Na Vaše otázky sú pripravení odpovedať naši odborníci - lekárnici, ktorých nájdete v každej členskej lekárni.

Aby sme Vám mohli poskytnúť plnohodnotné poradenstvo, prosíme Vás o uvedenie veku, pohlavia, prípadných zdravotných komplikácii a užívania iných liečiv.

Vaša otázka bude po zodpovedaní zverejnená v príslušnej kategórii. Ak zadáte emailovú adresu, budeme Vás o odpovedi informovať prostredníctvom emailu.

  • Imunita
21. 03. 2015
21. 03. 2015

Dobrý deň.Môžem si dať na zníženie

Dobrý deň.
Môžem si dať na zníženie teploty k theraflu ešte aj paralen?
Kaja, 35 r.

Dobrý deň.
Paralen nie je vhodné kombinovať s prípravkom Theraflu, nakoľko oba obsahujú účinnú látku paracetamol a hrozí riziko predávkovania a poškodenia pečene. Zjednodušene sa dá povedať, že Theraflu je zmes účinných látok, ktorá Paralen obsahuje a netreba už ďalší pridávať. Ak 
máte len teplotu a bolesti bez nádchy a kašla, dajte si čistý Paralen. Ak máte aj nádchu a kašeľ dajte si Theraflu. Ak je na bolest a teplotu slabé môžete užiť Acylpirín, alebo Ibuprofén. Každý z uvedených liekov má obmedzenia pri použití, preto sa vždy pýtajte v lekárni, aby ste ich vedeli správne použiť. Nezabudnite aj na príjem teplých tekutín, hlavne bylinných čajov. Prajem skoré zlepšenie stavu.
PharmDr. Ladislav Lukáš 
www.lekarenlipa.sk


  • Tráviaca sústava
  • Imunita
31 rokov 19. 03. 2015
31 rokov 19. 03. 2015

Dobrý deň, rád by som sa opýtal na

Dobrý deň, rád by som sa opýtal na staré a odumreté bunky v organizme na ich odstránenie a prijem, alebo tvorbu nových. Tiež by ma zaujmalo pri príjme stravy, akým spôsobom vplývajú zúžené a roztiahnuté žily, či urýchlujú proces stavby tela, alebo na tom nezáleží.

Dobrý deň,
bunky v ľudskom tele sa neustále rozmnožujú a zanikajú. Tento proces prebieha vo vzájomnej rovnováhe prakticky neustále. Život buniek nášho tela je daný geneticky – tento faktor ovplyvniť nevieme, ale aj kvalitou nášho života – životným štýlom, ktorý vedieme – ako sa stravujeme, koľko a akých tekutín prijímame, v akom prostredí žijeme, nakoľko pozitívne je naše myslenie, ako dokážeme zvládať stres, koľko času venujeme pohybovým aktivitám, spánku, kľudnej mysli,  atď. Každodenne pri obnove a zániku buniek vznikajú aj bunky s poškodenou DNA, ktoré pokiaľ náš imunitný systém nerozpozná, spôsobujú rôznorodé ochorenia, preto je dôležité dopriať telu pestrú a vyváženú stravu s vysokým obsahom anioxidantov /hlavne v  ovocí a zelenine/ a 1-2 x do roka absolvovať detoxikačný program, ktorý zbaví naše telo toxínov, naštartuje metabolizmus, čo je dôležité pre správne fungovanie buniek nášho tela. 
Na tom, či sú naše cievy stiahnuté, alebo nie, záleží. Všetky potraviny, ktoré sťahujú cievy /alkohol vo väčšom množstve, nikotín, káva, studené nápoje/ alebo zužujú ich prietok /živočíšne tuky – cholesterol/, v podstate spomaľujú prietok krvi  cievami, tým pádom sú cieľové orgány nedostatočne okysličované, vyživované, čo môže zasa viesť k mnohým ochoreniam.  
Prevenciou je opäť správna životospráva.
Prajem všetko dobré.
PharmDr. Ivica Blahútová

