-
02. 8. 2023

So suchou, svrbiacou, prípadne začervenanou pokožkou sa aspoň niekedy v živote stretne každý z nás. Niektorí iba na krátku dobu, iných to bohužiaľ sprevádza celý život. Náchylnejší na suchú pokožku sú tí, ktorí majú pokožku jemnejšiu – hlavne novorodenci a malé deti, a seniori, ktorí majú prirodzene pokožku tenšiu, menej pružnú, s nižším obsahom vody, a nižšou tvorbou mazu a potu.
Príčin vzniku suchej pokožky je viacero. Medzi vonkajšie faktory patria napríklad vietor, chlad/horúco, suchý vzduch, pobyt v zafajčenom, prašnom, či inak znečistenom prostredí, neprimeraný pobyt na slnku, ale tiež napríklad intenzívna hygiena – umývanie horúcou vodou a mydlom so zásaditým pH. Suchú pokožku tiež môžu spôsobiť lieky – napríklad retinoidy (látky používané pri liečbe akné), diuretiká, cytostatiká a pod.; niektoré ochorenia, napríklad diabetes, chronické ochorenia obličiek a pečene, hormonálne zmeny – tehotenstvo, či menopauza, psychické poruchy (anorexia, obsedantno-kompulzívna choroba, stres), a v neposlednom rade kožné ochorenia – herpes zoster, kiahne, ekzémy, psoriáza, ichtyóza, rubeola, mykózy, a infekcie parazitmi – svrab, vši.
Mechanizmy vzniku suchej pokožky sú rôzne, najčastejšie je to zmena lipidového filmu kože, porucha keratinizácie, metabolizmu vody, alebo zmeny pH kože. Zdravá pokožka obsahuje 10-20% vody, výkyvy smerom nadol, ale aj nahor, majú za následok narušenú bariérovú funkciu kože.
Typickým prejavom suchej pokožky je drsný, hrubý povrch, občas našedlý, či začervenaný. Zvyknú sa objaviť pocity pálenia, svrbenia, či pnutia. Ložiská častejšie vznikajú na miestach, kde je menej mazových žliaz – lakte, dolné končatiny, predlaktia, ruky. Tým, že pokožka má nižšiu pružnosť a jej funkcia bariéry je narušená, často vznikajú ragády a fisúry – teda praskliny, či trhlinky. Okrem toho, že sú bolestivé, ľahko sa do nich zanesie infekcia, ktorá celý proces hojenia komplikuje.
Zvláštnym prípadom suchej pokožky je pokožka atopická, ktorá je výrazne suchá, podráždená a začervenaná. Pri atopickom ekzéme, alebo ichtyóze pokožke chýbajú jej prirodzené zvlhčujúce mechanizmy, ktoré ju chránia pred vysúšaním. Takáto pokožka je teda omnoho citlivejšia na akékoľvek zmeny. Svrbenie a nepríjemné pocity sú tu prakticky neustále, s možnou tvorbou zapálených ložísk, ktoré sú začervenané, opuchnuté a pokožka je tu narušená.
Začervenaná pokožka vzniká bežne pri vyššom prekrvení, vplyvom väčšieho výdaja srdcovo-cievneho systému, a to najmä po telesnej námahe, alebo kvôli emóciám – stres, zahanbenie, vzrušenie, hnev. Prechodné začervenanie tu môže sprevádzať pocit tepla, čo je celkom prirodzené. Môže tiež vzniknúť dráždením vonkajšími vplyvmi – pôsobením slnka, vetra, chemikálií, v prašnom, či inak znečistenom prostredí, dehydratáciou, požitím korenistého, alebo horúceho jedla, či sýteného nápoja, alkoholu, vplyvom hormonálnych zmien (napr. pri Cushingovom syndróme), a často aj mechanickým dráždením – najčastejšie pri holení, tlaku alebo trení. Začervenaná pokožka na tvári, pokiaľ trvá dlhodobo, môže byť tiež príznakom kožných ochorení – okrem ekzému je to typicky kuperóza, teda začervenanie spojené s rozšírenými drobnými cievkami v povrchových vrstvách pokožky, typicky na tvári. Kuperóza má najmä genetický podklad, no môže ju tiež spustiť niektorý dráždivý faktor spomenutý vyššie, najmä ak pôsobí dlhodobo. Ak kuperózu neriešime a zanedbávame, môže sa vyvinúť do rosacey, čo je už chronické zápalové ochorenie pokožky. Okrem rozšírených cievok sa rosacea prejaví drobnými pľuzgierovitými vyrážkami. V poslednom štádiu rosacey nastáva premena zapálenej pokožky, sprevádzaná zhrubnutím mazových žliaz a pokožky celkovo. Typickým prejavom je tzv. karfiolový nos, kedy je pokožka viditeľne zhrubnutá až uzlovitá, má až fialový odtieň a červené žilky sú veľmi výrazné.
