Kardiovaskulárne ochorenia patria medzi najčastejšie príčiny zdravotných problémov a úmrtí na Slovensku. Väčšine z nich možno predísť správnou životosprávou, pravidelnými kontrolami a vhodnou liečbou.
Ischemická choroba srdca (ICHS)
je zužovanie koronárnych tepien v dôsledku aterosklerózy (usadzovanie tukových plátov), čo obmedzuje prietok krvi do srdca. Pri náhlom upchatí koronárnej tepny, ktorá spôsobí odumretie časti srdcového svalu, hovoríme o infarkte myokardu, v prípade ciev vyživujúcich mozog o cerebrovaskulárnej príhode (mŕtvici). Prejavuje sa:
- Tlakom na hrudi (angina pectoris) pri námahe
- Dýchavičnosťou, únavou
- Pri náhlom yhoršení stavu – silná bolesť na hrudi, ktorá trvá viac ako 20 minút, bolesť vyžarujúca do ľavej ruky, čeľuste alebo chrbta, studený pot, nevoľnosť, slabosť – môže ísť o akútny infarkt myokardu, nevynutná je okamžitá lekárska pomoc!
Prevencia:
- Kontrola krvného tlaku a hladiny cholesterolu (LDL pod 3 mmol/l)
- Užívanie liekov na zlepšenie prietoku krvi (napr. statíny, antiagreganciá), v prípade diabetu jeho optimálna liečba
- Zdravá strava, pravidelný pohyb, nefajčiť!
Hypertenzná choroba
je trvalo zvýšený krvný tlak, ktorý nadmerne zaťažuje srdce a cievy. Väčšinou je bez príznakov – preto sa nazýva „tichý zabijak“ – niekedy sa však môžu dostaviť bolesti hlavy, závraty, únava, prípadne krvácanie z nosa či tlak na hrudi
Prevencia:
- Pravidelné meranie tlaku (normálna hodnota: pod 140/90 mmHg)
- Obmedzenie soli, alkoholu a fajčenia
- Pohyb, zdravá strava a prípadné užívanie antihypertenzív
Srdcové zlyhávanie
prichádza vtedy, keď srdce nedokáže efektívne pumpovať krv, čo vedie k nedostatočnému okysličeniu orgánov. Prejavuje sa opuchom nôh, únavou, dýchavičnosťou (najmä pri ležaní) a rýchlym priberaním na váhe (kvôli zadržiavaniu tekutín)
Prevencia:
- Obmedzenie soli a tekutín v strave
- Monitorovanie telesnej hmotnosti a stavu pacienta
Srdcové arytmie
je nepravidelný alebo zrýchlený srdcový rytmus, ktorý môže spôsobovať vážne komplikácie.
Najčastejšie typy:
- Fibrilácia predsiení – nepravidelný a rýchly pulz, riziko mozgovej príhody
- Tachykardia – zrýchlená činnosť srdca
- Bradykardia – spomalená činnosť srdca
Príznaky:
- Búšenie srdca, závraty
- Dýchavičnosť, únava
- Krátke bezvedomie (pri vážnych prípadoch)
Liečba:
- Užívanie liekov na stabilizáciu rytmu (antiarytmiká, betablokátory)
- V závažných prípadoch implantácia kardiostimulátora
Chlopňové chyby
Chlopne v srdci fungujú ako jednosmerné ventily, ktoré zabezpečujú správny tok krvi medzi predsieňami, komorami a veľkými cievami. Ak sú poškodené, srdce musí pracovať viac, aby prečerpalo krv, čo môže viesť k jeho preťaženiu a zlyhávaniu.
