-
03. 9. 2022
Myslím si, že takmer každý z nás bol niekedy v lekárni s receptom na antibiotiká a takmer z istotou mu boli lekárnikom odporučené probiotiká. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, čo to vlastne je? Načo slúžia? Sú dôležité len pri užívaní antibiotík alebo majú aj iné účinky? Poďme sa na to spoločne pozrieť.
Definícia probiotík sa po celé desaťročia neustále menila vzhľadom na postupné skúmanie spôsobu, akým fungujú. Slovo probiotiká pochádza z gréčtiny a znamená „za život“. Prvý krát v histórií zmienil ich význam Eli Metchnikoff, nositeľ Nobelovej ceny, pôsobiaci v Pasteurovom inštitúte. Na základe Medzinárodnej vedeckej asociácie pre probiotiká a prebiotiká (ISAPP) je celosvetovo uznávaná definícia, ktorá tvrdí, že je jedná o „živé mikroorganizmy, ktoré sa podávajú v primeraných množstvách a poskytujú hostiteľovi významný zdravotný prínos“.
V súčasnosti sa ako probiotiká používa množstvo mikroorganizmov. Medzi tie najčastejšie používané patria baktérie z rodu Lactobacillus a Bifidobacterium. Tieto baktérie sú prirodzené pre ľudský tráviaci systém. Medzi najčastejšie využívané druhy laktobacilov patria L. acidophilus, L.rhamnosus, L. casei, L. delbrueckii ssp. bulgaricus, L. johnsonii, L. reuteri, L. brevis, L. cellobiosus, L. curvatus, L. fermentum, L. gasseri a L. plantarum. Najznámejšie používané druhy bifidobaktérií sú Bifidobacterium breve, B. animalis subsp lactis, B. lactis a B. longum biotypes infantis a longum. Prípravky s obsahom probiotík v dnešnej dobe zahŕňajú aj ďalšie baktérie mliečneho kvasenia (LAB) a to najmä z rodov Streptococcus, Lactococcus, Enterococcus, Leuconostoc, Propionibacterium a Pediococcus. Medzi ďalšie nepríbuzné mikróby vyskytujúce sa v kombinácií s probiotickými kmeňmi patria baktérie, ako napríklad nepatogénna E. coli a Clostridium butyricum, kvasinky (Saccharomyces cereviciae, Saccharomyces boulardii) a vláknité huby (Aspergillus oryzae).
Ako pôsobia?
Medzi hlavné mechanizmy účinku patrí posilnenie epiteliálnej bariéry, zvýšená priľnavosť na črevnú sliznicu so súčasnou inhibíciou priľnavosti patogénov, vylúčenie patogénnych mikroorganizmov, produkcia antimikróbnych látok a posilnenie imunitného systému.
Aké majú účinky?
Účinky probiotík možno rozdeliť do dvoch veľkých skupín: nutričné a terapeutické.
Čo sa nutričných účinkov týka, ukázalo sa, že ich mikrobiálnym pôsobením v čreve sa zvyšuje biologická dostupnosť, množstvo a stráviteľnosť určitých živín. Príjem probiotík je spojený s vyššou tvorbou thiamínu (vit.B1), riboflavínu (vit.B2), niacínu (vit.B3), pyridoxínu (vit.B6), kyanokobalamínu (vit.B12) a kyseliny listovej. Zvyšujú biologickú dostupnosť vápnika, železa, mangánu, medi a fosforu.
Terapeutické využitie probiotík je často viac a viac využívané v liečbe mnohých ochorení. Ich účinky nemožno prisudzovať celej skupine, pretože niektoré sú typické len konkrétny probiotický kmeň. Používame ich pri nasledujúcich zdravotných problémoch:
- Infekčné hnačky a hnačky vyvolané antibiotikami
- Infekcie vyvolané baktériou Helicobacter pylori
- Nešpecifické črevné zápalové ochorenia (Crohnova choroba a ulcerózna kolitída)
- Zápcha
- Kolika (najmä u detí)
- Nekrotizujúca enterokolitída
Ich pozitívne účinky však nie sú obmedzené len na tráviacu sústavu. Majú pozitívne účinky aj pri nižšie zmienených stavoch:
- Ekzémy
- Rakovina
- Infekcie horných a dolných dýchacích ciest
- Bakteriálna vaginóza
Preventívne užívanie probiotík má význam aj u zdravých jedincov. Áno alebo nie?
Na základe vykonaných klinických štúdií, môžeme s týmto tvrdením súhlasiť. Bolo preukázané, že probiotiká môžu znížiť výskyt a trvanie bežných infekcií horných dýchacích ciest u detí. Pomáhajú pri udržiavaní hladiny LDL v krvi u pacientov s hypercholesterolémiou (zvýšená hladina cholesterolu v krvi). Zlepšujú trávenie laktózy u pacientov s laktózovou intoleranciou.
Probiotiká a antibiotiká
Vo vašich črevách sa nachádza viac ako 100 biliónov druhov baktérií. Rozkladajú potravu, ktorú jete, pomáhajú vám udržiavať silný imunitný systém a udržiavajú prirodzený „poriadok“ vašich telesných funkcií. Tieto baktérie sú ale pôsobením antibiotík zabíjané. To je dôvod, prečo je veľmi prospešné pri terapií týmito látkami prijímať aj probiotiká. Tie môžu znížiť negatívne pôsobenie antibiotík na črevnú mikroflóru a taktiež posilniť vašu imunitnú odpoveď. Praktickou radou je užívať probiotiká aspoň pár hodín po užití antibiotika, spolu s jedlom. Ženy by nemali zabúdať ani na to, že ich pohlavné orgány sú prirodzene taktiež osídlené baktériami, ktoré môžu byť antibiotikami zničené. Toto sa môže prejavovať miernym vaginálnym dyskomfortom, ale aj kvasinkovou infekciou. V takýchto prípadoch je určite vhodné siahnuť po probiotikách tiež.
V súčasnej dobe je na trhu množstvo prípravkov s obsahom probiotík, často aj v kombinácií s inými zložkami, napr. na podporu imunity. Neváhajte sa informovať vo Vašej Tradičnej lekárni!