  • Imunita
31 rokov 16. 03. 2015
31 rokov 16. 03. 2015

Dobrý deň, rád by som sa Vás eš

Dobrý deň, rád by som sa Vás ešte opýtal na jednú otázku ohľadom imunity organizmu, či sa dajú kategorizovať imunné zložky v potravinách (Vitamíny, Minerály, alkaloidy ...atď) od lepšej, alebo viac nevyhnutnej v organizme ako napr. Vitamín C, Beta-glutan, Zinok ...atď, alebo sa to nedá povedať pre ich prepojatosť nadväzujúcimi inými patričnými zložkami, no nie na ich množstvo.

Dobrý deň,
Rebríček vitamínov, minerálov a  iných dôležitých zložiek potravy pre správne fungovanie imunitného systému je variabilný pre každého jednotlivca. Jeden človek totiž môže mať vrodený deficit nešpecifickej imunity, iný má zasa nesprávne stravovacie návyky a z toho vyplývajúce deficity vo výžive, niekto má stresujúce povolanie, ďalší žije v nezdravom prostredí. Je to teda celý komplex faktorov a jednoznačne určiť poradie sa nedá. Pre správne fungovanie imunitného systému je hlavne potrebné vyhýbať sa stresu, mať vyváženú stravu a dodržiavať zásady správneho životného štýlu – nefajčiť, minimalizovať požívanie alkoholu, kofeínu, cukru, škodlivých tukov, zaradiť do každodenného režimu pravidelný pohyb /veľmi prospešné je podľa možností plávanie, turistika, bežkovanie, joga alebo rýchlejšia prechádzka/, primerane sa otužovať aj pozitívne myslieť a dopriať si dostatok spánku. Pokiaľ je naša strava pestrá – ovocie, zelenina, ryby, chudé mäso, celozrnné pečivo, strukoviny, nízkotučné mliečne výrobky, syry, orechy - nie je  jednostranne orientovaná, mala by obsahovať dostatok vitamínov, minerálov, bioflavonoidov, antioxidantov atď, ktoré prispievajú k udržiavaniu hladiny imunoglobulínov – protilátok, ktoré sa zúčastňujú na boji proti chorobám a likvidácii voľných radikálov, ktoré poškodzujú správne fungovanie buniek. Ak je naša obranyschopnosť znížená  a trpíme opakujúcimi sa infektami, vhodné je pridať k prirodzene sa vyskytujúcim vitamínom a minerálom aj doplnky výživy s obsahom imunoglukánu, echinacey, probiotík a vitamínu C so zinkom.
PharmDr. Ivica Blahútová 

  • Imunita
31 rokov 12. 03. 2015
31 rokov 12. 03. 2015

Dobrý deň. Chcel by som sa Vás opýtať,

Dobrý deň. Chcel by som sa Vás opýtať, alebo skôr potvrdiť fakt, že genetika v biológií o imunitnom systéme je skôr o chorobách a ich výskytoch zakódovaných v štruktúre DNA a čo sa týka fyzickej zdatnosti človeka, čo ho robí ospalým, lemravým za to môžu len a len potraviny. Nebudem sa ďalej pýtať o sociálnej genetike. Ďakujem, majte sa.

Dobrý deň,
genetické podklady pre imunitný systém sú identické v celej ľudskej populácii, ale imunita sa po narodení ešte len začína vyvíjať a ten vývin je ovplyvnený okolím, a podmienkami v ktorých vyrastáte (kontakt s imunomodulátormi). Genetické predispozície ochorení zvyšujú prevelanciu u jedinca ale samotné vypuknutie choroby je závislé na preťažovaní organizmu (fajčenie, mastné jedlá, málo pohybu, atď.). Potraviny s nesprávnym zdrojom energie môžu spôsobiť spomalené reakcie, avšak ospalosť, lenivosť je ale len získaný naučený behaviorálny prejav.
S pozdravom
PharmDr. Štefán Grešák 

