Obráťte sa na nás so svojimi otázkami a zdravotnými problémami

Na Vaše otázky sú pripravení odpovedať naši odborníci - lekárnici, ktorých nájdete v každej členskej lekárni.

Aby sme Vám mohli poskytnúť plnohodnotné poradenstvo, prosíme Vás o uvedenie veku, pohlavia, prípadných zdravotných komplikácii a užívania iných liečiv.

Vaša otázka bude po zodpovedaní zverejnená v príslušnej kategórii. Ak zadáte emailovú adresu, budeme Vás o odpovedi informovať prostredníctvom emailu.

  • Mozog a nervová sústava
žena, 92 rokov 20. 08. 2021
žena, 92 rokov 20. 08. 2021

Dobrý deň, nervozita v nohách ako pomôcť?

Dobrý deň, moja mama má 92 rokov a sťažuje sa na nohy, ktoré má také ako nie svoje od členkov po kolená, má takú nervozitu v nich , väčšinu nemôže pre to spávať. Prosím Vás, čo by ste jej odporučili na zmiernenie tohto stavu. Ďakujem.

Dobrý deň!

V takom peknom veku môže dochádzať k nedostatočnému prekrveniu nôh, čo by sa mohlo podobne prejavovať. Na to by mohli pomôcť tablety s obsahom ginkga. To má ale háčik. Ginkgo sa nesmie užívať večer, pretože zlepšuje prekrvenie hlavy a spôsobuje nespavosť. Ale môže to byť aj syndróm nepokojných nôh. To by vyriešil neurológ. Ak pani neužíva Warfarin, skúste dať po raňajkách ginkgo a pridať Milgammu 2x denne alebo niečo Milgamme zložením podobné.

S pozdravom

PharmDr. Silvia Grbáliková 

Lekáreň Apis, Trenčín


www.ilekaren.sk

  • Ostatné
23. 10. 2016
23. 10. 2016

Dorý deň, chcem sa Vás opýtať či môž

Dorý deň, chcem sa Vás opýtať či môžem užiť tabletku na migrénu Zomig Rapimelt 2,5 mg keď užívam Biseptol 480 a Doxyhexal 200 tabs?

Dobrý deň.
Zomig Rapimelt sa môže užiť s uvedenými liečivami, táto kombinácia je bezpečná.
S pozdravom
Mgr. Mária Geschwandtnerová

  • Dýchanie
  • Imunita
muž, 19 rokov 23. 10. 2016
muž, 19 rokov 23. 10. 2016

Dobry den, mam 19 rokov a v poslednej dobe som

Dobry den, mam 19 rokov a v poslednej dobe som spozoroval na jazyku biely rozsiahly povlak mam ho tam uz dlhsiu dobu, neviete co by to mohlo zapricinovat alebo nebodaj signalizovat neaku chorobu ? mam obavy. Dakujem za rady.

Dobrý deň.
Biely povlak na jazyku môže mať prirodzené príčiny, alebo môže byť príznakom ochorenia.
Sfarbenie jazyka môže ovplyvňovať sucho v ústach, nedostatočný pitný režim, dehydratácia častými hnačkami, vracaním alebo močením, oslabenie a vyčerpanie organizmu, nedostatočná hygiena. U dospelých môže byť príznakom  ochorenia tráviaceho traktu.
Povlak bielej farby najčastejšie spôsobuje kvasinka Candida albicans, ktorá je usídlená v tenkom čreve a postupne sa dostáva do krvného obehu. Pri tomto ochorení sa doporučujú aplikovať antibakteriálne gély alebo roztoky, (napr. Neocide), vhodné sú aj cmúľacie probiotiká.
Vhodná je aj diéta bez rafinovaných a ovocných sacharidov, kvasníc, škrobov.
Ak sa súčasne vyskytuje aj bolesť v krku môže ísť aj o streptokokovú infekciu, alebo vírusové ochorenie nosohltana. Ak máte povlak dlhšiu dobu, najlepším riešením bude lekárske vyšetrenie.
S pozdravom
Mgr. Mária Geschwandtnerová


  • Obličky a pohlavné orgány
  • Imunita
žena, 32 rokov 21. 10. 2016
žena, 32 rokov 21. 10. 2016