Liečba suchej a začervenanej pokožky je veľmi individuálna; záleží na tom, čo je príčinou, či je problém krátkodobý, alebo trvá dlhšie, aká veľká je postihnutá plocha, a tiež na type pacienta, jeho dennom režime.
Pokiaľ je začervenanie, dráždenie, a suchá pokožka krátkodobé a neopakuje sa, väčšinou postačí pokožku dostatočne premastiť a chrániť pred dráždivými faktormi.
Pokiaľ je na príčine kožné ochorenie, samozrejme zahájiť čo najskôr účinnú liečbu, ktorá problém vyrieši.
Horšie je riešiť suchú, svrbiacu pokožku napríklad u atopikov, alebo pacientov s dlhodobými ťažkosťami. Tu okrem premasťujúceho krému vie spraviť dobrú službu aj šetrný umývací gél, či sprchový olej, ktorý pokožku pri hygiene zbytočne nevysúša, a tiež olejové prísady do kúpeľa. V prípravkoch určených pre suchú a podráždenú pokožku sa používajú rôzne prímesy, ktoré pomáhajú pokožke zadržiavať vlhkosť, dopĺňajú ceramidy a tak jej pomáhajú obnoviť bariérovú funkciu, alebo upokojujú zapálené ložiská – napr. močovina (urea), ktorá v nižších koncentráciách dobre zvlhčuje, glycerol, výťažky z ovsa, bisabolol, panthenol, ktoré pokožku ukľudňujú a pomáhajú pri svrbení, či rôzne rastlinné oleje.
Nemenej dôležitou súčasťou terapie sú režimové opatrenia, aby sme pokožku namáhali čo najmenej:
- namiesto dlhých a horúcich kúpeľov radšej vlažnú sprchu (ak kúpeľ, tak nie horúci a nie dlhý). Po sprche sa odporúča uterák na pokožku prikladať, nie šúchať, aby sa pokožka mechanicky nedráždila
- neprekurovať v zime izby, najmä počas spánku, a dbať na to, aby sme vnútri nemali suchý vzduch,
- dodržiavať pitný režim,
- opatrenia sa týkajú aj oblečenia – pozor na dráždivé materiály, preferujú sa prírodné – ideálne bavlna, hodváb a podobne, ktoré sú priedušné. Prať by sme mali v jemných práškoch, určených pre citlivú pokožku,
- je tiež vhodné eliminovať alergény – aj tie v potrave, nekonzumovať dráždivé, korenené jedlá, citrusy, a podobne
Prípadné praskliny – ragády je dobré vydezinfikovať, natrieť napr. masťou s obsahom kyseliny hyalurónovej, ktorá napomáha rýchlejšiemu hojeniu, a pokožke v okolí venovať zvýšenú opateru, aby sme predišli infekciám a iným komplikáciám.
Začervenanú pokožku by sme mali rovnako chrániť pred dráždivými vplyvmi, najmä chladom, vetrom – malo by byť samozrejmé používať ochranné krémy na tvár, v lete opaľovacie krémy určené pre citlivú pleť. Tiež je vhodné obmedziť dráždivé, korenisté jedlá, sýtené nápoje, kávu, príliš horúce nápoje a podobne. Bohužiaľ v súčasnosti asi neexistuje liečba kuperózy a rosacey, ktorá by tento problém úplne vyriešila, no na trhu sú prípravky, s ktorými dokážeme tento problém podchytiť a aspoň zamedziť ďalšiemu postupu.
Pokiaľ sú problémy dlhotrvajúce, často sa opakujú a domáca liečba neúčinkuje tak, ako by mala, odporúčame poradiť sa s lekárnikom,
alebo navštíviť kožného lekára, ktorý poradí prípravky presne na mieru danému problému.