  • Imunita
06. 03. 2015
06. 03. 2015

dobry den,zacala som dnes o 15.30 hod. uzivat

dobry den,zacala som dnes o 15.30 hod. uzivat duomox 1000,je 17.00hod. a mam teplotu 38,mozem uzivat aj paralen? dakujem

Dobrý deň.
Ide o antibiotikum a liek proti bolesti a zápalu ,takže môžete ich užívať súbežné. V prípade, že mate diagnostikovane ochorenie pečene je potrebné, aby o tom vedel Váš ošetrujúci lekár.
Prajem veľa zdravia
PharmDr. Ľubica Huňadyová

  • Imunita
37 rokov 27. 02. 2015
37 rokov 27. 02. 2015

Dobry den Vám prajem! Chcem poprosit o radu, mô

Dobry den Vám prajem! Chcem poprosit o radu, môj 12-rocny syn má histamínovú intoleranciu, no neviem, ze aky liek mu môzem dat pri horúcke a proti bolesti.Je totiz dost chorlavé dieta. Dakujem pekne za Vasu odpoved! S pozdravom: Bölcsová.

Dobrý deň. 
Za najbezpečnejšie lieky proti teplote a bolesti sa u detí považujú lieky s obsahom paracetamolu. Je dôležité podávať správnu dávku lieku, aby nedošlo k predávkovaniu. Dávka zavisí od hmotnosti pacienta. Ďalšie liečivo, ktoré by prichádzalo do úvahy je ešte ibuprofén. Vzhľadom k tomu, že všetky lieky obsahujú okrem liečiva aj pomocné látky, ako sú plnivá, spojivá, farbivá, ochucovadlá a iné, môže pacient zareagovať aj na ne, a preto je ťažké dopredu určiť, ktorý prípravok by bol najvhodnejší. Neviem, aké lieky ste na tlmenie teploty a bolesti používali doteraz, ale bolo by dobré ostať pri tých prípravkoch, ktoré máte odskúšané a viete, že syn ich toleruje. To je pre konkrétneho pacienta dôležité a nedá sa paušálne povedať pre všetkých. Tak ako Vám lekár povedal existujú rizikové potraviny a lieky, ale dôležité je sledovať reakciu Vášho syna, či mu to robí zle alebo nie a poľa toho sa zariadiť. Tu bohužiaľ treba byť aj trpezlivý.
S pozdravom
PharmDr. Ladislav Lukáš, PharmDr. Petronela Lukášová
www.lekarenlipa.sk

  • Imunita
  • Srdce a cievy
26. 02. 2015
26. 02. 2015

dobrý večer,užívam lieky na vysoký tlak agen

dobrý večer,užívam lieky na vysoký tlak agen tritace ebrantil a HTCH možem užiť paralen grip ??mám chrípku

Dobrý deň, 
áno, kombinácia týchto prípravkov je možná.
Prajem pekný deň
PharmDr. Antonín Kozák 

 

  • Kĺby, svaly, kosti
  • Imunita
43 rokov 25. 02. 2015
43 rokov 25. 02. 2015

Dobrý deň.Kvôli zápalu horných dý

Dobrý deň.
Kvôli zápalu horných dýchacích ciest užívam atb Cefzil 500 2x denne.
Mám aj bolesť v driekovej chrbtici kvôli mierne vysunutej platničke - kašeľ a ležanie to zhoršujú.
Možem s Cefzilom užívať zároveň Flector rapid alebo Dorsiflex 200? Prípade aký liek by bol vhodný aby sa chrbát nezhoršil. Ďakujem

