Obráťte sa na nás so svojimi otázkami a zdravotnými problémami

Na Vaše otázky sú pripravení odpovedať naši odborníci - lekárnici, ktorých nájdete v každej členskej lekárni.

Aby sme Vám mohli poskytnúť plnohodnotné poradenstvo, prosíme Vás o uvedenie veku, pohlavia, prípadných zdravotných komplikácii a užívania iných liečiv.

Vaša otázka bude po zodpovedaní zverejnená v príslušnej kategórii. Ak zadáte emailovú adresu, budeme Vás o odpovedi informovať prostredníctvom emailu.

  • Mozog a nervová sústava
žena, 92 rokov 20. 08. 2021
žena, 92 rokov 20. 08. 2021

Dobrý deň, nervozita v nohách ako pomôcť?

Dobrý deň, moja mama má 92 rokov a sťažuje sa na nohy, ktoré má také ako nie svoje od členkov po kolená, má takú nervozitu v nich , väčšinu nemôže pre to spávať. Prosím Vás, čo by ste jej odporučili na zmiernenie tohto stavu. Ďakujem.

Dobrý deň!

V takom peknom veku môže dochádzať k nedostatočnému prekrveniu nôh, čo by sa mohlo podobne prejavovať. Na to by mohli pomôcť tablety s obsahom ginkga. To má ale háčik. Ginkgo sa nesmie užívať večer, pretože zlepšuje prekrvenie hlavy a spôsobuje nespavosť. Ale môže to byť aj syndróm nepokojných nôh. To by vyriešil neurológ. Ak pani neužíva Warfarin, skúste dať po raňajkách ginkgo a pridať Milgammu 2x denne alebo niečo Milgamme zložením podobné.

S pozdravom

PharmDr. Silvia Grbáliková 

Lekáreň Apis, Trenčín


www.ilekaren.sk

  • Srdce a cievy
žena, 37 rokov 20. 04. 2017
žena, 37 rokov 20. 04. 2017

Dobrý deň,môže sa užívať liek Concor

Dobrý deň,
môže sa užívať liek Concor 2,5 (ale len polka srdiečka 1x denne na rýchly tep) a voľnopredajný liek Mobivenal micro? Mám totiž na nohách už dosť dlhu dobu také rozvetvené červené drobné žilky. Nohy mi síce zatiaľ neopúchajú ani v lete a nemám v lýtkach ani kŕče, ale chcela by som s tým niečo robiť. Ďakujem.

Dobrý deň,
táto kombinácia liekov sa vzájomne neovplyvňuje a je vhodná. Môžete pokojne užívať.
Prajem veľa zdravia.
Mgr. Veronika Okruhlicová
  • Kĺby, svaly, kosti
žena, 50 rokov 20. 04. 2017
žena, 50 rokov 20. 04. 2017

zdravím,mám už týždeň dosť silné

zdravím,
mám už týždeň dosť silné bolesti v krčnej chrbtici (ako lámka - je to prítomné v ľahu aj pri činnosti) a ramenných kĺboch. Podľa lekárky ide o bolesti z prievanu. Že ma prefúklo. Dávam si na náplasť fector EP 1x denne, no niekedy sa mi zdá že slabo zaberá. Môžem si pridať počas dňa aj 1x tabletu Ibalginu alebo Novalginu? Ďakujem.

Dobrý deň,
ak máte bolesti môžete si dať proti bolesti Novalgin (maximálne 3x1). Ak ste stuhnutá, môžete ešte pridať voľnopredajný liek na uvoľnenie (Guajacuran – 1–3x1). Lieky zo skupiny tzv. nesteroidných antiflogistík, kam patrí aj Ibalgin ( ale aj iné lieky s obsahom ibuprofénu, naproxénu, diklofenaku atď) sa neodporúčajú v kombinácií s náplasťami Flector. Môžete ale náplaste vynechať a dať si radšej spomenuté antiflogistiká. Majú silnejší účinok ako náplaste. 
Prajem skoré uzdravenie.
Mgr. Veronika Okruhlicová
  • Mozog a nervová sústava
žena, 35 rokov 20. 04. 2017
žena, 35 rokov 20. 04. 2017

Od 7.3. užívam Frontin 0,25mm na úzkostlivé

Od 7.3. užívam Frontin 0,25mm na úzkostlivé stavy. Prvé dni som ho brala denne 1 tabletu ráno, ale po týždni som prešla na 1 tabletu za 3 dni. Ako dlho môžem takýmto spôsobom užívať frontin, aby sa u mňa nevivynula závislosť?

