• 02. 5. 2019

Pestrec mariánsky  /lat.Silybum marianum, čeľaď Asteraceae/, patrí medzi najkrajšie vysoké „bodliaky“, môže dosiahnuť výšku 50-150cm. Veľkú podobnosť s bodliakmi  vyjadruje aj synonymný  názov  Carduus marianus.

Veľmi sa podobá na Benedikt lekársky /Cnicus benedictus/ a  Ostropes obyčajný /Onopordon acanthium/.

Pestrec mariánsky je teplomilná rastlina. Jeho domovinou je Stredomorie  a severná Afrika . Rastie na rumoviskách, pasienkoch , pri cestách a môžeme ho vidieť aj v záhradkách ako dekoratívnu rastlinu. Na farmaceutické účely sa používajú plody  – nažky bez lietacieho aparátu , výlučne len z pestovaných rastlín.

Pestrec  je pichľavá rastlina s purpurovými kvetmi  a mramorovým vzorom na listoch. Kvitne v júli až v septembri. Je to teplomilná, medonosná rastlina. Plody sa zbierajú tesne pred dozretím a nechajú sa dozrieť na suchých a vzdušných miestach. Účinné látky  /je ich niekoľko, napr. silybín, silychristín, silydianín/ sa označujú pojmom silymarín.  Podstatnú časť semena  tvorí olej  /až 30 % / s obsahom nenasýtených mastných kyselín. Tieto látky patria medzi  fytofarmaká – hepatoprotektíva, keďže bol dokázaný ich ochranný a liečivý účinok na pečeň. Pripravujú sa z nich rôzne liekové formy: tablety , kvapky, granuláty, čajoviny a extrakty.  Ich  použitie je vhodné pri prevencii  a liečbe rôznych porúch pečene, pri žalúdočno-črevných ochoreniach a pri ochoreniach žlčníka. Aj pri dlhšom užívaní v terapeutických dávkach neboli zaznamenané žiadne ťažkosti.

Užívanie liekov s obsahom  silymarínu je však potrebné konzultovať s lekárom. Opatrnosť je nevyhnutná hlavne pri produktoch , ktoré vyvolávajú alergie na astrovité rastliny. Ako nepríjemné vedľajšie príznaky sa môžu  vyskytnúť  laxatívne účinky ,pôsobenie na maternicu a ovplyvnenie menštruácie.

Štúdie s liekmi obsahujúcimi  silymarín preukázali komplexný protizápalový a metabolický účinok na pečeň /znižuje glykémiu na lačno a koncentráciu celkového cholesterolu/. Plod pestreca a jeho prípravky  sa používajú na predchádzanie a liečbu toxického poškodenia pečene /alkohol, tkanivové jedy, jedy húb/, pri chronických degeneratívnych ochoreniach pečene /pečeňová cirhóza, skryté hepatopatie/.

 

Zanechajte Vašu reakciu

Zrušiť odpoveď