Dobrý deň.Mám problém, že mám

Dobrý deň.
Mám problém, že mám genitálny herpes, ktorý sa stale vracia,lekár (infektolog) mi nasadil antivirotika, k tomu beriem rozne vitaminy a wobenzym. S priatelom planujeme babatko, a preto by som rada vedela, či takyto stav sa dá uplne odstranit, a či nemozem mat problem s pocatim, alebo pocas tehotenstva kvoli tomu. Ďakujem

Dobrý deň.
Herpes je nevyliečiteľné  vírusové ochorenie, prenáša sa iba priamym kontaktom pokožky s postihnutým miestom. Po prvotnom výskyte sa nám ukrýva v nervových bunkách tela, objavuje sa periodicky v čase oslabenej imunity ochorením, stresom, menštruáciou, horúčkou, opaľovaním. Na zmiernenie príznakov je vhodný acyclovir,  ktorý sa môže užívať aj po dobu niekoľkých mesiacov. Jeho použitie je bezpečné aj počas tehotenstva.
Ak sa vyskytol ešte pred tehotenstvom, treba dbať na jeho potlačenie počas gravidity, neustále posillňovať imunitu, doporučujem konzultáciu aj s imunológom.  Riziko nákazy dieťatka je nízke, prenesú sa na neho obranné látky z matkinho imunitného systému.
Existuje riziko prenosu na plod počas pôrodu, ak je výsev herpesu v aktívnom štádiu, ale pod dohľadom gynekológov je aj takáto situácia zvládnuteľná.
Prajem veľa zdravia a úspešné naplnenie Vašich plánov.
S pozdravom
Mgr. Mária Geschwandtnerová

  • Kĺby, svaly, kosti
  • Srdce a cievy
žena, 24 rokov 21. 10. 2016
žena, 24 rokov 21. 10. 2016

Dobrý deň. Moj problem spociva v tom, ze mi opucha

Dobrý deň. Moj problem spociva v tom, ze mi opucha lava noha, resp. clenok, bolo mi povedane ze pravdepodobne ide o lymfedem.Lenže neviem kde sa mam obratit,cievny lekar mi neodporucil nic konkretne, a preto by som rada vedela ci existuju nejake lieky,ktoré by tento stav odstranili,pretoze pocas dna sa opuch zhorsuje a tlak v nohe sa zvysuje. Dakujem za radu

Pekný deň,
ak je u Vás skutočne diagnostikovaný lymfedém, posielam Vám niekoľko informácií ohľadom liečby a prevencie zhoršenia stavu.
Lymfedém je chronické ochorenie s nahromadením lymfatickej tekutiny v medzibunkovom priestore, ktorá je bohatá na bielkoviny. Vzniká najmä na končatinách. Lymfatický obeh je neoddeliteľnou súčasťou cirkulačných mechanizmov ľudského tela. Lymfa, čiže miazga je svetložltá tekutina podobná krvi, pozostávajúca z lymfatickej plazmy a lymfatických teliesok, prúdiaca vo vlastnej lymfatickej sústave. Lymfatický opuch podmieňuje porucha tejto sústavy. Pri nedostatočnom odtoku lymfy dochádza k nahromadeniu bielkovín a tým aj tekutiny, ktorá je v nich viazaná. Vzniká opuch, čiže lymfedém. Odstránením lymfatických uzlín počas operácie sa preruší tok lymfy. Lymfatický systém človeka je tvorený ako celok sieťou uzavretých kapilár, drobnými cievkami a lymfatickými kmeňmi. Do priebehu lymfatických ciev sú včlenené lymfatické uzliny.
Pri poškodení lymfatických ciest a uzlín sa začína hromadiť lymfatická tekutina v medzibunkovom priestore. Zároveň sa zvyšuje objem bielkovín v lymfe obsiahnutých, začína sa tvoriť opuch. Príznaky lymfedému sú pocit „plnej“ končatiny s napätím, niekedy sprevádzaný bolesťou. Ojedinele sa prejaví so všetkými príznakmi ako je opuch končatiny, zmena tvaru končatiny, zmena farby kože, bolesť, pocit napätia, pocit ťažoby, únava končatiny. Opuch môže byť mäkký alebo tvrdý. Závisí to od štádia, v ktorom je opuch diagnostikovaný.
Pri vyšetrení má pacient zväčšenú časť alebo celú končatinu a pacient udáva pocit napätia, bolesti v končatine. Je rozdiel na zdravej a chorej končatine.
Potrebné je vylúčenie interných ochorení, ktoré sa manifestujú opuchom dolných končatín, vyšetriť obe končatiny, porovnať a po dôkladnej anamnéze potvrdiť alebo vylúčiť lymfedém. Z ochorení, ktoré môžu mať ako prejav opuch končatín treba vylúčiť: kardiálnu nedostatočnosť, ochorenie obličiek, pečene, hormonálne poruchy, zápal, trombózu žíl, chronickú venóznu insuficienciu, alergie.
Dôležitá je skorá diagnostika a liečba. Neliečený alebo neskoro zistený (diagnostikovaný) lymfedém môže predĺžiť alebo skomplikovať úspešnosť ďalšej liečby. Pri skorej diagnostike a skorom začatí odbornej liečby, pri dobrej spolupráci pacienta a dodržiavaní zásad životosprávy pacientom je ochorenie znesiteľné a priebeh je bez komplikácií. Disciplinovanosť pacienta v dodržiavaní rád a zásad liečby je prvým predpokladom k udržaniu stabilizovaného stavu opuchu. Lymfedém je celoživotné ochorenie so sklonom k zhoršovaniu a pri každom porušení zásad liečby reaguje. Liečba môže byť chirurgická alebo konzervatívna. K chirurgickej liečbe sa pristupuje v ojedinelých prípadoch. Efekt nie je dlhodobý. Základom liečby lymfedému je konzervatívna liečba (98 %).Táto liečba je dlhodobá a z hľadiska prognózy udržania tvaru končatiny najefektívnejšia. Rozdeľujeme ju na fázu redukcie lymfedému a fázu stabilizácie lymfedému.

