• 09. 11. 2022

 

Hemoroidy (lat. varices haemorrhoidales, ľudový názov zlatá žila) sú ochorením ciev v oblasti konečníka a análneho otvoru. Najčastejšie sa vyskytujú vo veku od 45-65 rokov. V takejto vekovej kategórií nimi trpí takmer 50% ľudí. Výskyt je u oboch pohlaví približne rovnaký. Vo svete sú najtypickejšie pre europoidnú populáciu a pre ľudí z vyššej socioekonomickej triedy.

Príčiny

Jedná sa o multifaktorálne ochorenie, ktoré má množstvo príčin. Medzi najčastejšie patrí zvýšenie tlaku v dolnej časti konečníka v dôsledku dlhého sedenia na toalete, chronickej zápchy, obezity, tehotenstva, análneho pohlavnému styku, sedavého zamestnania či nedostatočnej pohybovej aktivity. Dôležitým rizikovým faktorom je aj dedičnosť, keďže hereditárne (dedičné) hemoroidy sa vyskytujú až u 40% pacientov. Medzi ďalšie rizikové faktory patrí chronická hnačka, fajčenie, alkoholizmus, stres, konzumácia stravy s nízkym obsahom vlákniny alebo častá konzumácie príliš korenených jedál.

Prevencia

Dôležitým preventívnym opatrením je správna strava. Vysoký obsah vlákniny, veľa ovocia a zeleniny, celozrnných výrobkov a veľa tekutín je základ. Stolica tak zmäkne, zväčší sa jej objem a preto bude vyprázdňovanie jednoduchšie. Nenamáhajte sa. Namáhanie a zadržiavanie dychu pri pokuse o stolicu vytvára väčší tlak v žilách v dolnej časti konečníka. Choďte na toaletu hneď, ako pocítite nutkanie. Ak počkáte na stolicu a nutkanie pominie, vaša stolica môže vyschnúť a vyprázdňovanie bude ťažšie. Zostaňte aktívny, aby ste predišli zápche a znížili tlak na žily, ktorý sa môže vyskytnúť pri dlhom státí alebo sedení. Cvičenie tiež pomôže zredukovať nadváhu, ktorá môže prispievať k hemoroidom. Vyhnite sa dlhému sedeniu. Príliš dlhé sedenie, najmä na toalete, môže zvýšiť tlak na žily v konečníku. Vhodná je aj častá hygiena, najmä po vykonaní veľkej potreby.

Prejavy

Hemoroidy sa môžu vyvinúť vo vnútri konečníka (vnútorné hemoroidy) alebo pod kožou okolo konečníka (vonkajšie hemoroidy).

Vnútorné hemoroidy sú hlboko v konečníku, preto ich zvyčajne nevidíte ani necítite. Medzi ich príznaky patrí najmä krv v stolici alebo na toaletnom papieri.

Vonkajšie hemoroidy sú pod kožou v oblasti análneho otvoru, kde je oveľa viac nervových zakončení vnímajúcich bolesť. Symptómy vonkajších hemoroidov zahŕňajú bolesť, krvácanie, svrbenie a opuch.

Diagnostika

Hemoroidy možno diagnostikovať rôznymi spôsobmi ako je vizuálne vyšetrenie (vyšetrenie pohľadom najmä pri vonkajších hemoroidoch), digitálne rektálne vyšetrenie (lekár vloží do konečníka namazaný prst v rukavici, aby nahmatal opuchnuté žily), anoskopia (vloží lekár do análneho otvoru anoskop, ktorý je väčšinou na jedno použitie), sigmoidoskopia (lekár zavedie do konečníka flexibilnú pozorovaciu trubicu so šošovkou a zdrojom svetla na konci) alebo kolonoskopia (vyšetrenie hrubého čreva pomocou kolonoskopu).

Liečba

Terapia hemoroidov zahŕňa najmä lokálne liekové formy ako sú masti a čapíky, ale aj perorálne liekové formy, ktoré posilňujú stenu ciev v konečníku a análnom otvore. Využívame látky s adstringenčným (sťahujúcim) účinkom ako je napríklad gallan bizmutitý, polykresulen či dubová kôra. Na zmiernenie bolesti je vhodné použiť látky s lokálnym anestetickým pôsobením medzi ktoré patrí lidokain. a cinchokain. V lokálnych liekových formách často nájdeme aj vysokomolekulárne látky ako sú polykresulen a sukralfát, ktoré nielenže zastavujú krvácanie, ale aj podporujú hojenie poškodenej sliznice. V prípravkoch nájdeme aj vazoprotektívne látky, ktoré znižujú priepustnosť kapilár a bránia tak vzniku opuchu. Medzi takéto látky patrí tribenozid a dobesilát sodný. Z bylinných drog sa v prípravkoch na liečbu hemoroidov najčastejšie vyskytuje dub, rumanček, hamemel a nechtík lekársky. Tieto rastliny vykazujú protizápalový a hojivý účinok na poškodenú sliznicu. Na regeneráciu sliznice je vhodný vitamín A, ktorý nájdeme v prípravkoch spolu s výťažkom zo žraločej pečene, alebo prípravky s obsahom kyseliny hyalurónovej.

Lokálne liekové formy sa odporúča zavádzať po stolici, 2-3x denne. Vo väčšine prípravkoch nájdeme kombináciu viacerých látok s rôznym pôsobením, takže účinok prípravku je komplexnejší a rôznymi mechanizmami pôsobí na vzniknuté hemoroidy.

Z perorálnych liečivých prípravkoch máme najviac pozitívnych dát pre mikronizovanú purifikovanú flavonoidnú frakciu (diosmin+hesperidin).

Na liečbu možno využiť aj sedacie kúpele najmä s prídavkov dubovej kôry, ostružiny a kostihoja. Ako prísadu do kúpeľa možno použiť aj hypermangán. Vhodné sú aj gély s obsahom dubovej kôry, ktorých chladivý efekt je veľmi žiadúci.

Hemoroidy v tehotenstve

Hoci sa hemoroidy môžu objaviť kedykoľvek, väčšina budúcich mamičiek sa nimi stretne v treťom trimestri, okolo 28. týždňa. Zvýšený prietok krvi do oblasti panvy, ako aj tlak zo zväčšujúcej sa maternice a rastúceho bábätka môžu spôsobiť opuch žíl, ktoré prechádzajú konečníkom. Môžu byť však tiež dôsledkom zápchy, pretože tehotenské hormóny spôsobujú spomalenie čriev. Ak ste mali hemoroidy pred tehotenstvom, je pravdepodobnejšie, že ich budete mať počas tehotenstva. Môžu sa tiež vyvinúť až po pôrode. Počas tehotenstva je vhodné používať prípravky s obsahom vitamínu A spolu s výťažkom zo žraločej pečene. Odporúčané sú taktiež sedacie kúpele s obsahom vyššie spomenutých bylín.

Momentálne je k dispozícií široké spektrum prípravkov, ktoré môžu pomôcť Vašim zdravotným problémom. Neváhajte sa informovať o ich použití vo Vašej Tradičnej lekárni!

Zanechajte Vašu reakciu

Zrušiť odpoveď