Riešenia možných problémov

Dnes už nemusíme zdôrazňovať, že dojčenie je najzdravšia a najprirodzenejšia výživa pre bábätká. Materské mlieko je svojím zložením priam ideálnou stravou, ktorá prináša bábätkám všetku výživu, ktorú potrebujú, vyvíja a podporuje rozvoj imunitného systému dieťaťa. A čo je veľmi dôležité, dojčením sa vytvára pevná väzba  mamičky a dieťatka.

Keď hovoríme o výžive, treba  povedať, že žena by už pred otehotnením  mala mať nutrične bohatú stravu, dostatočný príjem kvalitných tukov. Dôležité látky sa v tele budúcej matky doplňujú už 6 – 12 mesiacov pred otehotnením. Po pôrode bude mať potom  mamička dostatok živín pre seba aj pre svoje bábätko.

Materské mlieko sa vytvára na druhý až piaty deň po pôrode. Tento časový posun si mnohé mamičky prvorodičky neuvedomujú a príliš sa stresujú, keď mliečko trošku mešká. Sestričky v pôrodnici sú preto dôležité poradkyne a mali by mamičke pomôcť a poradiť.

Nie každá mamička má to šťastie, že dojčenie začne prebiehať ideálne.  Treba však bábätko prikladať k prsníku tak často, ako si to vyžaduje. Bábätko bude piť podľa svojej potreby a čím častejšie bude piť, tým viac sa bude mliečko tvoriť. Samozrejme, že každé bábätko má svoj vlastný rytmus. Niektoré vypije naraz viacej a je dlhšie spokojné, iné zas vypije menej, ale potrebuje piť častejšie.

V súčasnosti existujú všelijaké predpôrodné kurzy, kde odborníci upozornia rodičov na možné úskalia, aj také, ktoré sa týkajú dojčenia. Ale keď mamička s prvým dieťatkom príde po pôrode domov, keď má celý organizmus rozhádzaný hormonálnymi zmenami, veľmi ľahko podľahne neistote, či to všetko zvládne.

Je hneď niekoľko otázok, s ktorými si musí dojčiaca mamička poradiť.

a )  Mám malé prsia, budem mať aj dostatok mliečka ?

Veľkosť pŕs nemá vplyv na tvorbu mlieka. Pokiaľ sa prsia už v tehotenstve formujú, znamená to, že sa vyvíjajú mliečne žľazy. A toto je pre budúce dojčenie dôležité.

b)  Bude moje mliečko bábätku stačiť ?

Ak sa bábätko správne prikladá 8 – 10ráz za 24hodín ( literatúra uvádza až 15ráz za 24 hodín ) a  je spokojné, takmer určite má dostatok mlieka. Po narodení každé dieťatko stráca na váhe, dojčené deti zvyčajne nadobudnú pôrodnú hmotnosť asi za dva týždne. Potom priberajú priemerne 150 až 250g za týždeň.

c)  Kŕmiť len z jedného prsníka, alebo dať aj z druhého?

Druhý prsník ponúkneme dieťatku vtedy, pokiaľ bude ešte chcieť piť. Prípadne vtedy, pokiaľ je druhý prsník príliš plný. Prsník by sa mal vyprázdniť rovnomerne. Tomu pomôžu zmeny polohy dieťatka pri dojčení. Takto sa zníži riziko upchatia mliekovodu a následnému zápalu prsnej žľazy.

d)  Zápal prsnej žľazy ( mastitída )

Vzniká zablokovaním mliečnych kanálikov nedostatočným vyprázdňovaním prsníka, pokiaľ napr. bábätko vypije menej mliečka, ako sa tvorí. Potom je potrebné mliečko odsávať, aby sa prsníky vyprázdňovali. Mastitída však môže vzniknúť aj infekciou cez poranenú bradavku. Mamička môže mať vysoké teploty. Potrebuje dostatok tekutín, prostriedky na zníženie teploty a aj v prípade, že lekár nasadí antibiotiká, netreba dojčenie prerušovať. Treba pokračovať v častom dojčení.

e) Popraskané, boľavé bradavky.