Dobrý deň,
ak máte stavy úzkosti, odporúčaná začiatočná dávka je 3-krát denne 0,25 mg až 0,5 mg lieku. Dávku vám lekár môže postupne zvýšiť. Bežná udržiavacia dávka je 0,5 mg až 4 mg lieku denne, rozdelená do niekoľkých dávok.
Nie je vhodné samovoľne upravovať dávku, bez vedomia vašeho lekára, pretože nie je možné následne vyhodnotiť úspešnosť terapie. Dlhodobým užívaním môže vzniknúť zníženie citlivosti, teda nutné zvýšenie dávkovania, bolo bz vhodné doplniť terapiu o prírodné produkty, ktoré vám pomôžu prekonať úzkosť počas dňa  a tým aj znížiť potrebné dávkovania.
Vo vašom prípade je dávkovanie 1 tableta za tri dni nepostačujúca.
S pozdravom
PharmDr. Andrea Jankovýchová, PhD., MPH
  • Mozog a nervová sústava
muž, 48 rokov 19. 04. 2017
muž, 48 rokov 19. 04. 2017

Dobrý deň. Asi pred mesiacom som mal záchvat úzkosti,

Dobrý deň. Asi pred mesiacom som mal záchvat úzkosti, pri ktorom som musel navštíviť lekára. Ten mi nameral TK 180/110 a predpísal 1/2 Nebilet ráno a 1/2 Prenessa večer.Na ukľudnenie mi predpísal Frontin 0,25. Tiež Lagossa na pečeň. Nakoľko mi tlak klesol až na 110/70, lieky boli zmenené iba na 1/4 Nebelit ráno a Lagossa. Nakoľko som sa dočítal že Frontin je návykový, snažím sa ho nebeť každý deň a nahradiť ho doplnkami nakoľko stále trpím stavmi úzkosti. Môj deň vypadá takto: ráno 1/4 nebilet + Lagossa, 8:00 L- Tryptofan jedna kapsula, 8:00-14:00 2x čaj z Lubovníka bodkovaného, večer Lagossa + Magne B6 forte relax. Môžu sa tieto doplnky kombinovať?

Dobrý deň,
podľa vašeho popisu, je tlak krvi stabilizovaný. Čo sa týka doplnkovej terapie, doporučila by som tryptofan užívať aj večer, teda dvakrát denne po jednej kapsule. S čajom z ľubovníka bodkovaného opatrne, najmä ak je počasie slnečné, bylina je fotosenzitívna (hypericíny zapríčiňujú fotosenzibilitu), pretože by sa mohlo dostaviť podráždenie kože – všeobecne sa liečba ľubovníkom odporúča skôr počas zimných mesiacov. Pozor aj na liekové interakcie s niektorými liekmi, preto vždy informujte lekára alebo lekárnika o tom, že pijete tento čaj.
S pozdravom
PharmDr. Andrea Jankovýchová, PhD., MPH
  • Ostatné
19. 04. 2017
19. 04. 2017

Dobrý deň , prosím o radu ohľadom bolesti v

Dobrý deň , prosím o radu ohľadom bolesti v okolí ľavej lopatky , ktorá \"vystreľuje\" do ľavej ruky.Je to dosť intenzívna bolesť a zhorší sa večer a cez noc . Ďakujem za radu.(žena ,50 rokov ,problémy s bedrovou chrbticou(

Dobrý deň,

vo vašom prípade jediná rada, čo najskôr navštíviť vašeho lekára. 

Pekný deň.