Fáza redukcie lymfedému
Jedná sa o liečbu metódami fyzioterapie. Skladá sa zo štyroch zložiek, ktoré sa aplikujú ako jeden celok alebo len zvolená kombinácia podľa ošetrujúceho lekára a momentálneho stavu opuchu: lymfodrenážna gymnastika, manuálna lymfodrenáž, kompresívne bandážovanie a prístrojová drenáž.
Manuálna - ručná másáž
Je základom liečby lymfatických opuchov.
Jej cieľom je podpora a posilnenie pôvodnej vstrebávanej a transportnej funkcie lymfatickej sústavy. Hlavným princípom tejto masáže je vyvíjanie jemného tlaku na kožu a podkožie. Dôležitý je aj smer hmatov drenáže dodržiavaním orientácie lymfatických ciest. Je to kombinácia štyroch základných hmatov, ktoré sú dané do zostáv pre každú časť tela.
Vykonávať túto špeciálnu masáž môže len odborník fyzioterapeut, so znalosťou anatómie lymfatického systému, na odporúčanie a za pravidelnej kontroly odborného lekára.
Prístrojová kompresívna liečba
Princíp liečby spočíva naložením návleku na končatinu s viacerými komorami (10-14), ktoré sú postupne nafukované predpísaným tlakom. Prístrojom sa vháňa vzduch do manžety. Čím viac komôr má prístroj, tým je účinnejší. Ide o mechanickú lymfodrenáž.
Každej prístrojovej kompresii musí predchádzať manuálna lymfodrenáž.
Antiedematózna gymnastika
Predstavuje komplex cvikov zameraných na zvýšenie odtoku lymfy z postihnutého kvadrantu tela. Cviky sú zamerané proti opuchu končatiny, aktivujú svalovú hmotu a tým napomáhajú návratu lymfy a žilovej krvi. Zároveň sa snažíme o zvýšenie rozsahu pohybu opuchnutej končatiny, upravujeme správne držanie tela, v stoji i pri chôdzi, posilňujeme oslabené svalové skupiny. Cvičí sa so zabandážovanou končatinou do pocitu únavy, medzi jednotlivé zostavy je potrebné vložiť oddychové prestávky. Cvičenie nesmie vyvolávať bolesť.
Čas trvania je si 30 – 45 minút.
Kompresívna bandáž
Ide o kombináciu krátkoťažného ovínadla s elastickou podložkou. Na bandáž sa používajú ovínadlá buď pevné, alebo s krátkou rozťažiteľnosťou. Počas noci a odpočinku, keď je končatina v pokoji, ovínadlo vyvíja len nízky tlak a preto nebráni prekrveniu. Pri svalovej práci, alebo cvičení sval naráža na odpor ovínadla a to svojou malou rozťažiteľnosťou pomáha vytláčať lymfatickú tekutinu z končatiny.
Po ukončení liečby a po dosiahnutí určitého objemu končatiny musí pacient nosiť návlek, pančuchu, pančuchové nohavice.
Dôležité je, aby si pacient uvedomil, že lymfatický opuch je celoživotné ochorenie a bez nosenia kompresívnych pomôcok by sa lymfa naďalej hromadila a tým by sa ochorenie zhoršovalo. Kompresívne pomôcky by nemali vyvolávať alergickú reakciu. Musia byť pohodlné.
Fáza stabilizácie lymfedému
Je to obdobie po prebehnutí základnej liečby metódami fyzioterapie, keď lymfedém má stabilizovaný tvar. Táto fáza nemá obmedzený čas trvania je doživotná. V tomto období je potrebné pravidelné sledovanie pacienta.
Je veľmi vhodné pridať k liečbe a prevencii plávanie. Pohyb vo vodnom prostredí pomáha zvyšovať cirkuláciu lymfatického systému. Tlak vodného stĺpca pôsobí ako kompresia – bandáž a má podporný efekt na drenáž lymfy. Plávanie a cvičenie vo vode zlepšuje rozsah
