antidepresíva). Doporučujem Vám neprerušovať užívanie liekov proti alergii, denne aspoň 250 mg magnézia a vyskúšajte Sedatif PC pri záchvate.
S pozdravom 
PharmDr. Silvia Grbáliková


  • Mozog a nervová sústava
žena, 69 rokov 08. 09. 2016
žena, 69 rokov 08. 09. 2016

Dobry deň,koncom júla som mala mozgovú poraž

Dobry deň,
koncom júla som mala mozgovú poražku včas som sa dostala do nemocnice týždeň som tam ležala a potom mam domace liečenie, mám 69 rokov čaká ma operácia - výmena bedrového kľbu, chcela by som sa opýtať kedy môžem mať operaciu?
Ďakujem Anna

Dobrý deň.
Záleží aj od predoperačných vyšetrení, aké budete mať výsledky, možno aj od neurlóga, ale skúste sa spýtať Vášho ošetrujúceho lekára, ktorý Vám na základe detailov Vášho zdravotného stavu bude vedieť presnejšie povedať.
S pozdravom
Mgr. Barbora Ladecká


  • Mozog a nervová sústava
žena, 40 rokov 08. 09. 2016
žena, 40 rokov 08. 09. 2016

Dobrý deň, chcem sa spýtať 3 roky som brala

Dobrý deň, chcem sa spýtať 3 roky som brala escitalopram 25mg 1 na deň, teraz po troch rokoch som prežila stresov situáciu a všetko sa mi vrátilo. ..myslím tie stavy strachu uzkosti....beriem ich dalej ale to už nepomáha tak lekárka mi predpísala ešte este lexaurin,ale nič mi nepomaha..Tie šťavy sú hrozne....ani nespim,beriem ráno naraz polovičku lexaurinu,celý escitalopram,na obed pol lexaurinu,večer celý lexaurinu 1.25mg.....nespis, bojím sa,nič ma nezaujíma. ...

Dobrý deň,
doporučujeme konzultovať s lekárkou o zmene liečby, pravdepodobne treba nasadiť iné antidepresívum. 
S pozdravom
Mgr. Barbora Ladecká