S pozdravom
PharmDr. Andrea Jankovýchová, PhD., MPH
  • Ostatné
žena, 68 rokov 19. 04. 2017
žena, 68 rokov 19. 04. 2017

Dobrý deň. Som 68-ročná dlhoročná peľová

Dobrý deň. Som 68-ročná dlhoročná peľová alergička. Tri roky trpím viac-menej suchým kašľom. Po nedávnej viróze (mala som ju asi po 10 rokoch) s teplotou do 39 stupňov sa kašeľ zhoršil, CT pľúc ukázalo 2-mm zápalové noduly. Pľúcna pani doktorka mi vysadila Omarit (od alergológa), ktorý mi dobre zaberá na alergické príznaky, namiesto neho predpísala Rupafin. Je vhodnejší, keď v nežiaducich účinkoch je aj kašeľ? Ďalej mi predpísala Atarax (čo ak by to bol \"psychokašeľ\"?) Prečo ho mám užívať, keď \"úzkosť\" mám iba v páse a v peňaženke? A spím bez problémov a dobre. V príbalovom letáku je upozornenie, aby pacient neužíval Atarax, ak niekto z jeho blízkych náhle zomrel na srdcové ochorenie - obaja rodičia zomreli na infarkt (71 a 93-r.) a tiež ak mám nízky tep (v noci mám od 50 do 60 úderov). Posledným predpísaným je Relvar Ellipta - no a jeho vedľajšie účinky ma tiež riadne vydesili. Pritom astmu a CHOCHP pani doktorka vylúčila, spirometriu som mala včera 104 %. Inak žiadne lieky (okrem na alergiu v peľovej sezóne a veľmi zriedka proti bolesti) neužívam a nepotrebujem užívať). Môžete mi poradiť, či sa mám pustiť do indikovanej liečby? Veľmi pekne ďakujem.
Janka Pekarovičová

Dobrý deň,
pri každom novom lieku v terapii je vhodné si prečítať príbalovú informáciu lieku, čo ste aj urobili. O všetkých zistených skutočnostiach informujte svojho lekára, ktorý posúdi ďalšiu terapiu vzhľadom na váš zdravotný stav. Čo sa týka zmeny antihistaminika - Rupafin za Omarit, občas lekári volia zmenu antihistaminika práve pri kašli nejednoznačnej etiológie, čiže príčiny.  Čo sa týka Ataraxu, podľa vašeho popisu, ho nepotrebujete, počkajte teda s jeho užívaním a keď sa váš stav zhorší, konzultujte jeho prípadné užívanie. 
Liek Relvar obsahuje dve liečivá: jedno zmierňuje zápal, zmenšujú opuch a podráždenie stien malých dýchacích ciest v pľúcach, a tým postupne zmierňujú dýchacie ťažkosti. Druhé liečivo patrí do skupiny liekov nazývaných dlhodobo pôsobiace bronchodilatanciá, ktoré uvoľňuje svaly malých dýchacích ciest v pľúcach a  tým pomáha otvoriť dýchacie cesty a uľahčuje prúdenie vzduchu do pľúc a z pľúc. Keď sa užíva pravidelne, pomáha udržiavať dýchacie cesty otvorené. Preto je dobré užívať ho až do následnej kontroly.
S pozdravom
PharmDr. Andrea Jankovýchová, PhD., MPH
  • Iné ochorenia
19. 04. 2017
19. 04. 2017

Dobrý den. Předem se omlouvám za delší dotaz,

Dobrý den. Předem se omlouvám za delší dotaz, ale nevím, kam se mám obrátit. Ani ošetřující gynekolog mi nedokáže odpověďet.