pohybu opuchnutej končatiny. Redukuje sa pocit ťažoby, relaxuje sa stuhnuté svalstvo celého tela. Pôsobí aj na zlepšenie koordinácie a rovnováhy.
Medikamentózna liečba
Lieky používané pri liečbe lymfedémov, majú podporný charakter. Pacient musí byť pod kontrolou lekára. Treba vedieť, že používanie diuretík (liekov na odvodnenie) je prísne zakázané. Tieto lieky riešia len odvodnenie končatiny. Lymfa, bohatá na bielkoviny sa zahusťuje, jej odtok sa sťažuje a opuch končatiny sa zhoršuje. Lieky potrebné na
liečbu lymfedému predpisuje lekár. Treba ich užívať dlhodobo a v dávke určenej lekárom.
Predpis liekov iným lekárom je potrebné oznámiť lekárovi, ktorý lieči Váš lymfedém.
Zásady životosprávy
Dôležitou súčasťou liečby je úprava denného režimu pacienta. Treba do neho včleniť činnosti, ktoré pomáhajú odtoku lymfy (cvičenie, polohovanie), vylúčiť tie, ktoré toto ochorenie zhoršujú (ťažká práca, dlhotrvajúca jednostranná poloha končatiny). Je potrebné vyvarovať sa úrazom! Môžu poškodiť lymfatické cievy a zhoršiť lymfatický opuch.
Treba si dávať pozor na porezanie nožom a inými ostrými predmetmi, na obareniny, popáleniny pri varení a pečení. Chorý s lymfedémom by nemal vykonávať žiadnu ťažkú prácu. Nerýľovať, nenosiť ťažkú zaťaž. Pozor na uhryznutie zvieraťom a poštípanie hmyzom. Odev má byť voľný, na nohaviciach namiesto opaska radšej traky, nenosiť tesné ponožky. Nenosiť topánky s vysokými podpätkami, topánky musia byť pohodlné, nesmú tlačiť a zarezávať sa do nohy. Nestrihať si pokožku okolo nechtov, byť opatrný pri strihaní nechtov. Treba vylúčiť pobyt v horúcom prostredí, ako napríklad v saune, v horúcej vode a na priamom slnku. Nepoužívať dráždivé kozmetické prípravky. Neaplikovať klasické masáže na opuchnutú končatinu. Vyvarovať sa parafínovým zábalom, horúcemu bahnu. Chrániť si končatinu pred chladom. Neholiť si nohy so strojčekom. Vyhýbať sa namáhavým, silovým a vytrvalostným športom, ako sú napríklad: futbal, strečing, aerobik, zjazdové lyžovanie a takým kde by mohlo dôjsť ku zraneniu chorej končatiny. Vždy sa poraďte s lekárom! Vhodné je plávanie (teplota vody 18°C – 26C), prechádzky, turistika nie vysokohorská. Dovolenku je vhodné tráviť na miestach s chladnejšou klímou, chrániť sa pred prudkým slnkom, vyberať si oblasti s malým výskytom hmyzu a vyvarovať sa prehriatiu organizmu.
Dlhú cestu autom treba prerušovať prestávkami a pri opuchu končatiny meniť často jej polohu. Žiadne injekcie do postihnutej končatiny.
Udržujte si ideálnu hmotnosť! Nadváhu treba redukovať zníženým príjmom vysoko energetických potravín. Pri nadmernej hmotnosti sa poraďte so svojim lekárom. Strava má byť vyvážená, má obsahovať dostatočné množstvo vitamínov, minerálov, stavebných látok a stopových prvkov. Nie sú vhodné ťažké, mastné, príliš sladké a korenisté jedlá.
Nájdite si čas na oddych a pri relaxácii polohujte končatinu vo vyvýšenej polohe. Pod chorú končatinu si podložte mäkký vankúš alebo nafukovaciu podložku.