Dobrý deň,
kombinácia je bezpečná, pokojne užívajte.
Teoretický problém by mohol nastať pri dlhodobom podávaní resp. u osôb s ochorením obličiek. Cefprozil ako účinná látka prípravku Cefzil sa vylučuje prevažne močom. Podávanie nesteroidných antiflogistík, teda i prípravku Flector, môže viesť k poruchám obličkových funkcií a teda aj k ďalšiemu spomaleniu vylučovania cefprozilu a následnej nefrotoxicite. Pri krátkodobom podávaní je však riziko nízke. Ak by ste mali antibiotiká užívať dlhodobejšie, odporúčam konzultovať zmenu antibiotika príp. monitoring obličkových funkcií. Samozrejme, v tomto prípade je zvlášť dôležité dodržiavanie pitného režimu.
Pekný deň.
PharmDr. Igor Minarovič, PhD. 

  • Imunita
  • Srdce a cievy
22. 02. 2015
22. 02. 2015

Dobrý večer. Užívam Warfarín 5 mg,

Dobrý večer.
Užívam Warfarín 5 mg, Betaloc 25 mg, Rytmonorm 325 mg, Lyrica 150 mg a Magne B6. Mám bolesti.
Môžem užiť proti bolesti Paralen Grip a použiť Lioton gel?

Dobrý deň,
pri súčasnom užívaní  Warfarinu a paracetamolu môže dojsť k predĺženiu resp. zosilneniu účinku Warfarinu, tento by sa ale prejavil až po 2 -3 týždňoch súbežného užívania. Neuvádzate akého pôvodu sú bolesti, usudzujem, že sa jedná o prechodné chrípkové, takže v prípade krátkodobého užívania v priebehu chrípkovéeho ochorenia ja táto kombinácia možná. Lioton gel je tiež možné v tejto kombinácii používať.
Prajem pekný deň.
S pozdravom
PharmDr. Antonín Kozák 


  • Tráviaca sústava
  • Imunita
61 rokov 21. 02. 2015
61 rokov 21. 02. 2015

Dobrý deň, mám za sebou dlhodobé hnačkovanie - akotak

Dobrý deň, mám za sebou dlhodobé hnačkovanie - akotak som ho zvládla za pomoci endi-exu, banánov, odvarov, varenej mrkvy a horkej čokolády. Bola som vyšetrovaná - krv, moč s negat. výsledkami, v stolici sa neobjavia ani krv, ani hlieny. Bola som objednaná na kolonoskopiu, ale musela som sa preobjednať, lebo som dostala vysoké teploty - chrípku. Užívam proti teplote paralen 500 v tbl alebo čapíky, kalcium sirup a sinupret forte. Okrem toho sa liečim na vysoký krvný tlak a užívam agen 5 a valsacor. Po dvoch dňoch intenzívneho pitia veľkého množstva tekutín (bylinkové čaje, kuracie polievky a čistá, prevarená voda) som dnes ráno dostala znova hnačku. Chcem sa vás opýtať, či môžem brať probiotiká - biopron 9 premium a kvôli zlepšeniu imunity aj vitamín D a B koplex, či mi nespôsobia hnačku.
Veľmi pekne ďakujem

Dobrý deň,
hnačkové stavy môžu byť alebo akútne  - dietná chyba, infekcia, chrípka, alebo dlhodobé, ktoré môžu mať veľa príčin. Ako uvádzate, máte vysoké teploty jedná sa pravdepodobne o chrípku, ktorej v terajšej dobe častým prejavom je hnačka, črevný dyskomfort . Po predchádzajúcej liečbe hnačky treba znormalizovať črevné trávenie, prípravok Biopron je určite na to vhodný. Vitamínové prípravky s obsahom B vitamínov ale hlavne vitamínu C a zinku pomôžu zvýšeniu imunity  po upravení akútnych  hnačkových stavov.
Po vyliečení tejto  chrípky by bolo určite vhodné  Vaše plánované kolonoskopické vyšetrenie neodkladať.
Prajem skoré uzdravenie.
S pozdravom
PharmDr. Antonín Kozák