Zajímalo by mě, kolik kyseliny doporučujete pro těhotnou a kdy (kolik měsíců před otěhotněním)? Vím, že klasické doporučení je brát kyselinu listovou, to je ovšem její syntetická forma a tělo si ji musí přeměnit na 5-methyl-tetrahydrofolát pomocí enzymu 5,10 methylen-tetrahydrofolátreduktázy. Podle studií může mít až 30 % žen poblém kyselinu listovou na její aktivní formu přeměňovat. Proto mě zajímalo, zda se u ženy, u které mutace tohoto enzymu nebyla zjištěna, může nahradit doplňování kyseliny listové plně 5-methyl-tetrahydrofolátem (pro jistotu). Jsou ekvivalentní? Vím, že to je její aktivní forma, ale nemá kyselina listová sama o sobě nějakou biologickou funkci? Je nějaká maximální dávka, kterou se nedoporučuje překračovat, a pokud ano, co pak 5-methyl-tetrahydrofolát způsobuje? Je z hlediska vstřebávání lepší ji brát s jídlem, nebo bez? To samé by mě zajímalo pro muže. Ti prý mají rovněž brát kyselinu listovou jako prevenci VVV dětí. Tedy kolik a kdy mají brát a jestli lze nahradit kyselinu listovou 5-methyl-tetrahydrofolátem? Je něco dalšího, co muž kromě obecných zásad zdravého životního stylu může udělat nejen proto, aby byl co nejplodnější, ale zároveň, aby sperma bylo co \"nejkvalitnější\" - je např. vhodné suplementovat i navíc vit. B6 a B12 jakožto látky podílející se na dělení buněk, syntéze DNA snížování homocysteinu?

Dále by mě zajímalo, jak je to s toxoplazmózou. Ta může způsobovat problémy v těhotenství, platí to samé i pro její latentní formu, nebo pouze akutní infekci?

Jaký máte názor na amalgamové plomby, měla by si je žena před otěhotněním měla nechat vyjmout jako opatření snižující expozici toxické ethylrtuti? Pokud ano, jak dlouho dopředu?

Dále mě zajímají kyseliny EPA a DHA - kdy začít užívat, kolik a kolik je maximum? Co když se překročí? Lze užívat doplněk, který obsahuje rybí olej, který je získáván z ryb žijících ve studených arktických vodách? Nehrozí zde riziko kontaminace methylrtutí, dioxiny, polychlorovanými bifenyly či polybromovanými difenylethery? Lze doporučit jako náhradu rybího oleje pro doplnění těchto kyselin přípravky z lněného semínka (např. tento: www.lekarna-magnolia.cz/3286789-lnene-seminko-v-kapslich-400mg-cps-60-vitazdrav ) nebo konzumaci mořských řas?

Je v těhotenství rizikový přívod syntetického tokoferolu? Je na trhu vitamín pro těhotné s obsahem přírodní směsi tokoferolu?

Mou poslední otázkou by bylo, existuje u těhotných žen nějaký riziko příliš nízkého přijmu fluoridů kromě zvýšeného rizika zubního kazu? Fluor se, pokud vím, zabuduje do zubů a přebytek by měl být v řádu hodin vyloučen z těla močí a dále se nehromadí. Je to pravda?

Dobrý deň,
je výborné, že sa tak zaujímate o doplnenie vitamínov pred plánovaným tehotenstvom a počas neho. Pre metabolizmus kyseliny listovej je dôležitá prítomnosť enzýmu MTHFReduktázy, ktorá premieňa neaktívnu kys.listovú na foláty, ktoré vstupujú do metabolizmu bunky. Správne uvádzate, že veľa žien má problém s nedostatkom tohto enzýmu a pre ne je vhodné doplnenie priamo metylfolátu. Hladina enzýmu MTHFR sa dá stanoviť na základe laboratórneho diagnostického testu, pokiaľ má žena podozrenie. Suplementácia sa odporúča pred plánovaným tehotenstvom asi mesiac a počas tehotenstva prvý trimester.  Pokiaľ má tehotná dostupnú pestrú stravu (vegánka, vegetariánka) ostatné vitamíny a minerály stačí doplniť od II. trimestra a počas doby dojčenia. Je to i kvôli záťaži na žalúdok  a nevoľnostiam na začiatku tehotenstva. Vstrebávanie metylfolátu a kys.listovej nezávisí na jedle, čiže medzi jedlom, pred, alebo po. Doporučené dávky pred tehotenstvom a počas I.trimestra je 800 mikrogramov kys.listovej a bežná dávka na doplnenie je 400mikrogramov. U mužov by som odporúčala doplniť v prípade, že je strava málo pestrá a životaschopnosť a pohyblivosť spermií je obmedzená. 
Čo sa týka toxoplazmózy, ak žena prišla do kontaktu a má protilátky, tak je to v poriadku. Najhoršie je to  pre tehotné, ktoré nemajú protilátky a prídu do kontaktu s parazitom Toxoplasma gondii a infikujú sa. Je tam riziko pre potratu a vrodených vývojových chýb dieťaťa. Treba urobiť všetky opatrenia, aby sa tak nestalo. Protilátky vie z krvi nechať stanoviť lekár pri prehliadke. 
Amalgamové výplne a ich odsránenie v tehotenstve treba konzultovať so zubným lekárom. 
         