Ak vás končatina začne bolieť, zmení farbu, zhorší sa opuch, alebo dostanete teplotu ihneď vyhľadajte lekára. Takisto i pri drobnom poranení. Lymfedém je dlhodobé ochorenie, ktoré svojou povahou zmení kvalitu vášho života, ale pri dodržiavaní uvedených zásad v spolupráci s lekárom možno dosiahnuť zlepšenie Vášho zdravotného stavu.
S pozdravom  
PharmDr. Daniela Filippová


  • Srdce a cievy
  • Mozog a nervová sústava
žena, 34 rokov 21. 10. 2016
žena, 34 rokov 21. 10. 2016

Dobrý deň.Chcem Vás poprosiť o radu,užívam

Dobrý deň.Chcem Vás poprosiť o radu,užívam lieky Alventa 75 mg, Leponex 100 mg, Quetiapine Accord 25 mg, Prothazin. Mávam nízky tlak a vysoký tep,beriem Vasocardin 50. Chcem sa spýtať,že či sa dobre kombinujú,lebo niekedy sa mi ťažšie dýcha.Chcem sa aj spýtať, že či na tieto lieky môžem užívať aj železo a magnézium. Mravčí mi aj v rukách. Ďakujem za odpoveď.

Pekný deň,
pri kombinácií liekov Leponex a Quetiapin dochádza k potenciácii tlmivého účinku liekov, spolu s Alventou k zvýšeniu a predĺženiu účinku týchto liekov. Takisto aj pridaním Protazínu do kombinácie dochádza k zosilneniu centrálne tlmivého účinku. V kombinácii s antihypertenzívne pôsobiacim Vasocardinom dochádza k zvýrazneniu zníženia tlaku a riziku vzniku ortostatickej hypotenzie, to znamená, že pri prudšej zmene polohy môžete pociťovať závrať. Pri súčasnej liečbe, keďže ide o interakcie stredne závažné, treba sledovať pacienta, zvlášť krvný tlak a tepovú frekvenciu pacienta. Čo sa týka užívania magnézia, ten tiež prispieva k znižovaniu tlaku a pri súčasnom podávaní so železom sa znižuje miera vstrebávania železa z tráviaceho traktu. Preto je vhodné medzi magnéziom a železom dodržať odstup aspoň 2 hodiny.
S pozdravom  
PharmDr. Daniela Filippová


  • Srdce a cievy
žena 21. 10. 2016
žena 21. 10. 2016

Dobry den. Chcela by som sa spytat, ci lieky, ktore

Dobry den. Chcela by som sa spytat, ci lieky, ktore uzivam nemaju interakciu, ci je mozne ich uzivat spolu. Predpisal mi ich internista, no iny lekar sa nad tym pozastavil, no nic blizsie mi nepovedal. Uzivam nasledovne lieky: Vessel due F(250)-2x1;Medostatin 40mg-1x1/2;Ezetrol 10mg-1x1;Procoralan 5mg-2x1;Egilok 25mg-2x1/2;Pantoprazol 20mg-1x1;Detralex-1x2; Stadapyrin 100mg-1x1;Magnesii lactici 500mg-2x1;Ascorutin -p.p.;Meteospasmyl p.p.;Nalgesin forte550mg p.p.Dakujem za odpoved.

