• 27. 10. 2022

Grapefruit – za i proti

Popis a história

Grapefruit alebo hovorovo grep je plod citrovníka rajského (lat. Citrus paradisi) z čeľade rutovitých (Routaceae). Grapefruit bol prvýkrát objavený na ostrove Barbados v Karibskom mori, odkiaľ bol odvezený do Ameriky a ďalších teplých krajín. Je zaujímavé, že divo rastúci grep sa nenašiel. Jedná sa o kríženca jamajskej odrody pomaranča (Citrus sinensis) a indonézskeho pomela (Citrus maxima). Táto subtropická drevina sa pôvodne pestovala ako okrasná rastlina, no grep ako ovocie je populárny až od 19. storočia. Grapefruitový strom rastie obvykle do výšky 5 či 6 metrov, ale nájdu sa aj výnimky, ktoré dosahujú 15 metrov. Má úzke neopadávajúce tmavo zelené listy, biele kvety a plodí väčšie citrusové plody. Plody grepu majú žltú či žltorúžovú šupku a šťavnatú dužinu, ktorú dnes môžeme poznať v štyroch farebných formách, a to v bielej, žltej, ružovej alebo sýto červenej. Jednotlivé plody sa medzi sebou líšia aj sladkosťou. Strom ročne rodí až neuveriteľných 700 kusov grepu, ktoré sa pestujú najmä v Brazílii, Izraeli, Texase, Kalifornii, na Floride alebo aj v Turecku a Španielsku.

Zdravie

Rovnako ako iné druhy citrusov, aj grep má blahodárne účinky na zdravie. Je bohatý na vitamíny C, D, E a K, vitamíny skupiny B, betakarotén, lykopén, bioflavonoidy, ktoré chránia tkanivá, kyselinu listovú, ktorá je dôležitá pre vývoj plodu, a taktiež minerály ako draslík, vápnik, železo, zinok, meď a mangán. Grapefruit obsahuje aj pektín, ktorý znižuje cholesterol, pomáha vyrovnávať hladinu cukru v krvi a má celkové skvelé účinky na krvný obeh a látkovú výmenu. V neposlednom rade obsahuje grep glykozid naringín – horkú látku, ktorá podporuje trávenie a zlepšuje chuť do jedla. Kyselina galakturonická rozpúšťa usadeniny v cievach a vďaka tomu chráni telo pred rakovinou žalúdka, slinivky a čriev. Grepová horkosť pomáha chudnúť, pretože oklame žalúdok a zaháňa chuť na sladké. V červených pomarančoch a grepoch sa nachádzajú flavonoidy antokyány, ktoré urýchľujú hojenie, chránia drobné cievy pred poškodením a zneškodňujú voľné radikály. Grapefruitová šťava je známa tiež svojimi detoxikačnými vlastnosťami, má značnú diétnu a liečivú hodnotu a obnovuje narušenú črevnú mikroflóru.
Extrakt z grepu a jeho semienok pôsobí proti zlej nálade a osvieži telo i myseľ. Má protizápalové a antibakteriálne účinky, a preto sa v kozmetike používa k liečbe kožných ochorení ako afty, ekzémy, bradavice či psoriáza (lupienka).

Tipy: Pri ťažkostiach s pečeňou odporúčajú ľudoví liečitelia olejový nápoj s grapefruitom. Štvrť pohára kvalitného oleja zmiešajte s grapefruitovou šťavou a na noc vypite najskôr dve hodiny po poslednom jedle. Potom si ľahnite na pravý bok a pospite si. Opakujte znovu po štyroch dňoch. Tento nápoj sa odporúča aj pri zápale žlčníka a vzniku žlčových kameňov.

Pozor: Alergici na citrusové plody by mali dávať zvýšený pozor! Éterický grepový olej môže zvyšovať fotosenzibilitu, čo môže pri kontakte so slnkom vyvolať nepriaznivú alergickú reakciu.