Typy chlopňových chýb
- Vrodené chlopňové chyby – znikajú už počas vývoja plodu a môžu byť diagnostikované už v detstve alebo až v dospelosti. Patria sem najmä:
- Bikuspidálna aortálna chlopňa – namiesto troch cípov má iba dva, čo vedie k rýchlejšiemu opotrebovaniu
- Stenózy (zúženia) alebo nedostatočnosť chlopní – spôsobujú obmedzený prietok krvi alebo jej spätný tok
- Získané chlopňové chyby– väčšinou sa vyvíjajú v dôsledku ochorení, infekcií alebo opotrebovania vekom. Patria sem najmä:
- Chlopňová stenóza (zúženie chlopne)– dochádza k zužovaniu chlopne, čo sťažuje prietok krvi. Najčastejšie sa vyskytuje na aorte (aortálna stenóza – zužuje výtok z ľavej komory). Príznakmi sú dýchavičnosť, únava, bolesti na hrudi, mdloby pri námahe. Medzi najčastejšie príčiny patria:
- vekové zmeny – usadzovanie vápnika na chlopni
- reumatická horúčka – poškodenie po streptokokovej infekcii
- ateroskleróza – hromadenie tukových plátov
- Chlopňová insuficiencia (nedomykavosť chlopne)– chlopňa sa úplne nezatvára a krv sa vracia späť, čo preťažuje srdce. Najčastejšiou formou je mitrálna insuficiencia, kedy krv uniká z ľavej komory späť do ľavej predsiene. Príznakmi sú opuchy nôh a členkov, búšenie srdca, dýchavičnosť pri ležaní. Medzi najčastejšie príčiny patria:
- degeneratívne zmeny chlopní
- infekčné endokarditídy (zápaly vnútornej výstelky srdca)
- infarkt myokardu – poškodenie štruktúry chlopne
- Chlopňová stenóza (zúženie chlopne)– dochádza k zužovaniu chlopne, čo sťažuje prietok krvi. Najčastejšie sa vyskytuje na aorte (aortálna stenóza – zužuje výtok z ľavej komory). Príznakmi sú dýchavičnosť, únava, bolesti na hrudi, mdloby pri námahe. Medzi najčastejšie príčiny patria:
Zápalové ochorenia srdca
Zápalové ochorenia srdca sú závažné stavy, ktoré môžu vážne ovplyvniť funkciu srdca. Zápaly môžu postihnúť rôzne časti srdca, vrátane myokardu (srdcového svalu), endokardu (vnútorná výstelka srdca) a perikardu (obal srdca). Dva najbežnejšie zápalové ochorenia srdca sú myokarditída a endokarditída.
- Myokarditída – zápal srdcového svalu – je zápalové ochorenie, ktoré môže byť spôsobený rôznymi faktormi, vrátane infekcií, autoimunitných ochorení alebo toxických látok. Tento zápal môže zhoršiť schopnosť srdca pumpovať krv, čo vedie k zlyhaniu srdca. Príznakmi sú únava, slabosť, búšenie srdca, nepravidelný rytmus, dýchavičnosť, bolesť na hrudi, zápalové príznaky – horúčka, zimnica.
- Endokarditída – zápal vnútornej výstelky srdca– je zápal vnútorných štruktúr srdca, najmä chlopní. Často je spôsobená infekciami (najčastejšie streptokoky a stafylokoky), ktoré sa dostanú do krvi a následne sa usadia na srdcových chlopniach, čím spôsobujú poškodenie alebo infekciu. Príčinou môže byť tež komplikácia po invazívnych zákrokoch, najmä po operáciách srdca, zubných alebo urologických procedúrach. Zvýšené riziko u pacientov s poškodenými chlopňami alebo srdcovými protézami. Toto ochorenie je vážne, pretože môže spôsobiť zničenie srdcových chlopní a viesť k ďalším komplikáciám. Príznakmi sú horúčka, zimnica, rýchla únava, slabosť, bolesť na hrudi, zápaly v iných častiach tela (napr. obličky, cievy)
Prevencia zápalových ochorení srdca
- Včasná liečba infekcií – ak máte infekciu, nezanedbávajte ju a vždy dodržiavajte predpísanú liečbu
- Očkovanie – očkovanie proti chrípke a pneumokokom môže pomôcť znížiť riziko infekcií, ktoré môžu viesť k myokarditíde
- Zdravý životný štýl – vyvážená strava, pravidelný pohyb a vyhýbanie sa fajčeniu a nadmernému pitiu alkoholu
- Pravidelné lekárske kontroly – ak máte ochorenie srdca alebo umelé chlopne, pravidelné návštevy u kardiológa sú nevyhnutné