• 22. 11. 2020

Fajčenie

Jedna z najrozšírenejších toxikománií, poškodzuje zdravie nielen fajčiarom, ale aj ľuďom, ktorí sú vystavení pasívnemu fajčeniu. Na následky fajčenia umrie ročne priemerne 8 miliónov ľudí (7 miliónov aktívnych a 1 milión pasívnych fajčiarov). Podľa informácii WHO (Svetovej zdravotníckej organizácie) je vo svete približne 1,3 miliardy požívateľov tabakových výrobkov. Okrem zdravotnej a finančnej stránky má fajčenie aj stránku farmakologickú – ovplyvňuje vstrebávanie rôznych liečiv (warfarín, teofylín a i.).

Čo obsahuje cigareta?

nikotín, fajčenie

Zložkou cigariet, ktorá spôsobuje závislosť, je nikotín. Nikotín je pyridínový alkaloid, ktorý sa získava z rastliny Nicotiana tabacum z čeľade Solanaceae. Množstvo nikotínu, ktoré sa vstrebáva z každej cigarety, je približne 2mg. V medicíne sa samotný nikotín využíva jedine pri substitučnej terapii pri odvykaní fajčenia. Jeho iné využitie je pri odstraňovaní hmyzových škodcov rastlín (insekticíd).

Pri fajčení vzniká decht a rôzne produkty spaľovania, ktoré majú karcinogény účinok. Dym obsahuje okolo 5 000 chemických zlúčenín, toxických látok, rádioaktívnych látok ako napríklad oxid uhoľnatý, dráždivé plyny a pary, aldehydy, amoniak, decht a iné.

Závislosť

Pri fajčení vzniká závislosť. Svetová zdravotnícka organizácia definuje závislosť ako duševný, prípadne aj telesný stav, ktorý je charakterizovaný prítomnosťou naliehavej túžby, alebo nepremožiteľnej potreby opakovane a periodicky privádzať do svojho tela príslušnú látku. Za človeka závislého na nikotíne sa považuje človek, ktorý vyfajčí za deň viac ako 10 cigariet a zapáli si do hodiny od prebudenia.

Závislosť teda zahŕňa nutkanie užívať danú látku alebo vykonávať určitú činnosť opakovane pre dosiahnutie očakávaného psychického účinku („odmena“). Nikotín patrí medzi látky so stimulačným účinkom (priame parasympatomimetikum), pôsobí prostredníctvom nikotínových cholinergných receptorov v mozgu, vegetatívnych gangliách a na nervovosvalovej platničke. Typom „odmeny“ pri nikotíne je eufória, zvýšená koncentrácia, zlepšená pamäť a uvoľnenie. Dlhodobým fajčením dochádza k ateroskleróze ciev, a preto nie je tento efekt odmeňovania stály. Psychická závislosť pri nikotíne je veľmi silná a pri fajčení vzniká veľmi rýchlo.

Ľudia fajčia z rôznych dôvodov – niektorí to berú ako relax, čas, kedy si usporiadajú myšlienky, iní majú spojené fajčenie s určitými situáciami – fajčenie pri pive spolu s kamarátmi, fajčenie v stresových situáciách – práca, škola, zapálenie si pri pití kávy, spoločenské udalosti. Pri odvykaní je preto dôležité nahradiť tieto rituály nejakou inou činnosťou, ktorá umožní vytesnenie fajčenia. Príkladom môže byť odrieknutie si rannej šálky kávy v pohodlí domova a namiesto toho si uvariť kávu v zamestnaní robote, kde je mnohokrát fajčenie zakázané.

Odvykanie fajčenia

Fajčenie zvyšuje množstvo nikotínových receptorov v mozgu. Keď človek prestane fajčiť, nikotínové receptory naďalej očakávajú svoju dávku nikotínu, čo sa môže prejaviť rôznymi – abstinenčnými – príznakmi.

Abstinenčné príznaky:

Nikotín sa z tela vyplaví do 72 hodín od ukončenia fajčenia. V dôsledku toho tieto príznaky dosiahnu vrchol 2. – 3. deň po ukončení fajčenia. Dôležité sú prvé dva týždne.