Grapefruit a lieky

Aj napriek tomu, že má grep pre náš organizmus mnoho pozitívnych účinkov, nesmieme zabudnúť na podstatný fakt, a to, že určité látky z grapefruitu zabraňujú funkcii dôležitého enzýmu (CYP 3A4) v tele, ktorý sa nachádza v bunkách črevného epitelu a zabezpečuje vstrebávanie látok. Tento enzým navyše spôsobuje aj rozklad určitého množstva prijatého lieku, a s týmto efektom sa pri dávkovaní liekov počíta. To znamená, že ak je tento enzým zablokovaný, do krvi sa môže dostať až 3 – 5-krát viac lieku ako za bežných okolností. Výsledná vyššia hladina lieku môže následne spôsobiť, okrem nepredvídaného zvýšenia jeho účinku, aj vznik množstva nežiadúcich reakcií, ktoré sa bežne vyskytujú iba pri predávkovaní liekom.

Tento tzv. grepový účinok pretrváva 24 – 72 hodín po konzumácii grapefruitu alebo jeho šťavy, preto si treba uvedomiť, že nejde iba o to „nezapiť liek grepovým džúsom“, ale klásť dôraz aj na konzumáciu grepu až 3 dni pred užitím lieku. Podobný efekt môže mať aj pomelo alebo horké druhy pomarančov. Klasické pomaranče, citróny a mandarínky by tento účinok mať nemali. Predpokladá sa však, že červené víno môže pôsobiť podobne ako grapefruit. Nebezpečná je najmä pravidelná konzumácia grapefruitu a uvedených rizikových potravín a nápojov spolu s uvedenými liekmi. Stále však platí, že náchylnosť ku „grepovému efektu“ je individuálna a je daná množstvom enzýmu v črevnej sliznici. Riziko tejto reakcie sa zvyšuje s vekom.

Ktoré lieky môžem, a ktoré by som nemal/a ?

Najčastejšie interakcie sa pozorujú s týmito druhmi liekov:

  • Kalciové blokátory – lieky užívané pri rôznych srdcových ochoreniach (zvýšený krvný tlak, angina pectoris, srdcová arytmia a iné)
  • Viagra
  • Lieky na liečbu HIV
  • Statíny – lieky na zníženie hladiny cholesterolu
  • Anxiolytiká, sedatíva, antidepresíva – lieky na úzkosť a zlú náladu
  • Antiarytmiká – lieky na úpravu srdcového rytmu (netýka sa injekčne podávaných prípravkov)
  • Estrogény – ženské hormóny (netýka sa estrogénových náplastí na kožu)
  • Antiepileptiká – lieky na liečbu epilepsie
  • Cytostatiká – lieky na liečbu rakoviny (netýka sa liekov podávaných v infúziách)
  • Antirejekčné lieky – lieky podávané po transplantáciách
  • Antihistaminiká – lieky proti alergickým reakciám

Avšak nie všetky lieky z týchto skupín majú interakcie s grepom. Ak je liek, ktorý užívate, na zozname, je možné vybrať iný, u ktorého sa interakcie nevyskytujú alebo nepredpokladajú.

Nemôžem ani deci?

Aby sme sa vyhli komplikáciám, neodporúča sa kombinovať určité skupiny liekov ani s deci grapefruitovej šťavy. Určite nekonzumujte grapefruit alebo jeho šťavu počas užívania uvedených liekov pravidelne a často. Občasná konzumácia nemusí byť nebezpečná. Ak sa vám však po kombinácii grepu (aj v malom množstve) a lieku vyskytnú akékoľvek vedľajšie účinky, ktoré ste dovtedy nepozorovali, prestaňte konzumovať grapefruit/šťavu a o vzniknutej situácii sa bezodkladne poraďte so svojím lekárom.

Vieme, že všetko má svoje „za i proti“ a pri starostlivom sledovaní (pod dohľadom ošetrujúceho lekára), by pravidelná konzumácia grepového džúsu mohla umožniť nastavenie nižšieho dávkovania lieku pri rovnakej účinnosti. Neodporúčame vám však takéto pokusy robiť bez dohľadu lekára, ktorý je informovaný o danej problematike. Iba taký lekár presne vie, čo je potrebné pri určitom druhu liekov sledovať, a či je vôbec možné grepový efekt využiť vo váš prospech.

Každopádne, existuje mnoho ďalších chutných a zdraviu prospešných citrusových plodov, ktoré nemajú pri svojom názve v kombinácii s určitými liekmi vztýčený prst, preto ak môžete, zameňte rannú grapefruitovú šťavu za klasický pomaranč.

Zanechajte Vašu reakciu

Zrušiť odpoveď