Pekný deň,
naozaj pri kombinácií Vašich liekov dochádza k veľkému počtu interakcií medzi liečivami.
Niektoré sú menej závažné a kombinácia niektorých je dokonca pre liečbu prospešná. Preto sa budem venovať iba tým, kde sa kombinácia neodporúča.
Klinicky závažnou je kombinácia lieku Vessel due F so liekom Stadapyrin. Pri súčasnom užívaní môže dochádzať k vzniku erózií a vredov v tráviacom trakte, preto je dôležité pri nutnom užívaní kontrolovať zrážanlivosť krvi pacienta.
Pri užívaní liekov Egilok a Nalgesin forte treba zvážiť kombináciu, prípadne prehodnotiť dávkovanie. Nesteroidne pôsobiace látky, u ktorým patrí Nalgesin forte znižujú účinok liekov na zníženie krvného tlaku. Dlhodobé užívanie nesteroidných protizápalových látok u pacientov liečených na vysoký krvný tlak sa neodporúča. Tak isto aj pri kombinácií Egilok a Stadapyrin je znížený účinok lieku na zníženie krvného tlaku. Odporúča sa pravidelné sledovanie tlaku.
Pri kombinácií Nalgesin forte a Vessel due F, Nalgesin forte a Stadapyrin , Stadapyrin a Vessel due F, Egilok a Vessel due F pri súčasnom podávaní je riziko vzniku hyperkalémie, čiže zvýšenej hladiny draslíka v krvi. Kombinácia sa neodporúča, no ak je nutná, odporúča sa sledovať hladinu draslíka v krvi. 
S pozdravom  
PharmDr. Daniela Filippová


  • Imunita
  • Tráviaca sústava
  • Kĺby, svaly, kosti
žena 21. 10. 2016
žena 21. 10. 2016

Pre pacienta (žena, 57 rokov po autohavárii) pripútané

Pre pacienta (žena, 57 rokov po autohavárii) pripútaného na lôžko s tracheostómiou sa mi zdá kombinácia následovných liekov trocha \"divoká\"(z hľadiska nežiadúcich účinkov, pripadá mi to tak, ako keby nežiadúce účinky jedného lieku bola snaha poriešiť ich liekom iným):
Verospiron
Diluran
Kalium Chloratum
Milgamma
Medrol
Baclofen
Nolpaza
Mucosolvan
Poprosil by som o Váš názor. Vopred vďaka !
Ivo Kimák

Dobrý deň,
máte pravdu v tom, že niektoré zo spomínaných prípravkov boli indikované s najväčšou pravdepodobnosťou na zmiernenie možných nežiaducich účinkov inej liečby – pantoprazol (Nolzpaza) na “ochranu” žalúdočnej sliznice pred prípadným podráždením spôsobeným kortikoidmi (Medrol) alebo myorelaxanciami (Baclofen), podávanie draslíka (Kalium Chloratum) na doplnenie deficitu spôsobeného liečbou kortikoidmi (Medrol). V každom prípade však ide o sprievodné javy kľúčovej liečby, bez ktorej by celý manažment pacienta bol iba ťažko možný. I keď ide o pomerne širokú kombináciu, z dostupných informácií o zdravotnom stave pacientky sa javí ako účelná. 
Vzhľadom na stav pacientky predpokladám veľmi precíznu kontrolu hladín elektrolytov, ktorá je obzvlášť dôležitá pri tak intenzívnej suplementácii draslíka navyše v kombinácii s ďalšou liečbou vedúcou k zvýšeniu jeho plazmatických koncentrácií (Verospiron). V uvedenej kombinácii potom nevidím žiadne iné potenciálne riziko.
Želám veľa úspechov a príjemný deň.
PharmDr. Igor Minarovič, PhD.

  • Imunita
žena, 26 rokov 20. 10. 2016
žena, 26 rokov 20. 10. 2016

Dobry vecer. Chcela by som sa opytat, prosim Vas je

Dobry vecer. Chcela by som sa opytat, prosim Vas je mozne sucasne brat aj dva vyzivove doplnky? Mam na mysli bio rakytnikovy olej za studena lisovany kt.sa uziva 3x denne cajova lyzicka po jedle a plus tabletky chlorella. Mozem brat oba alebo odporucate len jeden vyz.doplnok.
Za odpoved vopred dakujem S pozdravom
Timea

Dobrý deň, 
nie je mi známy dôvod, prečo by nebolo vhodné podávanie oboch výživových doplnkov súbežne, pokojne užívajte.
Pekný deň.
PharmDr. Igor Minarovič, PhD.

  • Imunita
žena 20. 10. 2016
žena 20. 10. 2016

Dobry den, uzivam Zinat 2x1 mozem uzit aj Nutrolin B

Dobry den, uzivam Zinat 2x1 mozem uzit aj Nutrolin B plus? Lekarka povedala, ze nesmiem uzit vit.b pri zinat tbl. Je to pravda?

