-
Výživa pre namáhané a unavené oči
Zrak je pre človeka najdôležitejším zmyslom, pretože práve ním získavame najviac podnetov z vonkajšieho prostredia, viac ako 80%. Sídlom zraku sú oči, ktoré sú v dnešnej dobe vystavené stále viac pôsobeniu žiarenia z počítačov, smartfónov a umelého osvetlenia pracovísk. Tieto vplyvy spôsobujú nepríjemné pocity ako…
Čítať viac →
-
Dojčenie – najprirodzenejší spôsob výživy dojčiat
Dojčenie Dnes už nemusíme zdôrazňovať, že dojčenie je najzdravšia a najprirodzenejšia výživa pre bábätká. Materské mlieko je svojím zložením priam ideálnou stravou, ktorá prináša bábätkám všetku výživu, ktorú potrebujú na vývoj a podporu rozvoja imunitného systému dieťaťa. A čo je veľmi dôležité, dojčením sa vytvára pevná väzba mamičky…
Čítať viac →
-
Príjem vody do organizmu a pitný režim
Voda je významnou súčasťou nášho organizmu. Bez príjmu vody alebo tekutín či potravín obsahujúcich vodu nie je možný život. Pitný režim nás nevyhnutne sprevádza celý život. Najväčšie množstvo vody v organizme sa nachádza u novorodencov a detí do 1. roka života (až 75% všetkých tkanív)….
Čítať viac →
-
„Éčka“ v potravinách
… alebo „aditíva okolo nás.“ Medzinárodný zoznam chorôb bude pravdepodobne onedlho doplnený o novú diagnózu – ORTOREXIU, chorobnú posadnutosť zdravou výživou, zdravými potravinami (z gréckych slov ORTHOS = správne, správny, OREXIS = chuť). Ak je anorexia chorobným odmietaním stravy a bulímia naopak, prehnaným príjmom stravy, ktorú ale pacient následne…
Čítať viac →
-
Nenasýtené mastné kyseliny v rybom tuku
Nenasýtené mastné kyseliny sú tvorené voľnými reťazcami uhľovodíkov, obsahujúcich na konci karboxylovú skupinu –COOH. Najbližší uhlík ku karboxylovej skupine je označovaný alfa, ďalší beta atď., posledný je omega. Nenasýtené mastné kyseliny sú označované podľa postavenia prvej dvojitej väzby od konca. Ešte presnejšie sa tieto kyseliny…
Čítať viac →
-
Sme za zdravé stravovanie. Buďte aj VY!
1. Jedlo ochutnajte predtým, ako si pridáte soľ a/alebo namiesto soli vyskúšajte iné korenie; 2. Znížte spotrebu živočíšnych tukov a nahraďte ich rastlinnými olejmi; 3. Jedzte aspoň 5 porcií čerstvého ovocia/zeleniny denne; 4. Vyberte si typy varenia, ktoré neobsahujú veľa tuku (napr….
Čítať viac →