Pri odvykaní je dôležitá odhodlanosť, výdrž a podpora. Najdôležitejšie je spraviť rozhodnutie o ukončení fajčenia. Človek by si mal stanoviť dátum, odkedy chce začať a tiež dôvody prečo. Aj keď sa to nepodarí na prvýkrát, podstatné je nevzdávať sa a vyskúšať to opätovne. Je potrebné, aby sa človek zbavil všetkého, čo mu evokuje fajčenie – cigarety, zapaľovač, popolník.  Samozrejme by sa tiež mal vyhýbať miestam, kde sa fajčí.

Osvedčeným postupom je tiež stanoviť si menšie odmeny za určité obdobie bez cigarety (odkladanie si peňazí, ktoré by za týždeň prefajčil a ako odmenu ich utratenie na nákup či výlet, …)

Základom je odolať prvotnému nutkaniu na fajčenie. Napríklad schovať cigarety do šuplíka, ten prípadne aj zamknúť a kľúč odložiť na iné miesto / niekomu dať. Za čas, kým sa človek dostane k cigaretám stratí na ne aj chuť.

Pri fajčení človek zamestnáva aj ústa, na čo taktiež vznikne závislosť. Pre zvýšenie úspešnosti je dôležité zabezpečenie nejakej náhrady – či už žuvačky, cukríkov, tiež zamestnanie rúk napríklad antistresovou loptičkou, športovými aktivitami, háčkovaním.

Pri odvykaní sa používa substitučná liečba nikotínom, ako aj liečivé prípravky na lekársky predpis alebo ich kombinácia.

Substitučná liečba nikotínom

Substitučná liečba nikotínom pomáha zmierňovať a znižovať abstinenčné príznaky, ktoré väčšinou spôsobujú ukončenie liečby. Tento spôsob liečby má dvojnásobne vyšší účinok ako placebo. Substitučná terapia by mala pokryť polovicu dennej dávky nikotínu, ktorú človek dostával z cigarety, s postupným znižovaním dávky. Postupné znižovanie dávok nikotínu spôsobí aj zníženie nikotínových receptorov. Tento proces znižovania trvá minimálne tri mesiace.

Pri substitučnej terapii sa používajú napríklad nikotínové náplasti, pastilky, žuvačky, spreje.

Nikotínové náplasti umožňujú kontinuálnu absorpciu nikotínu počas celého dňa – aplikujú sa raz denne. Existujú náplasti s rôznym množstvom nikotínu 10mg, 14mg, 15 mg, 21mg a 25mg. Množstvo nikotínu v náplasti sa vyberá podľa toho, koľko cigariet človek denne vyfajčí. Nikotín sa z nich uvoľňuje rovnomerne 16 hodín, preto sa aplikujú ráno po prebudení a odstránia sa večer pred spaním. Existujú aj náplasti s 24hodinovým uvoľňovaním.

Z pastiliek sa uvoľňuje približne polovica množstva nikotínu, ktoré je uvedené na obale. Neprehĺta sa, ale nechá sa rozpustiť v ústach, pastilka sa v ústach musí premiestňovať. Nikotínové pastilky sa na začiatku terapie užívajú každé 1 až 2 hodiny. Po 7. – 9. týždňoch sa interval zvyšuje na každé 2 až 4 hodiny a v 10. – 12. týždni na  každých 4 až 8 hodiny. Ďalších 12 týždňov sa užijú maximálne 2 pastilky denne a to len v prípade neodolateľného nutkania.

Nikotínové žuvačky a aerodisperzie obsahujú vyššie množstvo nikotínu a používajú sa hlavne pri akútnom nutkaní. Zo žuvačiek sa vstrebáva približne polovica nikotínu, ktorá je uvedená na obale. Z inhalátoru sa uvoľní len pätina. Účinok nastupuje rýchlo, najrýchlejšie pri použití spreju. Účinok však aj rýchlo odznie.