Dobrý deň,
myslím, že išlo iba o nedorozumenie, nie je mi známy dôvod, prečo by nebolo vhodné podávanie vitamínu B v súvislosti s liečbou cefalosporínovými amtibiotikami. Skôr naopak. Podávanie vitamínu B má priaznivý vplyv na črevnú mikroflóru a spolu s podávaným probiotikami tak dokáže predísť prípadným tráviacim problémom či iným komplikáciám spojeným s narušením črevnej mikroflóry. Súbežné užívanie oboch prípravkov môžem iba odporučiť.
Pekný deň.
S pozdravom
PharmDr. Igor Minarovič, PhD.

  • Tráviaca sústava
  • Srdce a cievy
  • Imunita
20. 10. 2016
20. 10. 2016

Dobrý deň,poprosila by som Vás o Váš

Dobrý deň,
poprosila by som Vás o Váš názor na vhodnosť/bezpečnosť užívania GRAVIOLY,
prioritne čaju /nie výťažku z plodov vo forme tabliet/ pre 78-ročného pacienta
s diagnostikovaným rozsiahlym periférnym zatienením pľúc /tumorom?/, ktorý
nie je pre pacientovu polymorbiditu operovateľný a žiaľ ani bližšie určený
z dôvodu jeho lokalizácie /neúspešná bronchoskopia/, v dôsledku čoho pacient
nie je onkologicky liečený. Môže byť kontraindikáciou užívania GRAVIOLY dlhodobo nízky krvný tlak pacienta?
Užívané lieky:
prestarium - lodoz - anopyrin - tanyz - lucetam - enelbin - tebokan -
- tiogamma - fenofibrate - milurit - vigantol - zyllt - rythmonorm.
Doplnky stravy:
spektrum 50+, mobivenal, ocutein forte.
Pre úplnosť: pán mal v minulosti jednorazový problém so zápalom žíl, úspešne vyliečený, pre rozsiahle varixy používa kompresné pančuchy II. kompresnej triedy. Približne 1 týždeň pije 3x denne zmes čajov lapacha a catuaby so zámerom očistnej 1-mesačnej kúry podľa odporúčaného spôsobu užívania.
Ďakujem Vám pekne za odpoveď.

Dobrý deň,
ďakujem Vám, že svoju otázku formulujete ako prosbu o názor. To mi umožňuje odpovedať trochu neštandardne a osobne.
Pacient je polymorbídny, suspektne onkologický, podľa lekárov neoperovateľný, užíva 13 liekov a 3 výživové doplnky, problém so žilami nie je jednorázový lebo má rozsiahlé varixy a je vystavený očistnej kúre. Má 78 rokov. Napriek tomu bojuje. Či už on alebo za neho niekto, kto ho má v starostlivosti. A do toho vpadol momentálny hit internetu - graviola. Problém je so získaním relevantných informácii ak odfiltrujete všetky tie barnumské krasorečnenia obchodníkov s nádejou. Ak si spomeniem ako som sa i ja chytal každej slamky pri starostlivosti o mojich rodičov, rozumiem tomu boju. 
Jedna Vaša informácia o pacientovi mi však bráni súhlasiť s aplikáciou gravioly - pacient je hypotonik. Domorodé kmene využívali graviolu na znižovanie krvného tlaku a preto si myslím, že by to pre nášho pacienta bol problém. 
Ak si môžem dovoliť osobnú radu ani svojim príbuzným by som terapiu 13 liekmi nespochybňoval, všetky rozhodovacie i zodpovednostné faktory sú na strane lekára, či lekárov. V skupine doplnkov by som nahradil Mobivenal Detralexom, použitie ktorého som zdôvodnil vo svojom predchádzajúcom príspevku z 28.9.2016 a možno by som dal prednosť Bionu 3, ktorý je produktom renomovanej farmaceutickej firmy a je obohatený o probiotiká.
A na záver si dovolím priložiť link na štúdiu mladých vedcov bratislavskej lekárskej fakulty, kde sú kľúčové dve informácie- účinný bol len výluh v 100% koncentrácii a odpoveď MUDr. Gašparovej v diskusii ......" neočakávali sme vyššiu účinnosť ", čo svedčí o tom, že všetko je ešte v procese skúmania.
S pozdravom 
PharmDr. Viliam Fedorko