EPA a DHA alebo 3,6,omega nenasýtené mastné kyseliny. Pre tehotné sa odporúča od druhého trimestra pridávať prípravky s obsahom 3-omega  - DHA kyseliny , ide o esenciálne kyseliny, ktoré si organizmus nevie syntetizovať, je odkázaný na príjem zvonka. Každý doplnok výživy, ktorý kupujete v lekárni a obsahuje nielen omega 3,6, nenasýtené mastné kyseliny je bezpečný z hľadiska kontaminácie ťažkými kovmi , alebo inými telu škodlivými látkami. Na to sú kontroly. Nemusí to tak byť s prípravkami nakúpenými cez internet.
Tokoferol, čiže vitamín E, bežne dostane človek do tela pestrou stravou. Pre tehotné je obsiahnutý v multivitamínových prípravkoch v dostatočnom množstve a pokiaľ lekár neurčí zvýšený príjem, nie je potrebné ho ešte pridávať. Vyššie dávky vit.E spolu s koenzýmom Q10 sa odporúča užívať mužom s nízkou pohyblivosťou spermií. 
V tehotenstve sú dôležité pravidelné prehliadky u zubného lekára. Až na jeho doporučenie by som pridala fluór v tabletách. Ako prevencia zubného kazu je výborný Elmex gél, stačí aplikovať 1x v týždni. Odporúčam piť kvalitný zelený čaj, ktorý obsahuje okrem iných i fluór.
S pozdravom
PharmDr. Ľubica Krajčírová
  • Dýchanie
18. 04. 2017
18. 04. 2017

Dobry den, je mozne kombinovat Zinnat s Dorithricinom??

Dobry den, je mozne kombinovat Zinnat s Dorithricinom??

Dobrý deň,
áno, lokálne pôsobiace antibiotikum Dorithricin, môžete užívať spolu s antibiotiokom Zinnatom. Najmä v prvých dňoch liečby, kým Zinnat začne "účinkovať" Vám pomôže s bolesťou v krku. Nezabudnite, minimálne 15 minút po Dorithricine nepiť a nejesť, aby mohol lokálne, teda v ústnej dutine, pôsobiť.
S pozdravom
PharmDr. Andrea Jankovýchová, PhD., MPH
  • Mozog a nervová sústava
žena, 43 rokov 18. 04. 2017
žena, 43 rokov 18. 04. 2017

Dobrý deň, prosím je možné užívať Aescin

Dobrý deň, prosím je možné užívať Aescin 30 mg spolu s liekom Isicom ? A ešte otázka k Aescin 30 mg aké sú vhodné gély, maste, príp. iné lieky na liečbu natiahnutej slabiny. Ďakujem

Dobrý deň,
uvedená kombinácia nemá popísané liekové interakcie. Vo vašej lekárni Vám určite poradia, ktorý gél alebo krém, z celej palety prípravkov, Vám bude najviac vyhovovať.
S pozdravom
PharmDr. Andrea Jankovýchová, PhD., MPH
  • Srdce a cievy
žena, 53 rokov 18. 04. 2017
žena, 53 rokov 18. 04. 2017

Dobrý deň,dcera berie Trombex,môže užívať vitamí

Dobrý deň,dcera berie Trombex,môže užívať vitamín K? Ďakujem

Dobrý deň,
ku kontraindikácii liekov Trombex a vit.K nedochádza, ale ide o dva protichodné účinky s iným mechanizmom pôsobenia. Otázka je, či si chce dcéra sama nasadiť doplnok výživy s obsahom vit.K, alebo jej lekár niečo také doporučil.
S pozdravom
PharmDr. Ľubica Krajčírová