Žuvačky by sa  mali žuvať prerušovane, približne 30 – 60 sekúnd, kým sa uvoľní chuť nikotínu alebo pálenie, potom sa odloží medzi ďasno a líce. Keď chuť alebo pálenie zoslabne, tak sa proces zopakuje. Žuvačka vydrží 30 minút.  Množstvo nikotínu je v jednotlivých prípravkoch odlišné, taktiež sa volí podľa množstva vyfajčených cigariet.

Doporučuje sa jednotlivé nikotínové  prípravky kombinovať. Samotná náplasť uvoľňuje nikotín kontinuálne, ale pri akútnom nutkaní na fajčenie je vhodnejšia žuvačka alebo sprej.

Liečivé prípravky na lekársky predpis (komplexná terapia)

Z liečivých prípravkov, ktoré sú viazané na lekársky predpis sa používajú tie, ktoré obsahujú liečivú látku bupropion alebo vareniklin. Bupropion má dvojnásobne väčší efekt ako placebo, podobne ako je to aj u substitučnej liečbe nikotínom. U vareniklinu je tento efekt trojnásobný. Ako prevencia abstinenčných príznakov je užívanie vareniklinu alebo bupropionu nasadené už dva týždne pred začatím odvykania.

BUPROPION

Bupropion je antidepresívum pôsobiace ako inhibítor spätného uvoľňovania noradrenalínu, dopamínu a v malom množstve aj serotonínu. Jeho účinok je centrálny a potláča depresie, ktoré vznikajú v priebehu odvykania a taktiež nutkanie na cigaretu.

VARENIKLIN

Vareniklin pôsobí ako parciálny agonista nikotínu- čiastočne pôsobí na receptory podobne ako nikotín, čo spôsobí mierny účinok ako pri fajčení. Zároveň blokuje receptory, čo spôsobuje, že človek nemá také potešenie ako pri samotnom fajčení.

Záver

Fajčenie škodí zdraviu a aj okoliu.  Po 20 minútach od ukončenia fajčenia sa krvný tlak a pulz vrátia do normálu. Po 8 hodinách sa hladina nikotínu a oxidu uhoľnatého zníži na polovicu a hladina kyslíku sa vráti do normálu. Po 24 hodinách sa oxid uhoľnatý úplne eliminuje z tela a pľúca sa začnú očisťovať. Po 48 hodinách sa zlepší chuť a čuch, eliminuje sa všetok nikotín. K uvoľneniu priedušiek a zlepšeniu dýchania dochádza až po 72 hodinách. Po dvoch týždňoch sa zlepší krvný obeh. Po 3 až 9 mesiacoch sa zlepší funkcia pľúc o 10%, ustúpi kašeľ a dýchacie ťažkosti. Tieto fakty dokumentujú, ako veľmi fajčenie zasahuje do nášho zdravia. A sú tiež dôvodom zvážiť, či a aký má fajčenie zmysel.

Existujú rôzne internetové stránky a telefónne linky, na ktoré sa človek môže obrátiť v prípade, kedy potrebuje podporu pri odvykaní fajčenia.

Štát sa snaží znížiť počet fajčiarov vysokými daňami na cigarety, zakázaním reklám na cigarety v televízií, novinách, rádiu, na oboloch sú zobrazené obrázky so zdravotným dopadom cigariet.

Autor: Mgr. Oľga Kadašová

ZDROJE

ŠVIHOVEC, Jan a kolektív. Farmakologie. Praha: GRADA, 2018. ISBN 978-80-247-5558-8.
https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/tobacco
https://www.who.int/employment/FAQs_smoking_English.pdf?ua=1
https://www.who.int/gho/tobacco/use/en/
https://www.addictionsandrecovery.org/quit-smoking/how-to-quit-smoking-plan.htm
https://www.nicorette.sk
https://www.ema.europa.eu/en/documents/overview/champix-epar-summary-public_sk.pdf
https://www.adc.sk/clanky/spravna-dispenzacia-lieky-na-odvykanie-fajcenia-159.html
 

 

Zanechajte Vašu reakciu

Zrušiť odpoveď