V prvých dňoch dojčenia je celkom bežné, že budú bradavky citlivejšie. Pri správnej technike dojčenia ( v ústočkách by mala byť aj veľká časť dvorca, nielen bradavka ) by nemalo dôjsť k výraznejšiemu popraskaniu bradaviek. Ak však k tomu dôjde, je dôležité po každom dojčení prsník poumývať a natrieť hojivým                krémom. Dnes sú na trhu aj krémy, ktoré netreba pred dojčením omývať. Treba sa venovať ošetreniu prsníkov po dojčení, aby poranenou bradavkou nevnikla do prsníka infekcia.

f) Prečo a kedy odsávať mliečko?

  • keď sa mliečka tvorí priveľa a hrozí mastitída
  • keď mamička priamo nemôže dojčiť, ale mliečko sa jej tvorí a chce ho dopriať svojmu bábätku. Môžu tu byť rôzne príčiny, napr. bábätko sa narodilo predčasne, je v nemocnici, bradavky sú príliš podráždené alebo mamička si potrebuje „odskočiť“, a treba mať zásobu do rezervy. Odstriekané mliečko je možné uskladniť v chladničke do 24 hodín, v mrazničke 1-3 mesiace.

g) Má bábätko zelenú stolicu?

Mamičky, nedajte sa presvedčiť, že zelená stolica je dôsledkom vášho „zlého“

mliečka. Nie je to tak. Môže to byť tým, že bábätko pije iba „predné“ mliečko, ktoré je menej tučné ako to „zadné“. Ale rozhodne sa nič nedeje, všetko je v poriadku. Je pochopiteľné, že aj strava mamičky sa odrazí v chuti a zložení mliečka

h) Ako dlho dojčiť ? 5 minút alebo 1 hodinu?

Teórie sa rôznia, ale jednoducho treba vychádzať z každého jednotlivého dieťatka osobitne. Sú súrodenci, z ktorých jeden sa stihol napiť za 10 minút a jeho mladší brat si dojčenie vychutnával aj 45 minút. Mamička sama postupne spozná zvyklosti svojho miláčika.

i) Dojčenská kolika

Je charakterizovaná plačom dieťaťa, ktorý trvá viac ako 3 hodiny denne (najčastejšie podvečer), najmenej tri dni v týždni po dobu najmenej troch týždňov. Príčina nie je celkom jasná. Väčšinou kolika neznamená vážnejší problém,  po 3 – 4 mesiaci veku dieťaťa sa už neobjaví. Pomáha zmena polohy dieťatka, jemné cvičenie resp. masáž bruška, hojdanie, zavinovanie, v neposlednom rade úprava mamičkinej stravy, vynechanie potravín, ktoré nadúvajú. Je možné použiť aj lieky z lekárne, prípadne homeopatiká.

j) Potrebuje dieťatko piť čajík?

Plne dojčené dieťa nepotrebuje iné tekutiny, len materské mlieko.

k) Aké sú správne polohy pri dojčení?

Polôh pri dojčení je viacero, ale dôležité je, aby si mamička pri dojčení našla pohodlnú polohu pre seba aj dieťatko a zobrala si k sebe pohár tekutiny. Existujú aj pomocné vankúše na dojčenie, ktoré uľahčia mamičke, keď dieťatko dlhšie pije.

Dnes už mnohé mamičky nemajú pri sebe babičky, a preto sa netreba hanbiť, ale treba v prípade otázok a neistoty vyhľadať odbornú pomoc, ktorú v tomto prípade poskytujú laktačné poradkyne.

Na záver by som ešte rada povedala, že je dôležité, aby aj mamička na seba nezabúdala. Lepšie povedané, mala by mať pri sebe niekoho, kto sa o ňu bude starať. Nie nadarmo sa kedysi zišli ženy z rodiny pri rodičke a šesť týždňov sa o ňu starali. Malo to svoj význam. Mamička sa venovala iba dieťatku, jednak regenerovala a zároveň si vytvárala puto s dieťatkom. Scenáre, kedy matka po pôrode išla kopať na pole, musíme brať ako výnimočné. Takže mamičky, nikam sa neponáhľajte, oddychujte, doprajte si dostatok tekutín, chutnú, výživnú stravu a spánok. Využite každú chvíľku, kedy bábätko spí a spite spolu s ním.

Zanechajte Vašu reakciu

Zrušiť odpoveď